Havadis16.com - 22 Mayıs 2018, Salı

Kılıçdaroğlu katılmadı, Bahçeli oradaydı

1 Eylül 2016
Kılıçdaroğlu katılmadı, Bahçeli oradaydı için yorumlar kapalı
Kılıçdaroğlu katılmadı, Bahçeli oradaydı

Günler öncesinden yeri nedeniyle siyasi tartışmalara neden olan adli yıl açılış töreni,  daha önce belirtildiği üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapıldı.

Külliye’de yapılmasına tepki gösterdiği için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun yargı bağımsızlığı ile güçler  ayrılığı ilkesine ters düştüğü iddiasıyla katılmadığı törene MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katıldı.

 

CUMHURBAŞKANI BAHÇELİ’YE TEŞEKKÜR ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ayakta alkışlarla karşılandığı tören İstiklal Marşı okunması ve saygı duruşuyla başladı. Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in açılış konuşmasının ardından söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan  Külliye’nin Cumhurbaşkanının  konutu değil, halkın , milletin mekanı olduğunu söyledi. Erdoğan “Millet adına görev yapan yargının, milletin mekanında adli yıl açılış töreni yapması, yargı bağımsızlığına gölge düşürmez, tam tersine yargı bağımsızlığını güçlendirir. Sayın Başbakana, MHP genel başkanına ve diğer davetlilere teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.

 

BURADA OLMASA İDİ BODRUM KATINDA YAPILACAKTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk defaCumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Adli Yıl Açılış töreni tepkileri için de şunları söyledi:

“Yargıtay Başkanımız, şayet adli yıl açılışı burada yapılmasaydı, alternatifinin bir otelin eksi ikinci kattaki salonu olduğunu ifade etmişti ki 600 kişilik bir salon. Şimdi şu anda bu salonumuzda bin 500 civarında bir katılım söz konusu. Burada böyle bir kongre ve kültür merkezinin devletin kurumlarının emrinde olduğunu kendilerine ifade etmek suretiyle buraya davet ettik ve burada bugün bu toplantıyı yapıyoruz, hayırlı olsun”

 

İŞTE KATILAN O İSİMLER

Külliye’de yapılan Adli Yıl Açılış Törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da katıldı.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.