Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

Kültürlü arkeologlar iş başında

30 Eylül 2013
Kültürlü arkeologlar iş başında için yorumlar kapalı
Kültürlü arkeologlar iş başında

Bursa’nın öncü eğitim kurumlarından Özel Bursa Kültür Okulları Seramik Kulübü Öğrencileri “Para Koleksiyonum” adlı proje kapsamında, Bursa’nın Akçalar köyünde bulunan Arkeopark’ı ziyaret etti.

Öğrencilerin sosyal gelişimini her zaman ön planda tutan Özel Bursa Kültür Okulları, öğrencilerine geçmişten günümüze kadar gelen Türk-Osmanlı paralarının, nümismatik (para bilimi) bilimi ile teknik, kültürel birikim ve ekonomik gelişmelere paralel olarak nasıl değişim gösterdiğini ve nasıl korunup, sergilendiğini göstermek ve öğretmek amacıyla bir proje geliştirdi.

“Para Koleksiyonum” projesiyle Arkeoloji biliminin tanımını, kazı çalışmalarını, kazı çalışmalarında bulunan eserlerin nasıl değerlendirildiğini Kültürlü öğrencilere uygulamalı şekilde göstermeyi hedefleyen Özel Bursa Kültür Okulları 2,3, 4. Sınıf seramik kulübü öğrencilerini bu konuda bilgilendirdi.

Yaklaşık 8300 yıl öncesinden günümüze insan yaşantılarının sergilendiği Arkeopark’ ta Kültürlü öğrencilere insanların gelişim sürecini aktaran Arkeolog Azim Tarlan, “Arkeopark sayesinde çocukların geçmiş yıllar ile alakalı bir fikri olmuş olacak, aynı zamanda insanların gelişim sürecini görmek kendi gelişimlerine de katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

MAKET EVLERİ DE GEZDİLER

Ziyaretçilerin ilgisini en fazla çeken Kalkolitik dönem ve geleneksel köy mimarisini yansıtan canlandırmaları gezen Kültürlü öğrenciler, 8400 yıl önce bölgeye yerleşen ilk çiftçilerin hayatları hakkında da uzmanlardan bilgiler aldı. Avcı ve toplayıcıların çiftçiliğe adaptasyonu hakkında da bilgiler alan Kültürlü öğrenciler, kütük evlerde fırın ve ambar yerlerini de inceledi. Anadolu´daki ilk çiftçi topluluklarının yaşamlarını örnekleyen ve orijinal boyutlarda hazırlanan maket evleri hayranlıkla gezen Kültürlü öğrenciler, tarihi çok sevdiklerini ve arkeoloji bilimine ilgi duyduklarını belirtti.

Yaklaşık 4 hafta sürecek olan “para koleksiyonum” projesi ile geçmişten günümüze Türk-Osmanlı paralarını inceleyecek olan Kültürlü öğrenciler, kendi tasarımlarını hazırlayarak, proje sonunda bir sergi açacaklar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.