Havadis16.com - 21 Ekim 2018, Pazar

Küstah İngiliz

10 Haziran 2015
Küstah İngiliz için yorumlar kapalı
Küstah İngiliz

İngiliz Guardian gazetesi başyazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a küstah bir çağrıda bulundu.

Gazete başyazısında, “Türkiye’nin lideri basın hakkında çirkin ifadeler kullanıyor, Guardian hakkında da yalanlar söylüyor. Belki bize bir özür borçludur” ifadelerini kullandı.

Her fırsatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a saldırmayı görev edinen İngiliz Guardian gazetesi, Erdoğan’ın seçimden önce Ardahan’da yaptığı konuşmasını hazmedemedi.

Erdoğan’ın Ardahan’da yaptığı konuşmada, “Bakınız bir İngiliz gazetesi ne diyor biliyor musunuz? ‘Tam Batılılaşmamış yoksul Müslümanların kendi ülkelerini yönetmelerine izin verilemez’. Sen kimsin ya? Sen kimsin, terbiyesiz. Haddini bil.” sözlerini bugün yayınladığı bir makalede hatırlatan gazete yaptıklarını unutarak utanmadan özür çağrısı yaptı.

Guardian’ın bugünkü başyazısında şu satırlar yer aldı:

Gazeteciler kelimeleri seçerken dikkatli olmak zorundadır. Yanlış bir şey yaptıklarında da, ki bazen yaparlar, bu yanlışı mümkün olan en kısa sürede görünür bir şekilde düzeltmelidirler. Çok ciddi durumlarda da özür dilemeleri gerekir. Guardian’ın tarihinde en uzun süre görev yapan Genel Yayın Yönetmeni CP Scott’ın deyimiyle ‘Gerçekler kutsaldır’. Siyasetçilerin de kelimelerini seçerken çok dikkatli olmaları, bahsettikleri gerçeklerin doğru olması gerekir. Sayın Erdoğan hem kelimelerini yanlış seçmiş, hem de gerçeklerden bahsederken kötü bir şekilde yanılmıştır. Belki de özür dileyecektir.”

Haber7.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.