Havadis16.com - 22 Mayıs 2018, Salı

Kırsal kalkınıyor

8 Temmuz 2016
Kırsal kalkınıyor için yorumlar kapalı
Kırsal kalkınıyor

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’yı daha yaşanabilir bir kent haline getirmek için sürdürdüğü çalışmalar kapsamında, kırsal kalkınma adımları öne çıkıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kırsal kalkınma faaliyetleriyle kırsaldan kente göçü önleyerek üreticinin daha çok kazanmasını ve kırsaldaki yaşam kalitesinin daha da arttırılmasını hedeflediklerini söyledi.

Bursa’ya değer katan hizmetlerini, ‘Bütünşehir’ yasasının ardından kentin tüm ilçelerine ulaştıran Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmayı hedef alan hizmetlerine aralıksız devam ediyor. Kırsal kesimde yaşanan göçün önlenmesi için üreticiyi destekleyen Büyükşehir Belediyesi tarafından çiftçilere bugüne kadar çilek fidesi, arı kovanı, koyun ve yem dağıtımı, sera naylonu, çatı malzemesi, buzağı kulübesi, koza askısı, ceviz fidanı gibi pek çok destek sağlandı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da ‘Bütünşehir’ uygulamasının ardından 17 ilçe 1070 mahallenin de Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğuna girdiğini söyleyerek, “Artık şehrimizin her alanda gelişip kalkınması Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde oluyor. Bu kapsamda tarımda, ticarette, turizmde, sanayide ve her alanda Büyükşehir Belediyesi öncülük yapıyor. Şehrin daha gelişmesi, ekonomik anlamda daha çok üretmesi ve kalkınması amacıyla öncü adımlar atıyoruz” dedi.

“Üretici hakkında her şey bizi ilgilendiriyor”
Kırsal kesime yönelik çalışmalarında öncelikle Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ile Tarım AŞ’yi kurduklarını belirten Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak üretici birlikleriyle, çiftçiyle koordinasyon halinde daha fazla üretebilmek, onlara katkı sağlamak amacıyla çalışıyoruz. Artık üretici hakkında her şey bizi ilgilendiriyor. Çiftçilik yapan vatandaşımızın iyi tarım yapabilmesi, tarlalarına ulaşabilmesi, yolların yapılması, altyapının oluşturulabilmesi, tarlaların sulanabilmesi ve kuru tarımdan sulu tarıma geçilebilmesi, göletlerin yapılması Büyükşehir Belediyesi programında… Vatandaşların uzun yıllardır beklediği hizmetler artık yerel yönetimler tarafından yapılıyor” diye konuştu.

Büyükşehir her yerde
Çalışmalarıyla üretimde kaliteyi arttırmayı hedeflediklerini belirten ve “Amaç üreticinin kazanması” diyen Başkan Altepe, “Üreticilere tüm alanlarda destek veriyoruz. İl Özel İdaresi döneminde atılmayan adımlar artık Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri tarafından atılıyor. Bu yeni sistemin de faydasını köylümüz ve çiftçimiz görüyor. Büyükşehir Belediyesi her yerde, tüm köylerimizde üreticinin yanında…” dedi.
Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kesimde üretimle ilgili her türlü malzeme desteğinden yol düzenleme ve altyapı çalışmalarına kadar her konuda hizmetleri gerçekleştirdiklerini de belirtti. Kırsal kalkınma çalışmalarının temelinde göçün önlenmesini hedeflediklerini ifade eden Başkan Altepe, “Kırsaldan şehir merkezine devamlı göç var. Köylerimiz boşalıyor. Bursa’da köy nüfusu yüzde 10’lara indi. Köylerin hem ekonomik hem de sosyo-kültürel anlamda desteklenmesi, köylerdeki yaşam kalitenin artması, şehir merkezindeki imkanların mümkün olduğu kadar köylerde sunulması gerekiyor. Öncelikle istihdam önemli, vatandaş kendi bahçesinde tarlasında kazansın ki köyler göç vermesin. Bu konuda her alanda yoğun çalışmamız var. Herşey üreticimizin ve köylümüzün daha fazla kazanması için…” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.