Havadis16.com - 22 Ekim 2018, Pazartesi

Meclis kararları aleyhine idari yargı yoluna başvurulamaz

8 Nisan 2014
Meclis kararları aleyhine idari yargı yoluna başvurulamaz için yorumlar kapalı
Meclis kararları aleyhine idari yargı yoluna başvurulamaz
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, MHP’nin, 4 eski bakanla ilgili Meclis’e gelen fezlekelerin milletvekillerinin incelemesine açılmaması kararına karşı yaptığı başvurusuna ilişkin açıklama yaptı. 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Meclis’te gazetecilerin MHP’nin, 4 eski bakanla ilgili Meclis’e gelen fezlekelerin milletvekillerinin incelemesine açılmaması kararına karşı İdare Mahkemesi’ne yaptığı başvuruyla ilgili sorusunu cevaplandırdı.
Meclis kararlarının kesin olduğunu vurgulayan Bozdağ, “Anayasa Mahkemesi  ve İdare, yargı, Meclis kararlarını denetleyemez. Partiler,  idare mahkemelerine  başvurabilirler. İdare mahkemesi bunu usulden reddetmeli. Çünkü Meclis kararları aleyhine idari yargı yoluna başvurulamaz. Hüküm çok açık. Ama onlar herhalde siyaseti mahkemeye kadar taşımak istemişler” dedi.
Bozdağ, başka bir soru üzerine de YSK kararlarının bireysel başvuru ya da başka yolla Anayasa Mahkemesi’ne taşınamayacağını belirterek, “YSK kararları doğru yanlış, tartışmasız kesin kararlardır. Anayasa Mahkemesi, böyle bir başvuru olması halinde ön inceleme yapıp, bu başvurunun kabul edilmezliğine karar vermek zorundadır. Anayasa Mahkemesi’nin burada takdir hakkı yoktur, ‘bakarım, görüşürüm’ diyemez. Yasa ve Anayasa, Anayasa Mahkemesi’ne takdir hakkı tanımamıştır. Bu kadar açık hükmün ihlali olursa, zaten Türkiye’de seçim güvenliği diye hiçbir şey kalmaz” diye konuştu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.