Havadis16.com - 10 Aralık 2018, Pazartesi

Kılıçlar çekiliyor

14 Ekim 2015
Kılıçlar çekiliyor için yorumlar kapalı
Kılıçlar çekiliyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin üst düzey askeri yetkililerini Suriye’deki iç savaşla ilgili koordinasyonu görüşmek üzere Moskova’ya göndermeyi reddettiğini kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, parlamentoda önemli açıklamalarda bulundu. Rus bakan, ABD’nin yüksek düzeyli askeri yetkililerini, Moskova tarafından önerilen Suriye’deki iç savaşla ilgili koordinasyonu görüşmek üzere Moskova’ya göndermeyi reddettiğini kaydetti. Lavrov, bu teklifin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Eylül ayının sonlarında New York’a gerçekleştirdiği ziyareti sırasında yapıldığını ifade etti. Önerinin ikinci aşamasında Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev başkanlığında bir heyetin de ABD’ye gönderilmesini içerdiğini kaydeden Bakan Lavrov, Washington’un Moskova’ya Rus yetkilileri karşılamayacaklarını bildirdiğini söyledi.

UKRAYNA SORUNU

Rus Dışişleri Bakanı, Ukrayna’daki Rus yanlılarının kontrolünde bulunan bölgelere de değinerek, Ukraynalı yetkililerin Ukrayna-Rusya sınırının kontrolünün ele geçirilmesi ile ilgili konuşmadan önce eylemleri yerine getirmekle yükümlü olduklarını kaydetti. Ukrayna’nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinin daimi statülerinin Ukrayna Anayasası ve yasalarına dayanarak hayata geçirilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Lavrov, “İkinci olarak genel af, serbest seçime ihtiyaç var” dedi. Lavrov, doğu bölgelerine karşı ekonomik ablukanın kaldırılması ve yaşam koşullarının yenilenmesi gerektiğini sözlerine ekleyerek, “İnsani sorunların çözülmesi, mahkumların değiştirilmesi gerekir. Tüm bu reformlar tamamlandığında, Anayasa Donbas’ın kalıcı temeller esas alınarak özel statü talebine yanıt verdiği zaman, Ukrayna-Rusya sınırı boyunca Ukraynalı yetkililer tarafından yenilenmiş kontrol konuşulabilir” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.