Havadis16.com - 15 Kasım 2018, Perşembe

Mahfel Çay Bahçesi komşuda kaldı!..

28 Mart 2018
231 kez okundu
Mahfel Çay Bahçesi komşuda kaldı!.. için yorumlar kapalı

Bursa’nın tarihi simgelerinden Setbaşı’ndaki Mahfel Çay Bahçesi, bir aylık sürenin ardından ikinci kez çıkarıldığı ihalede, Gülümoğlu Baklavaları’nın sahibi İsmet Kaya tarafından,  10 yıllığına KDV dâhil 141 bin 600 bin Türk Lira ’ya kiralandı.

Haberin ayrıntısı…

Dün Bursa’da Büyükşehir Belediyesi bünyesinde önemli bir ihale gerçekleşti. Tam 150 yıllık tarihi geçmişiyle Bursa’nın simgeleri arasında yer alan Setbaşı’ndaki ünlü Mahfel Çay Bahçesi, 1 aylık sürenin ardından ikinci kez çıkarıldığı ihalede, bu sefer makul düzeyde rakamla yeni kiracısını buldu.

Hem de çok yakınından.

Birkaç metre ötesinde bulunan Gülümoğlu Baklavalarının sahibi İsmet Kaya, Mahfel Çay Bahçesi’nin yeni kiracısı oldu.

Kaya, tesisleri 10 yıllığına aylık bedeli KDV dâhil 141 bin 600 Türk Lirası olmak üzere kiraladı.

Mahfel, tarihi özelliği ve bulunduğu yer itibarıyla her dönem sahibi ve işletmecisiyle Bursa’nın gündeminde yer aldı.

10 yıl önce İl Özel İdaresi tarafından özel sektöre verilen ardından, il özel idareleri kapatılınca Büyükşehir’e devredilen bu tarihi çay bahçesi son bir aydır rekor kira bedellerinin konuşulduğu işletme ihaleleri yüzünden gündemden düşmüyor.

***

Malum, Alinur Aktaş’ın 5 ay önce Bursa’nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı olur olmaz ilk yaptığı icraatından biri, belediyenin iştiraklerinden BURFAŞ’ın zarar eden ve maliyeti yüksek olan işletmelerini ya kapatmak ya da kiraya vermek oldu.

Bu kapsamda ilk olarak Bursa’nın en ünlü tarihi Mahfel Çay Bahçesi’nin ihalesi gündeme geldi.

Kamuoyunun da yakından takip ettiği 19 Şubat tarihindeki bu ihaleye 7 firma katılmış, içlerinden tekstilci Oğuzhan Beke, aylık 50 bin lira bedel üzerinden başlatılan kira rakamını 200 milyar TL artı KDV’ye çıkararak, ihaleyi kazanmıştı.

Tabii rekor aylık kira bedeli bununla da sınırlı değildi. Söz konusu ihale şartnamesine göre Oğuzhan Beke; boya, badana, iç dekorasyon derken, daha kapıdan içeri girmeden belediyeye 4 milyon lira gibi yüksek miktarda hava parası da ödeyecekti.
Çok geçmeden ne olduysa oldu, işletmeci Oğuzhan Beke bu kadar kira bedelini yüksek bulmuş olmalı ki içerideki 180 bin lira teminatının yanmasını göze aldı ve tesisleri kiralamaktan vazgeçti.

***

BURFAŞ tesislerinde dün yapılan ikinci ihale, bu sefer 10 yıllığına aylık 90 bin lira muhammen kira bedeli üzerinden ihale edildi. Geçici teminat miktarı da 180 bin lira yerine 500 bin liraya yükseltildi.

Yine ihale şartnamesi bu rakamlarla sınırlı değil…

1 milyon 253 bin 565 lira özel maliyet ve dekorasyon, 284 bin 436 lira demirbaş bedeli de peşin ödeme şartları içinde yer alıyor.

Ve yine ihaleye göre, 2 aylık kira bedeli üzerinden depozito alınacaktı.

Bu durumdaki işletme ihalesini kazanan İsmet Kaya tesisleri aylık KDV dâhil 141 bin 600 TL’den kiralarken, BURFAŞ Genel Müdürlüğü’ne de 2 aylık kira bedeli olan 283 bin 200 TL depozito ödeyecek.

Peki, vatandaşa göre bir hayli yüksek olan bu kira bedellerini Mahfel Çay Bahçesi’nin yeni işletmecisi karşılayabilecek mi?

Öyle ya…

Sonuçta burası ticari bir işletme ve kâr esasına dayanır. Mutlaka yeni işletmeci bu hesabını yapmıştır, öyle ihaleye girmiştir.

Öğrendiğim kadarıyla Mahfel Çay Bahçesi’nde bir bardak çay 2 liradan satışa sunuluyor. Halihazırda günde 7 ila 8 bin lira, yaz aylarında ise 10 bin lira civarında ciro yapıyor. Yeni işletmeci burayı daha rantabl hale getirmek isteyecektir.

Ve bildiğim bir şey var ki o da burada artık bir bardak çayın 2 lira yerine en az 3 liradan satışa sunulacağıdır.

Çünkü hemen yanındaki zincir işletmede bir bardak çay 3,5 liradan satılıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.