Havadis16.com - 24 Eylül 2018, Pazartesi

KARİYERİNE IŞIK TUT

23 Mart 2016
KARİYERİNE IŞIK TUT için yorumlar kapalı
KARİYERİNE IŞIK TUT

Kendini “seri girişimci” olarak tanımlayan lidyana.com CEO’su Hakan Baş, öğrencilere girişimcilikten korkmamalarını tavsiye etti. Uludağ Üniversitesi İşletme Topluluğunun tarafından düzenlenen Ulusal Profesyoneller ve Başarılı Yöneticilerle Sektörler Kongresi (PBYSK) “Kariyerine ışık tut” sloganıyla başladı.

Mete Cengiz Merkezi Sinema Salonunda üç gün boyunca gerçekleşecek etkinliğin açılışına Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, akademik, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Açılış töreninde konuşan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Türkiye’nin başarılı genç iş adamlarını öğrencilerle buluşturan İşletme Topluluğu’na teşekkür etti.

“NİTELİKLİ İNSAN YETİŞTİRMELİYİZ”

Ülkenin kalkınmışlık düzeyinin en önemli ölçütünün sahip olduğu insan kaynağının niteliği olduğunu belirten Prof. Dr. Ulcay “Küresel ekonomideki değişim trendleri, şirketlerin insan kaynaklarından beklentilerini artırdı. Dünyada firmalar arasındaki rekabette başarı yalnızca sermayeye, malzemeye ve teknolojiye sahip olunarak değil, elinizdeki insan kaynağını en iyi şekilde yöneterek gerçekleşmektedir. Bu anlamda ekonomik gelişme ve kalkınma için nitelikli insan kaynağı yetiştirmenin ve bilgiyi kullanmanın şart olduğunu iyi biliyoruz. Uludağ Üniversitesi olarak 3.Nesil Üniversite vizyonuyla insanımıza nitelik kazandırmanın yanında sektörlerin ihtiyacı olan insan kaynağının eleman ihtiyacına çözüm bulmak için çalışıyoruz” dedi.

 

“YÖNETİCİLER, KARİYER YOLUNDA BİZE IŞIK TUTACAK”

ULİT’in Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Özgün törende yaptığı konuşmada iş dünyasındaki yöneticiler ve öğrencilere köprü vazifesi gördüklerini belirterek “ULİT olarak 1998 yılında çıktığımız bu yolda her yıl kendimizi daha da yenileyerek bir aile olmanın gururunu yaşıyoruz. Gelenekselleşen ve en büyük etkinliğimiz haline gelen “Profesyoneller ve Başarılı Yöneticilerle Sektörler Kongresi” 11.sini düzenlemenin gururunu yaşıyoruz. Hayatımızın bu aşamasında geleceğimiz için alacağımız kararlarda yönlendirmelere ihtiyacımız var. Bu sebeple, kendi sektörlerinde çok iyi yerlere gelmiş şirketleri ve bu şirketlerde görev alan yöneticileri ağırlayarak yöneticilerin bizlere kariyer yolunda yardımcı olmaları öncelikli amacımız” dedi.

Açılış konuşmalarını ardından etkinlik kapsamında öğrencilerle bir araya gelen lidyana.com CEO’su Hakan Baş öğrencilere girişimcilik konusunda tavsiyelerde bulundu.

Hakan Baş kendini “seri girişimci” olarak tanımlarken beş yılda 14 şirket kurduğunu belirtti. Baş, öğrencilere girişimci olmaktan korkmamaları gerektiğini vurguladı ve “ Türkiye’de girişimcilik desteklense de aslında geleneksel bir toplumuz. Kimse risk almak istemiyor. Türkiye’nin önemli bankalarından birinde yatırım sorumlusu olarak görev yapıyordum ve işten ayrılıp kendi işimi kurmak istediğimi babama söylediğimde babam buna karşı çıktı. Bu arada babam doktor, kültürlü ve sosyal biri buna rağmen tepkisi buydu. Ama ben hayallerimin peşinden gittim ve dünyanın şuan üçüncü en büyük sosyal oyun şirketi kurdum” dedi.

“ÜLKEMİZDE MELEK YATIRIMCILAR ARTTI”

Türkiye’de “melek yatırımcı” ların artığını belirten genç CEO, “İyi bir iş fikriniz varsa illa paraya ihtiyacınız yok. Tüm koşullar oluşmuşken tek eksiğiniz paraysa bu önemsiz bir detay. Çünkü 5-6 yıldır ülkemizde melek yatırımcılar yani yolun başında olup (Start-up) bir iş fırsatına yatırımla sermaye sağlayan kişiler arttı” dedi.

Başarılı olmanın mutlu olmak olduğunu belirten Baş, “Hayaliniz eve akşam 5’te varıp köpeğini gezdirip yemek pişirmek ise mutlusunuz demektir” dedi.

Üç gün sürecek etkinlik boyunca, Ağaoğlu Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı CEO’su Dr.Önder Halisdemir, Aktaş Holding CEO’su Sami Erol, Vestel Genel Müdür Yardımcısı Tunç Berkman,  Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, Vatan Bilgisayar CEO’su Hakan Vatan, Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt ve Borajet CEO’su Fatih Akol öğrencilerle bir araya gelecek.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.