Havadis16.com - 19 Aralık 2018, Çarşamba

Kaya “Değişim talebi halkımızdan geldi”

3 Kasım 2017
280 kez okundu
Kaya “Değişim talebi halkımızdan geldi” için yorumlar kapalı

AK Parti Genel Merkezi, aralarında Recep Altepe’nin de bulunduğu belediye başkanlarının neden istifasını istedi?

Bu başkanlar başarısız mı? Yolsuzluk mu yaptılar? Görev ihmalinde mi bulundular? FETÖ üyesi veya destekçisi mi? Ya da parti suçu mu işlediler?”

Kamuoyunun en çok tartıştığı ve merak ettiği sorular bunlar.

Seçimle gelen seçimle gider, o halde AK Parti seçimle gelen belediye başkanlarının istifasını istediğine göre gerekçesini de halka açıklamalı” yönünde değerlendirmeler de sıkça yapılıyor.

Öyle ya…

Ülkemizin cumhuriyet tarihinde ekonomi başta olmak üzere özgürlük, sosyal, hukuksal ve demokratik alanlarda en çok istikrar sağladığı ve ivme kazandığı dönemler son 15 yılda AK Parti iktidarını kapsar. Tam bağımsızlık ilkesiyle ileri demokrasiyi hedefleyen, kişi hak ve özgürlükleri başta olmak üzere sandık esaslı milli iradeyi öncelikli olarak gören AK Parti, her daim seçimle gelen seçimle gider ilkesini benimsemiştir. Öyle ki, 2014 yılındaki Cumhurbaşkanını halkın doğrudan seçmesi ile 16 Nisan referandumundaki Cumhurbaşkanlığı Yönetim Biçimi değişikliğinin milli irade ile karara bağlanması, bu “seçimle gelen seçimle gider” ilkesinin de anayasa ile teminat altına alınmasının en önemli göstergesidir.

Peki bir taraftan sandık iradesine saygı duyan, diğer taraftan da seçilmiş başkanları görevden alan AK Parti burada kendisiyle çelişmiş olmuyor mu?

******                 *****                            *****

İşte dün, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya’nın Bursa il binasında Recep Altepe’nin istifasıyla boşalan koltuğa İnegöl Belediye Başkanı Ali Nur Aktaş’ı aday olarak açıkladığı toplantıda tüm bu soruların cevabını aldık.

Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Toplantısı sonrası basına açık yapılan tanıtım toplantısında Erol Kaya ilk olarak” Bursa AK Parti’nin öncü şehirlerinden biri. Bu şehre kim çivi çaktıysa Allah ondan razı olsun. Başta Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Recep Altepe arkadaşımız olmak üzere” dedi.

Ardından AK Parti’nin değişimci özelliğini vurguladı:

“AK Parti değişimci ve reformist bir parti. Değişim ve gelişimi her alanda öncelikli kıldığı, milli iradeyi esas aldığı için halk tarafından destekleniyor. Konuşuluyor, tartışılıyor, istifa eden belediye başkanlarımız için çok değişik spekülasyonlar yapılıyor. Sizden isteğim bunların hiçbirine itibar etmeyiniz.”

Sonra da nedenini açıkladı:

“AK Parti olarak halkın talebi doğrultusunda bu değişimleri gerçekleştiriyoruz. Biz belediye başkanlarımızın yaşadıkları şehrin taleplerini dikkate almalarını önemsiyoruz. ‘Seçimle gelen seçimle gitsin’ diyenler önce anayasaya bir baksınlar. Belediyeler idari olarak İçişleri Bakanlığı’na bağlıdırlar. Mali açıdan da Danıştay’a. Kararların alımında belediye meclislerine, siyasi açıdan da bağlı bulundukları partilere. Halkımızın talebi bu doğrultuda gelişmiştir ve biz halkımızın talebini öncelikli gördüğümüz için bu değişimi gerçekleştiriyoruz. Şimdi de belediye sistemini kökten değiştirecek çalışmaları yapıyoruz.”

Başkan Kaya, belediye başkanlarına da “izleniyorsunuz” mesajı verdi:

Başkanlarımızdan şehirlerinin ve partilerinin hukukunu korumalarını istiyoruz. Halkın taleplerini önemsemelerini bekliyoruz. Kurumsal olarak belediyelerimizin hepsini takip ediyoruz.”

Kaya son olarak da bu sürecin bir bayrak yarışı olduğunu söyledi:

“Bayrağı alıp bir başkasına veren her bir arkadaşımız birlikte yola devam eder. Alinur Aktaş arkadaşımızla da 2019 Mart’ına kadar Bursa’da hep beraber koşmaya devam edeceğiz.”

Dedik ya, milli irade öncelikli diye…

Değişikliklerin anlamı kısaca ve net olarak şu:

“Halk bu belediye başkanları ile yola devam edilemez dediği için biz de milli iradenin sesine kulak verip bu değişiklikleri gerçekleştiriyoruz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.