Havadis16.com - 21 Ocak 2019, Pazartesi

Liste sürprizi yine AK Parti’den geldi!…

22 Mayıs 2018
176 kez okundu
Liste sürprizi yine AK Parti’den geldi!… için yorumlar kapalı

Ve beklenen gerçekleşti. Dün itibariyle  partilerin milletvekili aday listeleri resmen şekillendi.

Partilerin Bursa listelerine genel anlamda bakacak olursak;

İlk aday listesi 3 gün önce MHP’den geldi.

Listenin tek sürpriz ismi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin danışmanlarından Mustafa Hidayet Vahapoğlu’nun 2. Bölgenin ilk sırasına yerleştirilmiş olması idi.

Zira,  genel beklenti 2. bölgenin birinci sırasını İl Eski Başkanı Tevfik Topçu’nun alacağı yönünde idi. Topçu,  Mustafa Hoca’nın altında yer aldı.

Topçu’yu, yine eski il Başkanlarından Fevzi Zırhlıoğlu izledi.

MHP 1. bölge sıralamasında da partinin ağır toplarından İsmet Büyükataman başı çekerken,  partinin önemli isimlerinden Kadir Çitil ile Enver Yılmaz takip etti.

Bu arada listesini netleştirdiği için MHP dün itibariyle Bursa’da seçim çalışmalarına resmen başladı.

İlk olarak İsmet Büyükataman’ın başkanlığında milletvekili adaylarıyla beraber Emirsultan Türbesi ziyaret edildi. Ardından Bursa Şehitler Mezarlığı’na gidilerek dualar yapıldı ve  son olarak il başkanlığında  aday tanıtım toplantısı gerçekleşti.

******                        ******                             ******

Önceki gece de CHP listelerini açıkladı.

Liste tam da örgütün ve kamuoyunun beklentisi doğrultusunda çıktı. Sürpriz yok, şaşırtmaca yok!.

Kısaca diyebiliriz ki;

Mevcut 5 milletvekili listesinde aday olmayan Dr. Ceyhun İrgil’in yerine Yüksel Özkan girerek liste aynen geçerliliğini korudu.

Buna göre Bursa 1. bölgede Lale Karabıyık, Erkan Aydın, NurhayatAltaca Kayışoğlu, Kayıhan Pala ilk dördü paylaşırken, 2. bölgede Orhan Sarıbal, Yüksel Özkan ve Mustafa Şenyurt yer aldı.

******                                  ******                                    ******

Gelelim Ak Parti listesine…

Şüphesizki süreçte en heyecanla ve merakla beklenen, adayı da en çok,  kulisi de en hareketli olan parti AK Parti idi.

Liste’nin  YSK’ya verildiği saat 16.45’e kadar hiçbir isim dışarıya sızmadı. Listeler açıklandığında ise

beklenildiği gibi adaylar büyük oranda yeni isimlerden oluştu. Mevcutların içinden sadece 5 milletvekili listelerde yerini korudu. Liste genel anlamda teşkilat ağırlıklı oluşurken,sürprizleri de beraberinde getirdi.

Bursa’da 1. Bölge 1. Sırayı Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, ikinci sırayı Dr. Mustafa Esgin alırken, Bursa listesinin en sürpriz ismi ise başvurusu bulunmayan Osmangazi eski ilçe başkanı Refik Özen oldu. Özen 3. Sırada yer alırken, onu Emine Yavuz Gözgeç, Ahmet Kılıç ve Gülten Kapıcıoğlu izledi.

Listenin devamında da  Sadettin Cangül, Arif Çelenk, hakkında Suriyeli göçmen yakıştırması bulunan  Türk  vatandaşı Muhammed Erdoğan ve Arif Bekir Dangaç yer aldı.

2.Bölgenin liste başı eski bakanlardan Efkan Ala oldu. O’nu yine milletvekili olan ve dağ yöresinin kontenjanı olarak Osman Mesten, İnegöl’den Avukat Vildan Yılmaz Gürel, Gemlik ilçe eski Başkanı Zafer Işık, Doğu bölgesini temsilen de Milletvekili Müfit Aydın, eski Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Ödünç, Büyük Birlik Partisi kontenjanından Ahmet Yelis, İznik ‘ten Selda Meriç, Burcu Yaran ve İsmail Özkan takip etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.