Havadis16.com - 10 Aralık 2018, Pazartesi

Kızıklara akademik odalardan destek

30 Ağustos 2013
Kızıklara akademik odalardan destek için yorumlar kapalı
Kızıklara akademik odalardan destek

Akademik odalar, Kızıklar bölgesinin tarihi, kültürel ve doğal özelliklerini korumak için tam destek verdi.

Tarihi Bursa Kızıklar Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Kızıkların tarihi, kültürel ve doğal özelliklerini korumak için akademik odaları ziyaret ederek bilgi paylaşımda bulundu. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya ve Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık ile bir araya gelen Tarihi Bursa Kızıklar Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ertuğrul Süner, “Kızık kültürünü korumak için çalışmalar yapıyoruz; ancak bölgemizde yükselen yüksek katlı binalar tarihi dokumuza zarar veriyor. Bu nedenle konuyu siz akademik oda yöneticileri ile paylaşmak istedik” dedi. Bölgede yapılan inşaatlar ile tarih ve kültürün talan edildiğini söyleyen Ertuğrul Süner, “Bu durum böyle devam ederse çok kısa sürede Kızıkları tarih kitaplarından okur hale geleceğiz. Biz akademik odalar ile bölgenin dokusuna uygun güzel bir proje yaparak bölgemizi korumak ve turist potansiyelini arttırmak istiyoruz” diye konuştu.

İMO ŞUBE BAŞKANI ŞAHİN: “BURSA KIZIKLARI ŞEHRİN TARİHİ BELLEĞİDİR…”

Bursa Kızıkları’nın, şehrin tarihi belleği olduğunu söyleyen İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, “Öncelikle bölgeyi incelemekte fayda var. Alanı inceledikten sonra kısa, orta ve uzun vadeli planlarla bölgenin dokusunu korumak, açığa çıkarmak için gereken adımlar atılmalı” şeklinde konuştu. Bölgenin ranta kurban edilmemesi gerektiğinin altını çizen Necati Şahin, “Bölgeyi inceledikten sonra konu ile ilgili kamuoyunu bilgilendireceğiz ve daha sonra Kızıklar derneği, akademik odalar Büyükşehir, Yıldırım, Kestel Belediyeleri ve üniversite işbirliği ile panel düzenlemeyi düşünmekteyiz” ifadelerini kullandı.

MO ŞUBE BAŞKANI KAYA: “ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YAPMAYA HAZIRIZ…”

Bölgede artan yapılaşmaya izin veren kurumların suçlu durumda olduğunu belirten Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya, “Bölgenin siluetinin ve dokusunun bozulması ile Bursa’nın en önemli tarihi miraslarından biri de yok olmuş oluyor” dedi. Kızıkların; sadece Bursa ya da Türkiye için değil, dünyada da mimari öneme sahip bölge olduğunu vurgulayan Kaya, “Bölgedeki mimarinin eşi benzeri yok. Ulusal bir yarışma yapılsa bile böyle özgün eserler yeniden yapılamaz. Tarihi, kültürü, mimari özellikleri ile oldukça önemli olan bölge, mutlaka korunmalıdır. Biz üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız” dedi.

ŞPO ŞUBE BAŞKANI UYANIK: “BÖLGENİN KORUNMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ…”

Bölgede kaçak yapılaşmanın da bulunduğunu ifade eden Şehir Plancıları Odası Şube Başkanı Füsun Uyanık ise, “Bölgede kapsamlı bir çalışma yapılarak, kaçak yapılaşma ile ilgili bir envanter çıkarılması ilk yapılması gerekendir. Kaybedildiğinde yeniden kazanılmasının zor olduğu güzellikleri, hep birlikte korumalıyız” diye konuştu. Akademik odalar olarak desteğe hazır olduklarını ifade eden Uyanık, “Bölge için yapılacak kapsamlı çalışmalar ile neler yapılabileceğini belirleyerek çalışmalara başlayacağız. Bursa’nın tarihine ışık tutan, önemli bir kültür merkezi olan Kızıkların korunması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.