Havadis16.com - 22 Ekim 2018, Pazartesi

Kültür evinin temeli atıldı

29 Mart 2013
Kültür evinin temeli atıldı için yorumlar kapalı
Kültür evinin temeli atıldı

Gemlik Belediyesi tarafından yaptırılan Gemlik Belediyesi Kültür Evinin temeli atıldı.

Hamidiye Mahallesi Geçit Sokak No 20 İtfaiye Müdürlüğü arkasında temeli atılan Kültür Evi’nin ilçenin kültür ve sanat hayatına büyük katkılar sunması hedefleniyor. 430 metrekarelik kapalı alan üzerinde iki kat olarak inşa edilecek olan Kültür Evi’nde çok amaçlı salon, toplantı salonu, kafeterya ve kütüphane bulunacak. Gemlik Belediyesi Kültür Evi’nin Temel Atma töreni büyük ilgi gördü. Oldukça coşkulu geçen ve renkli görüntülere sahne olan temel atma törenine Gemlik Kaymakamı Cahit Işık, Ak Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, Ak Parti Gemlik İlçe Başkanı Necdet Yılmaz, Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz ve Belediye Başkan Yardımcısı Nazmi Koçak’ın yanı sıra, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyeleri, Sivil toplum Örgütü temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda davetli ile birlikte mahalle halkı katıldı.
Mehteran gösterileriyle başlanan Kültür Evi temel atma töreni, bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marş’ımızın okunmasıyla devam etti. Törenlerin açış konuşmasını yapan Hamidiye Mahallesi Muhtarı Nemci Ünlü, üç dönemdir muhtarlık yaptığını hatırlatarak başladığı konuşmasında, “Nereden Nereye?” diyerek, üç yıl önce yağmurlu havalarda yaşanan sel baskınlarının artık yaşanmadığına dikkat çekti. Gemlik Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırım hamlelerinin ilçenin çehresini ve kaderini değiştirdiğini ifade eden Nemci Ünlü, Gemlik Belediyesi Kültür Evi’nin de mahallelerine artı değer katacağını söyledi.
Törenin davetlileri arasında yer alan Türk Sinemasının yaşayan efsanelerinden Eşref Kolçak’ta 30 yıldır Gemlik’te oturduğunu anlatarak başladığı konuşmasında, kültür ve sanata yönelik yatırımların önemine vurgu yaptı. Elinden geldiğince Kültür Evi’ne katkı koyma sözü veren Eşref Kolçak, “Zeytin Cenneti Gemlik’te son dönemde bu tür güzel faaliyetler de yapılırken, bu tür güzel yatırımlar da devam etmekte. Bu anlamlı günde, böylesi güzel bir projeye imza atan Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’ı ve katkı koyanları tebrik ediyorum” dedi.
Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’da, “Hayat su gibi akıyor, günler su gibi geçiyor. Göreve geldiğimizin üzerinden 24 ay geçti ve bu bana dün gibi geliyor. Ama bu kadar çabuk geçen zamana, kısa süreye rağmen büyük projeleri de yaşama geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diye başladığı konuşmasında, alt yapıdan spor tesislerine, çocuk parkları, yeşil alan ve spor aletleri hizmetlerinden, dere rekreasyon projelerine kadar iki yıla sığdırdıkları tüm hizmetleri anlattı. Yapılan protokollerle ilçeye 4 okul daha kazandırdıklarını açıklayan Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, Bölge Hastanesi, 2 ayrı bölgede TOKİ çalışması, yeni ve modern Adliye Binasının yanı sıra, Yalova dahil bölgenin 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak Büyük Kumla barajı yatırımlarının da hizmete gireceğini müjdeledi. Gemlik’in marka değerini artıracak yatırımların da hız kazandığını vurgulayan ve 1 Nisan’da başlayacak olan Deniz Uçağı seferlerini hatırlatan Refik Yılmaz, hızlı trenin de yıl sonuna kadar ihale edileceği sözünü aldıklarını bildirdi. Hizmete ve halka yönelik verilen hizmetler karşılığında sadece halkın dualarına talip olduklarını bildiren Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, “Durmak Yok. Hizmete Devam. Gemlik Belediyesi Kültür Evi tüm ilçe halkına hayırlı uğurlu olsun” dedi. Refik Yılmaz, Kültür Evi’nden ayrım yapılmaksızın tüm hemşeri derneklerinin faydalanacağını anlatarak, ilçenin kültürel diğer faaliyetlerinde de kültür evinin cazibe merkezi olacağına dikkat çekti.
Gemlik Kaymakamı Cahit Işık’ta, Belediye ile işbirliği içinde imzalanan ve BEBKA’ya sunulan 4 büyük projeden bahsederek, Gemlik Belediyesi ile Kaymakamlık arasındaki önemli işbirliğinin bundan sonra da devam edeceğini kaydetti. Kaymakam Cahit Işık, sadece alt
yapı ve tesisleşme ile sınırlı kalınmadan sanata ve kültüre yönelik yatırım ve hamleler için de Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’ı kutlayarak, mimari özellikleri ile ilçeye büyük katkı sunacak olan Kültür Evi’nin hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından ilçe Müftüsü Muammer Turan dua okuttu. İlk Harç ve Küreklerle ilk toprak Kaymakam Cahit Işık, Ak Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz ve Ak Parti İlçe Başkanı Necdet Yılmaz tarafından alkışlar arasında atıldı. Gemlik Belediyesi törenler sonunda davetlilere etli pilav ve ayran ikramında bulundu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.