Havadis16.com - 13 Aralık 2018, Perşembe

Mega Projeye süper temel…

3 Ekim 2015
Mega Projeye süper temel… için yorumlar kapalı
Mega Projeye süper temel…

Bursa’da şehir içinde dağınık olarak faaliyet gösteren küçük esnafın, kent dışında bir çatı altında toplanmasını amaçlayan BESOB Büyük Sanayi Sitesi’nin tüm altyapısını kapsayan 77 milyonluk yatırımın temeli Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katıldığı törenle atıldı. 550 günde tamamlanacak çalışmalarla bölgede inşa edilecek dev sanayi sitesinin tüm altyapısı tamamlanacak.

Kestel Çataltepe Mevkii’ndeki BESOB Büyük Sanayi Sitesi altyapı yatırımı temel atma törenine; Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanı sıra TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Milletvekilleri Zekeriya Birkan, Hüseyin Şahin ve Hakan Çavuşoğlu, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, MHP İl Başkanı Yüksel Yılmaz, Esnaf Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Marmara Bölge Birliği Başkanı Bahri Şarlı, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, BESOB Başkanı Arif Tak ile protokol mensupları ve oda başkanları katıldı.

BİRLİĞİMİZİ BOZAMAZLAR

Temel atma töreninde konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, böylesi önemli bir tesisin temelini atmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Gece gündüz demeden ülkenin geleceği için çalıştıklarını anlatan Müezzinoğlu, “Şükürler olsun bugün bu güzel olayı hep birlikte yaşıyoruz” dedi. “Dertler vardır birlikte paylaşılınca azalır, mutluluklar var birlikte paylaşınca çoğalır” diyen Müezzinoğlu, bu temel atma töreninde de mutluluğun artarak paylaşıldığı bir an olduğunu kaydetti. Birlik ve beraberlik içinde Türkiye’nin geleceğe güçlü, huzurlu ve güvenli bir şekilde yürüdüğünün altını çizen Müezzinoğlu, bunu bozmak isteyenlerin olduğunu ancak onlar ne yaparsa yapsın bu birlik ve kardeşliği bozamayacaklarının altını çizdi.

BURSA ADINA BÜYÜK BİR İŞ

Vali Münir Karaloğlu da yaptığı konuşmada, Bursa için çok büyük öneme sahip bir tesisin altyapı  inşaatının temelini attıklarını anlatırken, Bursa’ya yayılan 3 bin esnafın bir araya geleceği ve Türkiye’nin en büyük sanayi sitelerinden biri olacak tesisin altyapısının tamamının yapılacağını kaydetti. 77 milyon liraya mal olacak çalışmanın büyük bir iş olduğunu anlatan Karaloğlu, projedeki tüm pürüzlerin giderildiğini ve artık hızla tamamlanacağını vurguladı.

SONUNA KADAR YANINDA OLACAĞIZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de konuşmasında esnaf kenti Bursa’da çok anlamlı bir gün yaşadıklarını vurguladı. Büyük Sanayi Sitesi’nin bugüne gelmesinde katkı koyan herkese teşekkür eden Altepe, bölgeyle ilgili üzerlerine düşen her türlü desteği verdiklerini ve vermeye de devam edeceklerini vurguladı. Projenin sonuna kadar yanında olacaklarını aktaran Altepe, Yeni Yalova Yolu’nda dönüşüm çalışmalarının da başlayacağının müjdesini verdi. Altepe, “dönüşümü hızlı bir şekilde yapıyoruz. Şimdi taşınmanın vakti geldi. Esnaflarımız buraya taşınacak, bizde dönüşüm çalışmaları ile Bursa’yı modern çağdışı bir kent haline getirme çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

15 BİN KONUT MÜJDESİ

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan da altyapı temeli atılan Büyük Sanayi Sitesi’nin önemli bir yatırım olduğunu kaydetti. Turan, projeyle eş zamanlı olarak bölgede 15 bin konut yapacaklarını müjdelerken, proje hakkında teknik bilgileri paylaştı. Projenin tamamının 1 milyar lirayı aştığını vurgulayan Turan, altyapı yatırımın 550 günde tamamlanarak hizmete gireceğini kaydetti.

BURSA HIZLA GELİŞİYOR

Törende konuşan TESK Başkanı Bendevi Palandöken de Vali Münir Karaloğlu’nun esnaf dostu bir isim olduğunu ve onun Bursa’da görev yapmasının esnaf adına büyük bir nimet olduğunu kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de önemli hizmetler yaptığını anlatan Palandöken, Bursa’ya her geldiğinde daha fazla geliştiğini gördüğünü anlattı. BESOB Büyük Sanayi Sitesi’nin bu anlamda çok önemli bir yatırım olduğunu anlatan Palandöken, katkı koyan herkese teşekkür etti.

