Havadis16.com - 17 Kasım 2018, Cumartesi

Kimlikleri artık tespit edilecek

6 Eylül 2017
Kimlikleri artık tespit edilecek için yorumlar kapalı
Kimlikleri artık tespit edilecek

İnternette paylaşılan video üzerinden adli kanıt toplamaya ve kimlik tespitine yarayan bir proje geliştiren Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü doktora öğrencisi Saffet Vatansaver’e Savunma Sanayii Müsteşarlığından destek geldi. Müsteşarlık, proje için 83 bin TL’lik proje desteği sağlayacak. Savunma Sanayii ile yapılacak proje çalışmalarını arttırmak amacıyla Savunma Sanayii Müsteşarlığı, savunma sanayii ile çalışan 8 firma
(HAVELSAN, TAİ, TEİ, ROKETSAN, ASELSAN, ERMAKSAN, FİGES, FNSS) ve Uludağ Üniversitesi arasında SAYP (Savunma Sanayiine Araştırmacı Yetiştirme Programı) imzalanan protokol ilk meyvesini verdi. Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü doktora öğrencisi Saffet Vatansever’in araştırmacı olarak yer aldığı ve ASELSAN Araştırma Merkezi ile ortak yürütülen “Sayısal videolar üzerinden adli kanıt toplama ve kimlik tespitine yönelik yazılım projesi”, Savunma Sanayii Müsteşarlığınca onaylandı. Projeyle, sahte isimlerle yapılan video paylaşımlarından gerçek kimliklerin tespiti mümkün olabilecek.
Yürütücülüğünü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Ahmet Emir Dirik’in yapacağı projenin bir yıl sonra tamamlanması öngörülüyor.
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve savunma sanayine yönelik üretim yapan sekiz firma ile 2016 yılında protokol imzaladıklarını hatırlatarak, bu kapsamda hem araştırmacı yetiştirmeye başladıklarını hem de projeler geliştirdiklerini söyledi. SAYP kapsamında hazırlanan bir projenin Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından kabul edilerek desteklenmesinin Üniversite için önemini vurgulayan Rektör Ulcay,  “Bilimden Üretime, Üretimden Ekonomiye”  değer kazandırarak  “3. Nesil Üniversite” hedefine ulaşmada hızla yol almaya başladıklarını kaydetti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.