Havadis16.com - 13 Aralık 2018, Perşembe

Kılıçdaroğlu, Başbakan’ı sert sözlerle eleştirdi

28 Eylül 2013
Kılıçdaroğlu, Başbakan’ı sert sözlerle eleştirdi için yorumlar kapalı
Kılıçdaroğlu, Başbakan’ı sert sözlerle eleştirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisince Lüleburgaz’da düzenlenen ’’Tarıma ve Çiftçiye Destek Mitingi’nde konuştu. Trakya’nın tarımsal üretim noktasında çok bereketli topraklara sahip olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, buna rağmen çiftçinin toprağa küstürülmeye çalışıldığını iddia etti.

Yurt dışından ithal edilen tarım ürünlerinin miktarının AK Parti iktidarı döneminde arttığını söyleyen CHP lideri, “Cumhuriyet tarihinde ilk kez AK Parti iktidarı döneminde yurt dışından saman ithal etmek zorunda kaldık” dedi. Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin gündoğdu üretiminin yüzde 60’ı Trakya’da oluyor. Buranın geçim kaynağının ne olduğunu bu rakam belli ediyor. Türkiye’nin yıllık 3 milyon ton ayçiçeğine ihtiyacı var. Bunun bir buçuk milyon tonu üretildi. 2012 yılında ayçiçeğine bir buçuk lira fiyat vermişsin. 2013 yılında önce 1 lira sonra 1 lira 30 kuruş fiyat verdin. Sen gübreye, mazota, ilaca, suya zam yaptın, her şeye zam yaptın; üreticiye dönüp diyorsun ki ‘fiyatını geçen seneki fiyattan daha düşük tutuyorum, sana daha az veriyorum’ diyorsun. Bunu siz kabul ediyor musunuz? Zaten kabul etmek akıl dışı bir şey. Her şeye zam yapacaksın çiftçiye gelince senin ürününü fiyatını düşürüyorum diyeceksin. Neyden hangi gerekçeyle düşürüyorsun sen bunu” ifadelerini kullandı.
“MAZOTA HER SAAT ZAM YAPILIYOR”
Hükümetin tarım politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, ithal için ödenen bedel 27 milyar doları, Türk çiftçilere harcamaktan kaçınan bir Başbakan olduğunu öne sürerek, “Milyar dolar ödüyorsunuz yurt dışından getirirken ürünleri ama kendi çiftçinize gelirken görmüyorsunuz. Bu durumu TBMM’de sormak benim ve partimin görevidir. 10 yıl evvel çiftçi 3,5 kilogram buğday sattı mı 1 litre mazot alıyordu, şimdi ise 9 kilogram buğday satıp 1 litre mazot alabiliyor ancak. Köylünün içinde bulunduğu durumu sizin vicdanınıza bırakıyorum. Mazota her gün her saat zam yapılıyor. Çiftçiye mazotu vergisiz ver dediğimiz zaman ayağa kalkıyor ben bunu nereden karşılayacağım diyor. Kardeşim sen yata bedava veriyorsun, gemiciklere bedava veriyorsun. Köylü sabahın köründe tarlaya gidiyor, alın teri ile üretiyor. Cumhuriyet tarihinde ilk kez Ak Parti iktidarı döneminde yurt dışından saman ithal etmek zorunda kaldık. Ovalarımız, sularımız, güneşimiz, çalışan insanımız var, ne oldu da bu Türkiye saman ithal etmek zorunda kaldı. Önce dediler ki ‘kuraklık oldu, o yüzden saman ithal ettik’. 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde yalnız 2012’de mi kuraklık oldu? 10 yıl önce bu ülke de 50 milyon baş koyun vardı bu ülkede, şimdi bu 25 milyona düştü. Keçi sayımız 19 milyondan 6 milyona düştü, efendim keçi beslemeyin ormanı yer diyorlar. Ormanı yiyenler kravatlı keçiler. 3 Boğaz Köprüsüne bakın. Manda sayısı 1 milyondan 80 bine düştü. O zaman bu saman ne oldu. Hayvan sayısı azaldı, kuraklık var diyordunuz o da yok. Çünkü köylüyü topraktan koparıyorlar” diye konuştu.
“BİZE BAŞBAKAN DİYE SEÇTİK, SEN DİKİZCİ ÇIKTIN”
Erdoğan’a sert sözlerle yüklenen Kılıçdaroğlu, “ Özel hayatınıza müdahale ediyor. Kadın kaç çocuk yapacak beyefendi biliyor. Nasıl doğum yapacak, hangi seçmeli dersler, sokağa ne zaman çıkılacak beyefendi biliyor. Hamile kadınlar dışarı çıkması beyefendinin estetiği bozuluyor. Lafa bakın, ’Oturuyorum Dolmabahçe’de Kadıköy Vapuru’ndan gelen kadınları seyrediyorum diyor.’ Biz seni Başbakan diye seçtik sen dikizci mi oldun. ? Diktatörlerin özelliği budur halkı kandırırlar. Gerçek yüzünü dünya öğrendi. Türkiye Cumhuriyetinde bir dikdatör var bu ülkeyi yönetmeye çalıyor. Baskıyla, TOMA’yla, plastik mermiyle ülkeyi yönetmek istiyor” Söyleyerek konuşmasına son verdi.Mitingin sonunda Kılıçdaroğlu, parti otobüsünün üstüne çıkarak vatandaşları selamladı.

Kılıçdaroğlu, Başbakan’ı sert sözlerle eleştirdi Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.