DEVLET ESNAF EL ELE

Törende konuşan BESOB Başkanı Arif Tak, Bursa ve esnaf için çok önemli olan bu projeye destek veren herkese teşekkür etti. 2011 yılının Mayıs ayında temeli atılan Büyük Sanayi Sitesi’nin 1,5 yılda ilk etabının tamamlandığını anlatan Tak, daha sonra birçok engellemelere karşı geri adım atmadan kararlılıkla devam ettiklerini söyledi. Büyük Sanayi Sitesi’ne Bursa’nın ve esnafın büyük ihtiyaç duyduğunu anlatan Tak, “Sayın Bakanımız, Sayın Valimiz, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız her zaman yanımızda oldu. TOKİ bütün gücünü kullandı. Her kesimden destek gördük. Allah’a şükür güzel bir noktaya geldi. Duraklama dönemi bitti. Bir an önce tamamlanması için çalışıyoruz. Bursa’ya yayılan 7 bin esnaf var bunların 5 bininin taşınması gerekiyor. Bugün esnafımıza belediyeler çık dese diyecek bir şeyimiz yok. TOKİ ile biz bu işi bitirdik. 200-800 metrekare alana sahip dükkanlar var. Bugün bir dükkânda 40 kişinin çalıştığını biliyoruz. Devletle esnaf el ele verdi ve çok güzel şeyler ortaya çıktı. Bu yatırIm tamamlandığında Bursa’da bir çığır açacak. Değeri önümüzdeki yıllarda daha da iyi anlaşılacak” dedi.

DESTEĞİMİZ SÜRECEK

Kestel Belediye Başkanı Yener Acar’da yaptığı konuşmada ilçe hakkında bilgi verirken, Büyük Sanayi Sitesi’ne ellerinden gelen desteği vermeye devam edeceklerini aktardı. Acar, sanayi sitesiyle birlikte burada bir yoğunluk oluşacağını ve bu nedenle Ankara yolu bağlantısı ile Kestel bağlantısını sağlayan yollarında bir an önce yapılması gerektiğini ifade etti. Törende BESOB Başkanı Arif Tak, yatırıma destek veren ve katkı sağlayan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, KESK Başkanı Bendevi Palandöken ve Kestel Belediye Başkanı Yener Acar’a tablo hediye etti.   Konuşmaların ardından Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve protokol mensupları butona basarak altyapı çalışmalarına start verdi.

BESOB BÜYÜK SANAYİ SİTESİ

Yaklaşık 307 hektar üzerine inşa ediliyor. 21 sektörde toplam 3 bin esnaf ve sanatkarı barındıracak olan site, sosyal donatı alanları, ibadethane, eğitim ve sağlık kurumları, dinlenme alanları gibi imkanlarıyla aynı zamanda 24 saat yaşayan büyük bir kampus olarak hizmet verecek. Toplam 11 etap halinde inşa edilecek olan tesisler Bursa tarihinin en kapsamlı kentsel dönüşüm projesi niteliğini de taşıyor.  Sanayi sitesinin 1. Etabı tamamlandı ve 125 dükkânın hak sahiplerine dağıtılma işlemi devam ediyor. Altyapı yatırımı TOKİ tarafından ihale edilen dev tesisler tamamlanıp hizmete girdiğinde Türkiye’ye örnek olarak bir eser ortaya çıkmış olacak.

Bursa şehir merkezine 17 kilometre mesafede olan Büyük Sanayi Sitesi’nde alt ve üst yapı yatırımlarının tamamlanmasının ardından sektörler buraya taşınmaya başlayacak. Yaklaşık 3 bin işyerinin yanı sıra tesis içerisinde kreş, ana okulu, endüstri meslek lisesi, otel, 2 bin kişilik kongre ve kültür merkezi, tıp merkezi,  bin 500 araçlık otopark, cafe ve restoranlar, cami, itfaiye ve polis merkezi, fuar alanı ve arıtma tesisi, yeşil alanlar gibi tüm sosyal donatılar ve modern tesisler yer alacak. Projenin 1 milyar liraya mal olması bekleniyor. Temeli atılan altyapı yatırımı ise 550 günde tamamlanacak ve 77 milyon liraya mal olacak. Proje, içmesuyu, kanalizasyon, arıtma tesisi, yollar, doğalgaz, elektrik, telefon başta olmak üzere tüm altyapı yatırımlarını kapsıyor.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.