Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

Kuzey Kore: “1. dereceden savaş konumundayız!”

27 Mart 2013
Kuzey Kore: “1. dereceden savaş konumundayız!” için yorumlar kapalı
Kuzey Kore: “1. dereceden savaş konumundayız!”

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Washinton ve Seul’ün provokasyonlarının Kore yarımadasını nükleer bir savaşın eşiğine getirdiği konusunda uyarıda bulundu.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) ABD ve müttefiki Güney Kore’nin provokasyonlarının Kore yarımadasını nükleer savaşın eşiğine getirdiğini açıkladı.

Kore resmi haber ajansının (KCNA) haberine göre, KDHC Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, “Ülkemizin onurunu ve bağımsızlığını korumak için halkımız ve ordumuz, ABD’ye karşı savaş hazırlığında son aşamaya girmiştir” dendi.

“Füzeler savaş halini aldı”
Açıklamada “Şu andan itibaren, Kore Halk Ordusu’nun Başkomutanlığı, işgalci ABD’nin anakarasında, Havai ve Guam’daki tüm düşman noktalarının hedef alınacağı uzun menzilli topçu ve stratejik füze birlikleri başta olmak üzere, topçu birliklerini birinci dereceden savaş konumuna getiriyor” ifadelerine yer verildi.

KDHC’nin açıklaması, ABD ve Güney Kore’nin, Pyongyang yönetimine karşı askeri plan anlaşması imzalamasından hemen ardından geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei ise açıklamanın ardından taraflara itidal çağrısında bulundu.

ABD: “Cevap vermeye hazırız”
Pentagon’dan yapılan açıklamada ise, KDHC’nin ABD üslerine yönelik tehdidi kınanırken, “herhangi bir beklenmedik duruma cevap vermeye hazırız” dendi. Pentagon sözcüsü George Little, KDHC’nin tehditlerini ciddiye aldıklarını söylerken, Pyongyang yönetiminin “adadaki barışı tehdit etmeyi bırakması gerektiğini, bunun kimseye faydasının olmadığını” söyledi.

KDHC’nin Şubat ayında gerçekleştirdiği 3’üncü nükleer denemenin ardından BM Güvenlik Konseyi Pyongyang yönetimine karşı ağır yaptırım kararı almış, Washington da nükleer denemeyi bahane ederek Güney Kore ile askeri tatbikat başlatmıştı. KDHC ise iki ülkeyi tatbikatı sonlandırmaları konusunda uyarmıştı.

Kuzey Kore: “1. dereceden savaş konumundayız!” Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.