Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

KARABIYIK TBMM’DE KONUŞTU

21 Ocak 2016
KARABIYIK TBMM’DE KONUŞTU için yorumlar kapalı
KARABIYIK TBMM’DE KONUŞTU

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi, CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Prof. Dr. Lale Karabıyık, komisyon çalışmaları ve TBMM Genel Kurul’unda yaptığı konuşmalar ile Türkiye ekonomisindeki sorunları gündeme getirmeye devam ediyor. Karabıyık, yayımladığı son basın açıklamasında “Kamuoyunun gerçekleri bilmeye hakkı var” diyerek son dönemde üzeri kapatılmaya çalışılan birçok soruna değindi. Plan Bütçe Komisyonunda Maliye Bakanı bütçe sunumu yaparken, iktidarlarının Türkiye’ye önemli miktarda yabancı sermaye çektiğini söylediğini açıklayan Prof. Dr. Lale Karabıyık, “Oysa; 2015 yılında ( 11 ay itibariyle ) Türkiye’den kaçan sermaye miktarı 69 milyar dolar. Bu miktarın 29.8 milyar doları doğrudan yatırım ve 42 milyar doları portföy yatırımı; çünkü Türkiye’de risk primi yükseldi, çünkü Türkiye olumsuz ayrıştı. Hani istikrar için tek parti iktidarı önemliydi? Hani tek parti olmazsa istikrar olmazdı? AKP tek başına iktidara geldi ama hemen ardından 17 milyar dolar yabancı sermaye kaçtı. AKP’nin tek parti hükümetini küresel sermayenin istikrarlı görmediği aşikar” dedi. Ayrıca son dönemde ekonomik kırılganlığın daha da arttığını hatırlatan CHP’nin ekonomistlerinden Karabıyık, döviz rezervlerinin eridiğini, kısa vadeli borçların ise arttığını ifade ederek; döviz rezervlerinin kısa vadeli borçların 14,5 milyar dolar gerisine düştüğünün altını çizdi.

TL Dolar Bazında Yüzde 8.5 Değer Kaybetti

AKP iktidarının sadece 20 Kasım’dan bu yana faturasının reel olarak yüzde 8 değer kaybı olduğunu açıklayan CHP’li vekil, “Çünkü TL dolar bazında yüzde 8.5 ve sepet bazında yüzde 9 değer kaybetti.  Ayrıca Kasım ve Aralık’ın enflasyonu da 0.88 böylece TL reel anlamda yüzde 8 kaybetti” dedi.

Kamuoyunda Farklı Yansıtılıyor

AKP hem orta vadeli planda kullandığı ifade ile hem de vekillerinin verdiği demeçlerle kamuoyuna genç girişimcilere 3 yıl vergi istisnası sözüyle hiç vergi alınmayacakmış gibi bir ifade yansıttığını da vurgulayan Prof. Dr. Lale Karabıyık, “Oysa bildiğiniz gibi gerçek böyle değil. Yıllık 12600 TL’ye kadar olan gelir dilimine 1800 TL vergi istisnası var; sadece 1800 TL. 12600 TL’yi geçerse yine ucu açık. Oysa kamuoyu genç girişimci 3 yıl hiç vergi vermeyecek sanıyor; ancak gerçek böyle değil. Kamuoyu böyle algılamadı çünkü maalesef bu ifade kamuoyuna yanlış verildi, farklı yansıtıldı. Kaldı ki genç girişimciler için en az 45-50 bin lira harcamadan bir iş imkânına sahip olmak ya da bir iş kurmak mümkün değil” dedi.

34 Ülke İçerisinde En Kötü 2’nci Ülke

TBMM Genel Kurul’unda yaptığı konuşmada ve yayımladığı basın açıklamasında neden genç girişimcilerin desteklenmesi gerektiğini de açıklayan Lale Karabıyık, Türkiye’de şu anda genç nüfus avantajı olduğunu, Türkiye’nin yaş ortalamasının 29 oluşunun avantajını fırsata dönüştürmenin de önemli olduğunu vurgulayan Karabıyık, “ Bu görev aslında bizlere düşüyor. Bakın, çalışma yaşındaki nüfusun yirmi yıl içerisinde daha da artması bekleniyor. E, bu artış, yeni istihdam olanakları yaratacak şekilde destek vermeyi de aslında zorunlu kılıyor. Peki, şu anda işsizlik oranımız nerelerde? Yüzde 10’larda. Genç nüfusta nerede? Yüzde 20’lerde. Peki, üniversite mezunu genç işsizlerimizin oranı ne? Yüzde 30. Peki, ülkemizde ne kadar istihdam yaratabiliyoruz, bu oran kaç? Yüzde 50. Peki, İsviçre gibi ülkelerde ne kadar? Yüzde 80’lerde. Türkiye istihdam yaratabilme oranında 34 ülke içerisinde en kötü 2’nci ülke, bunu unutmayalım” dedi. Uzmanların genç ama işsiz olan bu gruba “kayıp nesil” adını verdiğini hatırlatan Prof. Dr. Lale Karabıyık, genç girişimcilerin desteklenmesinin bu sebeple önemli olduğunu, yeni istihdam olanağı yaratılmasıyla gençlerin iş kurarak yeni istihdam olanakları yaratacaklarını ve yeni iş fikirlerini hayata geçirebileceklerini söyledi.

“Türkiye’ye genç girişimcileri kazandırmak bizlere düşüyor”

Prof. Dr. Lale Karabıyık açıklamasının devamında şu sözlere yer verdi: “Bakın, iş fikirleri derken, ne diyoruz? Katma değeri yüksek sektörlere önem verelim diyoruz, cari açığı düşürmek için. Katma değeri yüksek ürünler üretelim ve ihraç edelim diyoruz. İşte bu sebeple yeni iş fikirlerine ihtiyaç var. Türkiye’de unutmayalım ki hâlen risk sermayesi destekleme sisteminin tam olarak yapılanmadığını ve hayata geçmediğini biliyoruz. Bu nedenle, fikir üretenlerin ve genç girişimcilerin desteklenmesinin son derece önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum.”

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.