Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

Menderes Türel “17 ilçeyi kazanmayı arzuluyoruz”

17 Mart 2013
Menderes Türel “17 ilçeyi kazanmayı arzuluyoruz” için yorumlar kapalı
Menderes Türel “17 ilçeyi kazanmayı arzuluyoruz”

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel hafta sonu Bursa’da idi.

Bursa’da partisinin il başkanlığı tarafından düzenlenen yerel yönetimler toplantısına katılan Menderes Türel “önümüzdeki seçimlerde 17 ilçenin tamamını kazanma arzusundayız”diyerek hedef gösterdi.

Dobruca Sosyal Tesisleri’ndeki kahvaltıya, AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, AK Parti Bursa Milletvekilleri Mustafa Öztürk, Hüseyin Şahin, Canan Candemir Çelik, İsmet Su, Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, İsmail Aydın,  Bedrettin Yıldırım, ilçe belediye başkanları, belde belediye başkanları ve AK Parti İlçe Yerel Yönetimler birim başkanları katıldı.

Kahvaltının ardından Büyükşehir Yasası’nın detaylarını belediye başkanlarıyla paylaştı. Türel, daha sonra başkanların yerel yönetimlerle ilgili sorularını yanıtladı.

Menderes  Türel,  daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.  Türel, yerel seçimler öncesinde Büyükşehir Yasası’nın ayrıntılarını teşkilat üyeleriyle paylaşmak için böyle toplantılar gerçekleştirdiklerini belirtti.

Teşkilatın yerel yöneticileri ve Bursa milletvekilleriyle üç saate yakın bir toplantı yaptıklarını, son derece başarılı geçtiğini ifade eden Türel, şöyle konuştu:

”Bütün Türkiye’de olduğu gibi Bursa’da da bütün belediyeleri kazanmak gibi bir hedefimiz var. 2014 martında, bin 392 belediye başkanını belirlemek için halkımız sandık başına gidecek. Bizler yerel seçimlerle ilgili süreci, 30 Mart 2009’da yani önceki yerel seçimlerin bittiğinin ertesi günü başlatmıştık. O süreç devam ediyor. Bu süreçte her belediyeyi kazanmak an büyük arzumuz. Bugün Türk siyasetinde ‘AK Parti Belediyeciliği’ diye bir tanım vatandaşlarımız tarafından dile getiriliyor. AK Parti belediyeciliğinin karşılığı başarıdır. Çevreye duyarlı belediyecilik anlayışıdır. Halkın gönlünü kazanmaya yönelik davranış biçimidir.”

Bir gazetecinin, ”Abdullah Öcalan’ın, 21 Mart’ta ateşkes çağrısı yapacağı yönünde tutanaklarda bir söylemi vardı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz-” sorusuna Türel, şu cevabı verdi:

”Türkiye, çok uzunca bir süre önce partimizin önderliğinde ‘Milli Birlik ve Kardeşlik’ projesini hayata geçirdi. Bu adım adım devam ediyor. Analar ağlamasın diye başlayan bu projemiz, artık yavaş yavaş ‘Çözüm Süreci’ diye nitelendirdiğimiz sona doğru yaklaşıyor. Bizler, Türkiye’de kan dökülmesini kimsenin istemediğini bilerek hareket ediyor ve bunu sonuca ulaştıracağımızı düşünüyoruz. Tabii kolay bir yol değildir. Türkiye 30 senedir maalesef terör belasıyla uğraşmaktadır. Ülkemizin kalkınmasını artırmak, kan akmasının önlenmesini sağlamak hepimizin en büyük arzudur. Ülke ekonomisi üzerinde terörün yaratmış olduğu hususları hepimiz biliyoruz. Artık bahar aylarına geldiğimiz bugünlerde silahların çiçek açmasını beklemek herhalde herkesin en büyük arzusudur.”

Türel, ”Üç dönemini tamamlayan bakanların büyükşehir belediye başkanlığına aday olması söz konusu. Aday olma ihtimali olan bakanlarımız var mı-” sorusunu da ”Genel merkezde, şu anda bin 392 belediye başkanlığı içerisinde, adaylığı kesinleşmiş bir tek arkadaşımız bile söz konusu değil. Ben yerel yönetimler başkanı olarak, kesinleşmeden herhangi bir belediyemizin başkan adayını açıklayabilmem mümkün değildir. Samimiyetle ifade etmek isterim ki, bugün itibariyle genel merkezde ismi kesinleşmiş bir tek aday bile söz konusu değildir” diye yanıtladı.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.