Havadis16.com - 20 Nisan 2018, Cuma

“Karbon ayak izimizi azaltıyoruz”

30 Kasım 2016
“Karbon ayak izimizi azaltıyoruz” için yorumlar kapalı
“Karbon ayak izimizi azaltıyoruz”

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin çevreye verilen zararlara dikkat çekmek ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak için düzenlediği toplantı, Merinos’taki GölPark Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin başkanlık ettiği toplantıya, SKB Müdürü Murat Ar ve SKB Danışma Kurulu Üyesi Prof.Dr. Cengiz Türe’nin yanı sıra basın mensupları katıldı.

SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ilginin yoğun olduğu toplantıda ‘üretirken, tüketirken ve yaşarken’ çevreye verilen olumsuz etkinin ölçüsü olan karbon ayak izi konusunda SKB ile Bursa’nın karnesine değindi. 2014 yılında yapılan çalışma sonucunda Bursa’nın toplam karbon ayak izinin 12 milyon ton olarak belirlendiğini kaydeden Başkan Altepe, kentin toplam karbon ayak izi salınımlarının Yüzde 62,5’inin konut, ticari bina, endüstriyel tesislerde kullanılan yakıtlar, kent içi araç trafiği, endüstriyel proses, enerji üretimleri, katı atık ve atıksu ile tarım ve hayvancılık gibi salınımlardan, yüzde 37’sinin de elektrik tüketiminden oluştuğunu ifade etti. Başkan Altepe, Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak mevcut durumun ortaya konulmasını hedefleyen bu çalışmanın geçen ay Mersin’de düzenlenen ‘Sağlıklı kentler için yenilenebilir enerji’ konulu konferansta sertifika ile belgelendiğini hatırlattı. Karbon ayak izi konusunda yapılanları teşvik etmek ve örnek olmalarını sağlamak amacıyla konuya ilişkin eylem planı hazırlayan belediyelere verilen sertifikayı önemsediklerini vurgulayan Başkan Altepe, “Bursa olarak bu sertifikaya layık görülmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Karbon ayak izimizi daha da azaltarak, daha yaşanılabilir bir Bursa için elimizden geleni yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

Başkan Altepe, SKB’nin kurumsal karbon ayak izinin ise Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Cengiz Türe liderliğindeki ekip tarafından 2015 yılında hesaplandığını söyledi. Yapılan çalışmaların kurum ofisince gerçekleştirilen yönetim ve organizasyon faaliyetleri nedeniyle toplam 41 ton co2- eşdeğer boyutunda karbon ayak izi üretildiğini gösterdiğini vurgulayan Başkan Altepe, bu boyuttaki karbon ayak izi içerisindeki en büyük payın toplam 28.2 ton co2-eşdeğer ile kara ve hava yoluyla gerçekleşen yurt içi ile yurt dışı ulaşım faaliyetlerine ait olduğunu, bunu 7.08 ton co2- eşdeğer ile kurum binasındaki elektrik tüketimi ve organizasyonlardan kaynaklanan 5 ton co2- eşdeğer karşılık gelen konaklama faaliyetlerinin izlediğini ifade etti.

SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bazı alışkanlıklardan vazgeçerek karbon ayak izinin azaltılabileceğini hatta yok edilebileceğini vurguladı. Kullanılan ürünler ile yapılan etkinliklerin dünyayı adım adım temiz çevreye taşıyabileceğine değinen Başkan Altepe, “Yaşadığımız binaların, kullandığımız elektronik eşyaların, arabalarımızın verimliliğini arttırarak, karbon salınımını azaltabiliriz. Kullanmadığımız ışığı, motoru, bilgisayarı, suyu kapatmak en önemli adımlar olabilir. Özellikle toplu ulaşım araçlarını kullanmak ciddi katkı sağlar. Kısa mesafelerde yürümek, bisiklet kullanmak sağlıklı kentler için küçük ama bir o kadar da etkili yöntemlerdir. Geri dönüşümlü ürünleri tercih ederek, kurumlar için yenilenebilir doğal enerji kaynakları üreterek, daha az seyahat ederek ve daha çok ağaç dikerek karbon ayak izimizi azaltabiliriz” diye konuştu.

SKB Danışma Kurulu Üyesi Prof.Dr. Cengiz Türe de toplantıda, ‘Karbon ayak izimizi azaltıyoruz’ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre; dünyadaki enerji tüketiminin yaklaşık Yüzde 75´i, küresel sera gazı salımlarının da Yüzde 80´inden kentlerin sorumlu olduğunu söyleyen Prof.Dr. Türe, “Küresel ısınma ve iklim değişikliği etkilerinin kabul edilebilir sınırlar içinde kalması için tüm ülkeler ile kentlerin mevcut salım oranlarını belirlemeleri ve azaltım yönünde gerekli sürdürülebilir enerji tüketimini sağlamaya yönelik tedbirleri almaları zorunludur” şeklinde konuştu. Prof.Dr. Cengiz Türe, “Karbon ayak izi bilim kurgu değildir. Bilimsel bir gerçektir. Tedbir almadığımız takdirde üzülerek söylüyorum ki bunun sonuçlarını göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.