Havadis16.com - 10 Aralık 2018, Pazartesi

Koza’dan ipeğe yolculuk

21 Eylül 2018
Koza’dan ipeğe yolculuk için yorumlar kapalı
Koza’dan ipeğe yolculuk

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) bünyesinde faaliyet gösteren AB Bilgi Merkezi, “Kozadan İpeğe Bursa Kozahan’dan Avrupa’ya” etkinliği tüm hızıyla sürüyor. Orhangazi Parkı’nda gerçekleştirilen etkinlikte yüzyıllardan bu yana kent ekonomisinin nabzını tutan Kozahan’da yapılan Koza Alım Günü, ziyaretçiler için yeniden canlandırılıyor.

“Avrupa Birliği Kültürel Miras Yılı” etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen tanıtım etkinliği, ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. 21 Eylül Cuma gününe kadar sürecek program kapsamında ziyaretçiler, ipeğin kozadan ürüne dönüşüm sürecine ilişkin bilgiler alıyor. Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi’nin ilçelerdeki atölyelerinde dokunan ‘İpek Halılar Sergisi’ ve ipek böceğinin yaşam öyküsünü konu alan fotoğraf sergisi de Tayyare Kültür Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlıyor.

ÇARŞIDA ‘PAYİTAHT’ DÖNÜŞÜMÜ

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak açılış töreninde yaptığı konuşmasında Kozahan’ın BTSO’nun temellerinin atıldığı bölge olduğu için özel bir öneme sahip olduğunu söyledi. Payitaht Çarşı Projesi ile Türkiye’nin en önemli ticaret merkezleri arasında bulunan Bursa’nın tarihi dokusuna ve misyonuna uygun bir dönüşümün startını verdiklerini kaydeden Şenocak, Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri’nin üçüncüsüne Ağustos ayında start verdiklerini hatırlattı. Şenocak, kampanyanın 3 Kasım 2018 tarihine kadar süreceğini dile getirdi.

“İPEKÇİLİĞİ YENİDEN CANLANDIRMALIYIZ”

Koza Han’ı da kapsayan bölgeyi 7 asır öncesinde olduğu gibi yeniden cazibe merkezi kimliğine kavuşturmak istediklerini kaydeden Şenocak, “Bursa’da ipekçiliğin yeniden canlandırılması adına yapılacak çalışmaları ön plana çıkarmalı ve bu çalışmaları desteklemeliyiz. Bu önemli kültürel mirasımızın yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması adına herkese önemli görevler düşüyor. Bursa kozacılığı ve ipekçiliğinin yaşatılması için yapılacak tüm çalışmaların içerisinde olacağız.” dedi.

 

BİR HASTALIK İPEĞİN ÜRETİMİNİ DURMA NOKTASINA GETİRDİ

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Yıldız, ana vatanı Çin olan ipek böcekçiilğinin Bizans’tan gizlice getirilen ipek böcekçiilği tohumları ile Marmara kıyılarına yayıldığını söyledi. Yıldız, “Avrupa kozasını saran parbin hastalığından dolayı ipek üretimi 1860’lı yıllardan itibaren düşmüştür. Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa ipeğini gün yüzüne çıkartmaya çalışıyoruz. ‘Bursa İpeği Yeniden Hayat Buluyor’ projemiz kapsamında 200 kişiye istihdam sağlarken, 5 yıllık süre zarfında 240 adet halı 4 bin metrekare kumaş dokundu.” dedi.

KOZA FESTİVALLERİ ÖNERİSİ

Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Başkanı Muhsin Özyıldırım, çarşı esnafı olarak ipek üretimi ve ticaretinin tekrar canlanmasını arzuladıklarını söyledi. İpeğin özellikle kadın istihdamına yönelik büyük katkı sağladığını ifade eden Özyıldırım, “Koza ile yapılan her adım çarşı ekonomisine ciddi katkı sağlanıyor. İpekçiliğin 20 çeşit meslek koluna öncülük ettiğini biliyoruz. Bursa ipeğinin öne çıkarılması noktasında çarşı esnafı olarak bir arzumuzu dile getirmek istiyorum. Kent dinamiklerimizle birlikte ‘Koza Festivalleri’ ve ‘Koza Günleri’ gibi etkinlikleri yapabiliriz.” dedi.

BURSA’DA 100’ÜN ÜZERİNDE İPEK FABRİKASI VE ATÖLYESİ VARDI

65 yıllık ipek üreticisi Yüksel Ünal, ipeğin tarihinin binlerce yıllık geçmişe sahip olduğunu kaydetti. İpek üretiminde Çin’in birinci sırada olduğunu sırasıyla Özbekistan, Japonya ve Brezilya’nın takip ettiğini kaydeden Ünal, “Halbuki yüzyıllarca dünyanın en kaliteli ipekleri ülkemizde imal ettik. Özellikle Bursa ve çevresinde koza yetiştirilip, 100’ün üzerinde ipek fabrikasını hayata geçirmiştik. İpek ürünleri Koza Han’da satılır, istihdama da ciddi katkı sağlanırdı. Sektör temsilcileri olarak Bursa ipeği üretimi ve ticaretinin artırılması noktasında destek vermeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu etkinlik, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu finansal desteği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi, Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği ve Bursa İpekçiliğini Geliştirme Derneği (BİGDER) işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.