Havadis16.com - 10 Aralık 2018, Pazartesi

Mahrukatçılar kepenkleri indiriyor

16 Ekim 2015
Mahrukatçılar kepenkleri indiriyor için yorumlar kapalı
Mahrukatçılar kepenkleri indiriyor

Doğalgaz kullanımının yaygınlaşması ve devletin fakirlere bedava kömür dağıtmasıyla zor günler yaşayan mahrukatçılar teker teker kepenk kapatıyor.
Bursa’da Soğanlı Odun Pazarı’nda 70 esnaftan 50’si iş yapamadığı için kepenk kapattı. Kalan 20 esnaf da kepenk kapatacakları günü bekliyor. Doğalgazın yaygın olmadığı zamanlar bu mevsimde insan kaynayan odun pazarında şimdilerde ise in cin top oynuyor. Bursa’da doğalgazın yaygınlaşması ve doğalgazsız evlerde yaşayan düşük gelirli ailelere ise belediye ve kaymakamlıkların kömür yardımı yapması mahrukatçıları zor durumda bırakıyor.
Kömür 550 liraya satılırken. odun fiyatları ise 450 lira civarında seyrediyor. Ancak az sayıdaki odun ve kömür müşterisi tonla almak yerine torbayla almayı tercih ediyor. Odun ve kömür satışlarının şu anda hiç olmadığını belirten mahrukatçı Mustafa Seyit Anaç, “Doğalgazın yaygınlaşması ve kaymakamlıkların, belediyelerin bedava kömür dağıtması bizi etkiledi. Şu anda satışlarımız hiç yok. Alan vatandaşlar da artık tonla değil torbayla alıyor. Normalde bizim bu dönemde satışlara başlamamız lazım. Ancak okulların açılması ve kurban bayramı peşpeşe gelince satışlarımız iyice düştü. Burada daha evvel 70 iş yeri vardı, şimdi 20 tane çıkmaz. 50 tanesi kapattı gitti. Bizim de ne zaman kapatacağımız belli değil. Çünkü yatırımın karşılığı alınmıyor. Kömürün tonu 550 lira, odunun ise 450 lirayı buluyor. Biz ithal kömür satıyoruz. Yerli kömür satışı yasak” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.