Havadis16.com - 19 Aralık 2018, Çarşamba

Medyada kadın olmak…

8 Ocak 2016
1.210 kez okundu
Medyada kadın olmak… için yorumlar kapalı

Kadınlarımız artık gazetecilik mesleğinde de haklarının erkekler tarafından kendilerine teslim edilmesini beklemiyor. Ellerini bizzat taşın altına koyuyor ve aktif biçimde mücadeleye giriyorlar…

Kabul etmek lazım ki;

Memlekette kadın olmak zor zenaat…

Elbette ki;

İş hayatında kadın olmak çok daha zor…

Hele hele medyada kadın olmak çok daha büyük zorlukları beraberinde getiriyor.

Bir erkek olarak bizler böyle bir saptamayı yapma zorunluluğu hissediyorsak, varın gerisini siz düşünün…

Takdir edilir ki;

Kadın meslektaşlarımızın içinde bulunduğu sorunları ve aranması gereken çözüm yollarını en iyi kadınlar bilir…

İşte bu gerçekten hareketle; medya çalışanlarının üçte birini oluşturan kadın gazetecilerin örgütlenmesi için geçtiğimiz yıl düğmeye basanlar arasında naçizane bizler de yer aldık.

Halen Genel Sekreterliğini yaptığımız, Türkiye Gazeteciler Federasyonu bünyesinde, ‘Kadın Gazeteciler Komitesi’ni kurduk ve “Kadın Gazeteciler Çalıştayı”na imza atarak, sorunların ve taleplerin yüksek sesle dillendirilmesini sağlamayı amaçladık.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF), 20-22 Haziran 2014 tarihleri arasında Elazığ’da yapılan 45. Başkanlar Konseyi Toplantısı’nda kurulma kararı alınan “TGF Kadın Komitesi” ile “Medyada kadın olmak” konusunun tüm detaylarıyla mercek altına alınma şansı doğmuş oldu.

Komitenin Başkanlığını Balıkesir Merhaba Gazetesi İmtiyaz Sahibi Semra Aman Akyürek üstlenirken, Başkan Yardımcılığını Çorlu’dan Yorum Gazetesi İmtiyaz Sahibi Gülgün Keçeci ve Genel Sekreterlik görevine Mersin’den Akdeniz Gazetesi Muhabiri Hediye Eroğlu getirildi.

İlk toplantısını Elazığ’da yapan komite; öncelikle ülke genelindeki kadın gazetecilerin sayısının belirlenmesi ve ardından da ulusal ölçekti bir ‘Kadın Gazeteciler Çalıştayı’na imza atma kararı aldı.

Şunu özellikle belirtelim ki;

Kadın Komisyonu’nun en anlamlı ve değerli tarafı ise büyük çoğunluğu erkeklerden oluşan tüm cemiyet ve dernek başkanlarının oy birliği ile kurulması oldu.

Son açıklanan TÜİK verilerine göre, Türkiye’de medya çalışanlarının üçte ikisinin erkek, üçte birinin de kadın olduğu kayıtlara geçmiş durumda.

Bu noktada;

Kadınların, medya kuruluşlarının karar mekanizmalarında pek fazla yer alamamalarını, ayrımcılıktan mobbinge, eşdeğer işe eşit ücret verilmeyişinden cinsel tacize kadar, erkek egemen sistemin tüm olumsuz uygulamalarına maruz kaldıklarını özellikle vurgulamak lazım.

Kadınların ucuz iş gücü olarak görülmesi, pasif-geri görevlerde çalıştırılması, annelik haklarının yerine getirmelerinin engellenmesi, kıdem hakları engellenerek kariyer planlamalarının sekteye uğratılması ise diğer belli başlı sorunları olarak görülüyor.

Nihai çözüm için ise gazetecilik mesleğinde uzlaşı kültürü ve ortak akıl oluşturma anlayışı şart görünüyor.

Komisyon bünyesinde görev alan kadın meslektaşlarımız bugünlerde, bütün bu sorunların tartışılıp çözüm yollarının aranabileceği “1. Kadın Gazeteciler Çalıştayı” için düğmeye basmış durumdalar.

Geçtiğimiz günlerde bu kapsamda; İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) ev sahipliğinde bir ön hazırlık toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya; Kadın Gazeteciler Komitesi Başkanı Semra Aman Akyürek, Başkan Yardımcısı Gülgün Pala Keçeci ve Genel Sekreter Hediye Eroğlu ile İGC Başkanı Misket Dikmen ve İGC Yönetim Kurulu Üyesi Gaye Karadağ katıldı.
Sorunlar ve taleplerin yüksek sesle dillendirilmesini sağlayacak çalıştayın ön hazırlıkları ile ilgili beyin fırtınası yapan heyet, daha sonra TGF Genel Merkez Yönetimi ile de bir araya gelerek, konuyla ilgili bilgilendirmede bulundu.
Gelişmeler gösteriyor ki;

Kadınlarımız artık gazetecilik mesleğinde de haklarının erkekler tarafından kendilerine teslim edilmesini beklemeyecek.

Yaşadıkları sorunları kaderci bir anlayışla kabullenme dönemini de çoktan geçmişler.

Ellerini taşın altına koymuşlar ve aktif biçimde mücadeleye de başlamışlar.

Medeni dünyada eşit haklara inanan biz erkek meslektaşlarına da tabii ki onlara sonuna kadar destek olmak düşüyor.

Kolaylıklar dileyelim ve kadın meslektaşlarımızın medyada kadın olmanın zor zenaat olmadığı günlere tez zamanda kavuşmalarını temenni edelim…

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.