Havadis16.com - 19 Haziran 2018, Salı

KOAH korkutuyor

16 Kasım 2016
KOAH korkutuyor için yorumlar kapalı
KOAH korkutuyor

KOAH’ın önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın kamuoyu tarafından yeterince bilinmediğini belirten Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, 40 yaş üstü 5 kişiden birinin KOAH olduğunu belirtti.

Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, KOAH’a karşı farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl kutlanan ‘Dünya KOAH Günü’ hakkında açıklamalarda bulundu. KOAH’ın hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikte bir hastalık olduğu bilgisini veren Dr. Akan, “Tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmemektedir. Toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir” dedi.

KOAH’ın temel nedeninin kirli hava soluması sorunu olduğunu dile getiren Dr. Akan, “Gerek iç ortamlarda, gerekse dış ortamlarda soluduğumuz zararlı; duman, gaz ve küçük parçacıklar nedeniyle KOAH oluşabilmektedir. Tütün dumanı, termik santraller, fabrikalar, trafikteki arabaların egzozlarından çevreye yaydıkları kirli hava, soba veya ocaklarda yakılan odun hastalığa neden olan en önemli sebeplerdir” şeklinde konuştu.

Birinci Adım Sigarayı Bırakın

KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna dikkat çeken Dr. Akan, “Hastalık genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkmakta ve kendini uzun süreli nefes darlığı, öksürük, balgam ile göstermektedir. Bu belirtiler hastalık ilerledikçe artmaktadır. KOAH hastasının yapması gereken ilk iş sigarayı bırakmak amacıyla hekime başvurmasıdır. Bunun dışında, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, ortam havasının temiz tutulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivite yapması gerekmektedir” diye konuştu.

Fiziksel Aktivite Yapılmalı

KOAH hastalarında en sık görülen yakınmaların nefes darlığı, öksürük ve balgam olduğunu vurgulayan Dr. Akan, “Sigara içen kişiler öksürük ve balgamı kanıksarlar ve bu nedenle doktora başvurmazlar. Nefes darlığı nedeniyle fizik aktivitede azalma ortaya çıkar. Eforda nefes darlığı çeken kişi, yol yürümek istemez, günlük işlerini azaltır, markete gitmeye çekinir ve zamanla evden çıkmamayı tercih eder hale gelir. Bu şekilde giderek artan fiziksel aktivite azalması, hastanın yaşam kalitesini bozarak hastalığın ilerlemesine neden olur” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.