Havadis16.com - 10 Aralık 2018, Pazartesi

Liselere giriş sınav sistemi de beklenileni veremedi!

12 Nisan 2018
1.399 kez okundu
Liselere giriş sınav sistemi de beklenileni veremedi! için yorumlar kapalı

Her şey Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 Eylül tarihinde partisinin grup toplantısında yaptığı “Ben TEOG’u istemiyorum, yanlış buluyorum, kaldırılmalı” sözleriyle başladı.

Sanki Cumhurbaşkanı bu sözü söyleyinceye kadar, TEOG’un yanlış sistem olduğunu bilen yoktu.

Malum, ondan önce de Cumhurbaşkanımız 2012 yılında “dershaneler kapatılacak” diyerek, öğrenci ve velilerin yıllardır en büyük derdi, eğitimimizin sorunu olan dershane furyasına son noktayı koymuştu.

Akabinde üniversitelere giriş sınav sistemimiz ile YÖK yine Cumhurbaşkanımızın talimatıyla değişikliğe uğramıştı.

AK Parti’ye gönül veren ve bu davanın yolcusu olarak üzülerek ifade edebilirim ki iktidar olarak eğitim politikasında çuvalladık. Bu tespiti her AK Parti’li elini vicdanına koyarak rahatlıkla yapıyor.

Eğitimimiz yapboz tahtasına döndü. Son 15 yılda 7 Milli Eğitim bakanı değiştirdik. Her bakanla beraber eğitim politikası değişti, yeni müfredatlar, yeni yönetmelikler.  Oturmadı, kendi içinde yine değişti.

Dünyada en fazla okula giden, ders çalışan, ödev yapan, en disiplinli Türk çocukları olduğu halde başarı oranımız düşük. Demek ki bir yerlerde ciddi eksiğimiz, hatamız var. Boşluğumuz var.

******                                  ******                                    ******

Çocuklarımızı tamamen ezberciliğe ve sınava yönelik, araştırma ve geliştirme, beceriden uzak, tek tip zihniyet modelinde yetiştiren sistemde Milli Eğitim Bakanlığı, Cumhurbaşkanımızın talimatı doğrultusunda TEOG’un kaldırılması için çalışmalar yaptı ve yeni bir sisteme geçildi.

Ama dün görüldü ki yeni sistem de beklenilenin çok çok altında.

Milli Eğitim Bakanlığı, 8. sınıftaki çocukların isteğe bağlı olarak girecekleri sınavla öğrenci alacak lise okullarının listesini ve kontenjanını açıkladı.

Buna göre, Türkiye genelinde toplam bin 369 orta öğretim kurumu merkezi sınavla öğrenci alacak. Listede en büyük pay 225 okul ile İstanbul’un. İstanbul’u 82 okulla Ankara, 62 okulla İzmir takip ediyor. 48 okulla Bursa 4. sırada yer alıyor. Bursa’daki bu 48 okulun öğrenci kontenjanı ise toplam 7 bin 600.

Listeyi inceledim. Ağırlık İmam Hatip lisesi ve teknik liselerden oluşuyor.

Örneğin Yıldırım’da Bursa Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi 6 bin 180 öğrenci alacak. Nilüfer Feriha Uyar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 130 öğrenci, diğerleri de bu sıralamada 120, 90, 60 olarak devam ediyor.

*******                           *******                          ******

Listede üniversiteleri kazandırma oranı yüksek okullar olarak bilinen tanınmış okulların azlığı dikkat çekerken, Bursa’da 3 merkez ilçede İMKB Fen Fen Lisesi, TOFAŞ Fen Lisesi, Bursa Anadolu Lisesi, Ahmet Erdem Anadolu Lisesi, Turhan Tayan Anadolu Lisesi, Bursa Kız lisesi, Bursa Erkek Lisesi, Ahmet Hamdi Gökbayrak Fen Lisesi, BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi, Bursa Anadolu Kız Lisesi, Osmangazi Anadolu Lisesi, Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi ve Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesi dışında pek bu kategoride olan okul yok diyebilirim.

Bir kere İmam Hatip liseleri ile teknik ve mesleki liselere asla karşı değilim. Türkiye’de 28 Şubat ürünü olarak bu okulların, 2. sınıf okullar muamelesine tabi tutulmasının sıkıntısını eğitimden sosyal, siyasal ve ekonomik alana kadar her alanda fazlasıyla yaşadık. Bir dönem sanayimiz nitelikli ara eleman yokluğu nedeniyle çarkını döndüremez oldu. Ve yine bu gün din alanında yaşadığımız bilgi kirliliği de imam hatip okullarının o dönemden itibaren “zenci” muamelesi görmesinin sonucudur.

Ayrıca her çocuk üniversite eğitimi almak zorunda değil. Bizim sistemimiz her çocuğu doğrudan üniversite eğitimine zorlayan, başka yolları kapatan bir politikaya dayalı olduğu için, başarısızlığımız da buralardan kaynaklanıyor. Bu anlamda her iki mesleki okulların katsayı düşüklüğünün kaldırılmasında diğer okullarla eş değer orana sahip olmasında kalem oynatmış biri olarak, devletin bu okulları gizli veya açıktan dayatma unsuru olarak ortaya koymasını pek doğru bulmuyorum.

Neticede bu okullarda eğitim görmek istemek bir tercih meselesi ve aynı zamanda özellikle mesleki ve teknik okullar yetenek, beceri isteyen alanlar.

Açıklanan listede bu okullar çoğunlukta yer aldığı gibi, sınava girip kazanamayan veya sınava girmeyen öğrenciler ise evlerine en yakın okula gidecekler ki buralarda da yine bu okullar önlerine çıkacak.

Ve yine değişiklik amacının dışına çıkmış oluyor, sınava girip listedeki okulları kazanan öğrenciler başarılı, nitelikli, girmeyenler doğrudan başarısız konuma düşmüş oluyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.