Havadis16.com - 18 Ekim 2018, Perşembe

Kosava Türkiye’nin tecrübeleriyle kalkınacak

13 Mart 2013
Kosava Türkiye’nin tecrübeleriyle kalkınacak için yorumlar kapalı
Kosava Türkiye’nin tecrübeleriyle kalkınacak

– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’Yİ ZİYARET EDEN KOSOVA MİTROVİÇA BELEDİYE BAŞKANI AVNİ KASTRATİ, EKONOMİK YÖNDEN ÖNEMLİ BİR ATILIM YAPAN TÜRKİYE’NİN TECRÜBELERİNDEN FAYDALANARAK KOSOVA’DA DA KALKINMANIN ÖNÜNÜ AÇMAK İSTEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.


– BAŞKAN ALTEPE, BAŞTA KOSOVA OLMAK ÜZERE BALKAN ÜLKELERİNDE KALKINMANIN EN ÖNEMLİ ANAHTARININ TÜRKİYE İLE SIKI İŞBİRLİĞİ OLDUĞUNU BELİRTEREK, BÖLGEYE HER TÜRLÜ KATKIYI VERMEYE DEVAM EDECEKLERİNİ VURGULADI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret eden Kosova Mitroviça Belediye Başkanı Avni Kastrati, ekonomik yönden önemli bir atılım yapan Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanarak Kosova’da da kalkınmanın önünü açmak istediklerini söyledi. Başkan Altepe, başta Kosova olmak üzere Balkan ülkelerinde kalkınmanın en önemli anahtarının Türkiye ile sıkı işbirliği olduğunu belirterek, bölgeye her türlü katkıyı vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Kosova ile Türkiye arasında ticari işbirliğini güçlendirmek üzere bir dizi temaslarda bulunmak için Bursa’ya gelen Mitroviça Belediye Başkanı Avni Kastrati, Başkan Yardımcısı Erol Zekeriya, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Ekonomi Müdürü Rüstem Abiti, İhracat Geliştirme Başkanı Remzi Ahmeti, Priştina Ekonomi Bölgesi Başkanı Nol Buzhala ve işadamlarından oluşan 19 kişilik heyet, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret etti. Konuklarını Heykel’deki tarihi binada ağırlayan Başkan Altepe, Bursa’nın tarihi, sosyal ve ekonomik yapısı ile Balkanlar’da hayata geçirdiklerini çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz
Mitroviça Belediye Başkanı Avni Kastrati, Türkiye’nin son yıllarda ekonomik açıdan hızla gelişen bir ülke olduğunu belirterek, bu açıdan Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini söyledi. Bu amaçla işadamlarından oluşan bir heyetle Kocaeli, Bursa ve Yalova’daki sanayi kuruluşları ile birebir görüşmeler yapmak amacıyla Türkiye’ye geldiklerini dile getiren Kastrati, “Türkiye hem savaş döneminde hem savaş sonrasında her zaman Kosova’nın yanında oldu. Kosova halkı Türkiye’ye bu açıdan müteşekkirdir. Şimdi de Türkiye’de gördüğümüz hızlı kalkınmayı işbirlikleri ile Kosova’ya aktarmak istiyoruz” dedi.

Kosova için Türkiye yeter
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de Kosova’nın kalkınma için öncelikle üreten bir ülke haline gelmesi gerektiğinin altını çizdi. Bu anlamda Kosova’da en fazla yatırım yapan şirketlerin başında Türkiye’nin geldiğini kaydeden Başkan Altepe, “Sadece İstanbul, Bursa, Kocaeli dediğinizde Türkiye ekonomisinin yüzde 60’ına ulaşıyorsunuz. Yani Kosova’nın kalkınması için Türkiye yeter. Kalkınma için başka bir yer aramaya gerek yok. Bizim Kosova’ya bir şey almaya gitmiyoruz. Sadece oranın kalkınıp, gelişmesini istiyoruz. Bu konuda bugüne kadar oradaki yerel yönetimler ve sivil kuruluşlarla önemli çalışmalar yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Desteğimiz bundan sonra da devam edecek” dedi.
Başkan Altepe, ziyaretin sonunda günün anısına Mitroviça Belediye Başkanı Avni Kastrati’ye el yapımı çakı seti ve Bursa kitabı hediye etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.