Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

Kamyoncular yüksek ücretlerden şikayetçi

30 Eylül 2013
Kamyoncular yüksek ücretlerden şikayetçi için yorumlar kapalı
Kamyoncular yüksek ücretlerden şikayetçi

 AK Parti Milletvekili İsmail Aydın, Bursa bölgesinde 15 taşıyıcı kooperatifinin kurduğu Yeşil Bursa Taşıyıcı Kooperatifleri Birliği üyeleri ile bir araya geldi.

Milletvekil Aydın, Birlik Başkanı Mehmet Emin Turan ve birlik üyesi kooperatif başkanlarından nakliyecilerin meselelerini dinledi. Turan, zorunlu trafik, kasko sigortaları ile akaryakıta yapılan zamların kamyoncu esnafının belini büktüğünü belirtti.

Turan, “Nakliyeci esnafımız zor şartlarda mesleklerini devam ettirerek evlerine ekmek götürmeye çalışmaktadır. Sigorta hizmetlerinin fiyatları son 1 yıl içerisinde çeşitli oranlarda artırıldı. Hatta birçok sigorta şirketi istediği fiyattan poliçe kesiyor. Yani zorunlu sigorta ücretleri esnafımız için ikinci vergiden daha ağır. Sigorta fiyatları son bir yılda enflasyonun 15 katı arttı” dedi.

Aydın, geçen yıl ve bu sene fahiş şekilde artan zorunlu trafik sigortası ücretlerini aşağı çekmek için rekabet ortamı oluşturacaklarını, ilk etapta Türkiye genelinde 34 sigorta firmasının trafik sigortası ücretlerini Hazine Müsteşarlığı sitesinde yayınlayarak sigorta yaptıracak araç sahiplerinin en ucuz şirketi tercih etmesini sağlayacaklarını söyledi.

Aydın, nakliyeci esnafının her zaman yanında olduklarını belirterek, “Bugüne kadar nakliyeci için çeşitli düzenlemeler getirdik. Maksadımız nakliyeciye eksra külfet getirmek değil, bu mesleği icra etmeyen ve önüne gelenin nakliyeci olmasını engellemek. Bu düzenlemelerin tamamı nakliyeci esnafımızın geleceği için önemlidir. Onların iyiliği için bu düzenlemeleri yaptık” dedi.

Aydın, “Sigorta şirketleri 2010 ve 2011 yıllarında zarar ettiğini açıklayarak 2012 yılında yüksek zam yaptı. Ancak bu yüksek rakamlar halen devam etmekte. Bu konuda Hazine Müsteşarlığı ile görüştük. İlk etapta alacağımız tedbir şu şekilde olacak. Türkiye’de toplam 34 firma var. Biz müsteşarlığın resmi internet sitesinde bu firmaları ve alt ve üst fiyat listelerini yayınlayacağız. Aracını sigorta ettirmek isteyen vatandaşımız siteden en ucuz şirketi belirleyip aracını bu şirketten sigorta ettirme şansı yakalayacak. Böylece rekabet ortamı oluşturup fiyatları da aşağı çekmeye çalışacağız. İlk etapta böyle bir çözüm tekiflimiz var. Bu şekilde çözemediğimiz takdirde yeni tedbirler alacağız” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.