Havadis16.com - 16 Ekim 2018, Salı

Merinos AKKM Türkiye’ye model oluyor

15 Mart 2013
Merinos AKKM Türkiye’ye model oluyor için yorumlar kapalı
Merinos AKKM Türkiye’ye model oluyor

– MERİNOS AKKM, KONGRE MERKEZİ YAPAN KEPEZ BELEDİYESİ YETKİLİLERİNİ AĞIRLADI


– ANTALYA KEPEZ BELEDİYE BAŞKANI HAKAN TÜTÜNCÜ VE BELEDİYE YÖNETİCİLERİ, MERİNOS AKKM’Yİ ZİYARET EDEREK GENEL KOORDİNATÖR SEMİH PALA’DAN TESİSLER HAKKINDA BİLGİ ALDI.

Antalya Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve belediye yöneticileri, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Genel Koordinatörü Semih Pala’yı ziyaret ederek Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen ve yönetilen tesisler hakkında bilgi aldı.

Bursa’nın ve Türkiye’nin önemli kongre ve kültür merkezlerinden biri olan Merinos AKKM, Antalya’nın Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, başkan yardımcıları Orhan Kocaağa ve Mesut Kocagöz, Başkan danışmanı Bahadır Çilek, Özel Kalem Müdürü Fatih Özaslan ve Basın sorumlusu Gültekin Bursa’yı ağırladı. Merinos AKKM yetkililerinin de hazır bulunduğu ziyarette, Genel Koordinatör Semih Pala tarafından konukları tesislerin kapasitesi, kullanım şekli, teknik donanımı ve işletim sistemiyle ilgili bilgiler verdi. Kongrecilikle alakalı edindikleri tecrübeleri konuklara aktaran Pala, Merinos AKKM’nin belediye şirketi tarafından işletilen Türkiye’deki ilk ve tek kongre merkezi olduğunu hatırlattı. Devasa sistemi belediye şirketi Binted ile işlettiklerini söyleyen Pala, “31 ayda 1800 etkinlik, bir milyon kişi hareketi yaşandı. Her gün 3-4 programa ev sahipliği yapıyoruz. Kongre merkezleri genelde özel sektöre devrediliyor. İstanbul’daki kongre merkezlerinin hepsi bu şekildedir. Bizler ise elimizi taşın altına sokarak kendi modelimizi oluşturduk. Özel sektöre devretmek yerine belediye şirketi aracılığıyla işletiyoruz. Herkes, her kesim ve her kurum bu tesislerden istifade ediyor. Tesisleri açtığımızda ‘Üç ayda batarsınız’ demişlerdi. Belediye başkanının cesareti ve oluşturduğumuz ekiple başarılı bir şekilde işletiyoruz” dedi.
119 bin metrekare inşaat alanında kongre ve kültür merkezi olmak üzere iki bölümün yer aldığını belirten Pala, 7600 metrekarelik fuar alanına sahip olduklarını ifade etti. Tarihi kültürel zenginliğe sahip Bursa’da son dönemde çok yıldızlı otellerin açıldığını hatırlatan Pala, “Bursa’nın İstanbul’a yakın olması kongre turizmi açısından şansızlıktır. Türkiye’ye gelen turistleri Bursa’ya getirmekte hep sıkıntılar yaşandı. Şuanda ise Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe önemli yatırımlar yaptı. Gemlik ile Haliç arasında deniz uçağı seferleri başlatılıyor. Deniz taşımacılığına BUDO ile iddialı giriş yaptık. Karayolları ve raylı sistemlerde de ciddi yatırımlar yapılıyor” diye konuştu.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ise, 500 bin nüfusa sahip olan Kepez’in Antalya’nın en geniş ilçesi olduğunu ifade etti. Antalya’daki belediyeler içerisinde en fazla yatırım yapan, sosyal tesisler kazandıran belediye olduklarını anlatan Tütüncü, “Belediye olarak şehrimize hoş bir kongre merkezi kazandırmak istiyoruz. Kendi imkanlarımızla yaptığımız merkezin inşaatını başlattık. Önümüzdeki sene mart ayında tamamlamayı planlıyoruz. O esnada işletim modelleriyle alakalı Türkiye’de isim yapmış kongre merkezlerini ziyaret ediyoruz. İstanbul’daki kongre merkezlerini de gezdik. Merinos AKKM’yi de çok önemsiyoruz. Bu sebeple Bursa’ya gelerek bu tesisleri incelemek ve bilgi almak istedik. Yapmak kadar işletmekte çok önemlidir” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.