Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

Meme Kanserini Erken Teşhis İle Yenebilirsiniz!

18 Mart 2013
Meme Kanserini Erken Teşhis İle Yenebilirsiniz! için yorumlar kapalı
Meme Kanserini Erken Teşhis İle Yenebilirsiniz!

Özel Hayat Hastanesi, kadınların korkulu rüyası olan meme kanseri ile ilgili çok önemli bir etkinliğe imza attı. Hayat Hastanesi Meme Cerrahi Kliniği tarafından gerçekleştirilen “Meme Kanseri ve Kadın Sağlığı” söyleşisinde; beslenmeden estetiğe, kanserle mücadeleden psikolojik çalışmalara kadar tüm detaylar katılımcılara aktarıldı.

 

Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Meme Kanseri ve Kadın Sağlığı” söyleşisinde; Ak Parti Bursa Milletvekili Canan Candemir Çelik, Hayat Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Özkul, Yıldırım Kent Konseyi Başkanı Arif Çelenk, Hayat Hastanesi Medikal Direktörü Fatih Özkul, Hayat Hastanesi Genel Cerrahi Uzm. Op. Dr. Ergin Kopal ile birlikte çok sayıda katılımcı yer aldı.

 

Hayat Hastanesi Meme Kliniği Direktörü Op. Dr. Adil Aydemir’in sunumuyla gerçekleştirilen söyleşide, Radyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ahmet Öztürk, Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selçuk Aytaç, Radyasyon Onkoloji Uzmanı Dr. İbrahim YILDIRIM, Uzman Psikolog Filiz Yakmaz Basılgan ve Diyetisyen Merve Şanlı da katılımcılara meme kanseri ve kadın sağlığı ile ilgili oldukça faydalı bilgiler verdi.

 

Hayat Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Özkul açılış konuşmasında etkinliğe yoğun ilgi gösteren Bursalılara teşekkürlerini iletti.

 

Özkul, “Meme kanseri kadınlarda en sık rastlanılan kanser türüdür. Gelişen tetkik ve tedavi yöntemleriyle erken teşhise varmak ve kanser tedavisini başarılı sonuçlandırmak olasılığı her gün daha çok artıyor. Bunun içinde toplumda özellikle kadınlar arasında meme kanseri konusunda bilinçlendirme çabaları tüm dünyada giderek yaygınlaşıyor. Umuyorum ki bugün gerçekleştirdiğimiz söyleşi tüm katılımcılar için faydalı olmuştur. Bu projede bize destek olan Yıldırım Kent Konseyi’ne, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ve Etkin Şehir Çalışma Grubuna teşekkür ederim” diye konuştu.

 

Başımıza Gelmeden Önemsemiyoruz

 

Söyleşide söz alan AK Parti Bursa Milletvekili Canan Candemir Çelik; böylesine anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdiği için Özel Hayat Hastanesi’ne teşekkürlerini iletti. Çelik; “Meme kanseri oldukça önemli bir konu. Bu konuda yapılması gereken ilk şey önceden tedbiri alabilmektir. Ne yazık ki bizler, bir yakınımızın veya kendimizin başına gelmeden bu tür şeyleri önemsemiyoruz. Bu konuda yapılan sosyal sorumluluk çalışmaları çok önemli. Hayat Hastanesi’nin bu konudaki çalışmalarını biliyor ve takip ediyoruz. Bu çalışmayı yapan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kendi Kendine Muayene Erken Teşhis İçin Çok Önemli

 

Etkinliğe katılımın yüksek olmasından dolayı memnuniyet duyduğunu belirten Hayat Hastanesi Meme Kliniği Direktörü Op. Dr. Adil Aydemir, meme kanseri ve kadın sağlığı ile ilgili bilinmesi gereken her şeyin katılımcılara aktarıldığını ifade etti.

 

Aydemir, “Dünyada her 8 kadından 1’inde, Türkiye’de ise her 12 kadından 1’inde görülen meme kanseri konusunda erken tanı oldukça önemli. Gelişen tetkik ve tedavi yöntemleriyle erken teşhise varmak ve kanser tedavisini başarılı sonuçlandırmak olasılığı her gün daha çok artıyor. Bir kadının kendisinden ve ailesinden gelebilecek çeşitli risk faktörleri mevcut. Bu risk faktörleri birçok kaynakta bilgi halinde bulunmaktadır. Kadınlar önce doktoruyla görüşüp nasıl bir takip programına girmesi gerektiğini öğrenmelidir. Hatta riskleri çok yüksekse bu riski azaltmak için neler yapılabileceği konusunda doktoruna danışmalıdır. Ortalama risk grubuna sahip kadınlardakendi kendine meme muayenesi her ay yapılmalıdır. Doktorlar tarafından yapılan muayene 20 – 39 yaş arası 3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise her yıl yapılmalıdır. 40 yaş sonrası da yıllık mamografi çekilmelidir. Eğer risk artarsa bireyler farklı takip ve koruma programlarına alınabilirler” şeklinde konuştu.

 

Meme kanserinin erken teşhis ve bilinçlendirme kampanyaları sayesinde birkaç yıl içinde kanser tanımından çıkartılabileceğini ifade eden Aydemir; “Erken teşhis sayesinde yüzde 99’lara varan tedavi şansı yakalanabiliyor. Bu noktada gerek topluma gerekse bireyin kendisine büyük sorumluluk düşüyor” dedi.

 

Söyleşinin sonunda katılımcılar, meme kanseri ile merak ettikleri konuları uzman hekimlere sorma imkânı buldular.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.