Havadis16.com - 25 Haziran 2018, Pazartesi

Merkezde yeni bir parti mi kuruluyor?

10 Temmuz 2013
1.331 kez okundu

Pazartesi sabahı  hem Bursa hem de Ankara’nın siyasi nabzını iyi tutan tanınmış bir siyasetçi ile kahvaltı yaptık.

Siyasi görüşümüz farklı olsa da kendisinin yönetim tarzını beğeniyorum ve öngörülerine de güveniyorum.

Hele hele yaptığı bir analiz var ki, Türkiye’nin bir süredir içinde bulunduğu durumu dikkate aldığımızda  “acaba mı ?” diyerek inanmamak elde değil.

Dedi ki:

Bakın göreceksiniz, Eylül, Ekim aylarında bir parti kurulacak. Merkezde hatta adına Merkez Partisi  bile denme olasılığı yüksek”.

Nerden bu  yargıya vardınız?” dediğim de bir hatırlatmada bulundu:

“Hani size Aralık aylarının sonunda görüştüğümüzde Türkiye’de çok büyük olaylar olacak demiştim. Siz inanmamıştınız. Hatırladınız mı? “.

Evet,  görüşmemizde “2012 yılının Haziran ayında  Avrupa ziyaretinde  Amerikalı üst düzey birinin kendisine Mart, Nisan ayları sonunda Türkiye’de beklenmedik olaylar olacak. Büyüyecek” demişti.

Devam etti:

“ 2 ay sarktı. Mayıs ayı sonunda Taksim Gezi Parkı olayları patlak verdi. Evet, bu çevreci bir ayaklanma idi, özgürlük mücadelesine dönüştü. Ama bunun geri planında da başka tezgahlar var. ABD  Başbakan’ı sildi. Avrupa da öyle. Cemaatler de sildi.Siz sanıyor musunuz Başbakan ABD’ye gittiğinde  saatlerce Obama ile görüştü. Hayır, çok yakın dostumun dediğine göre tam 3 saat bekletilip, yarım saat görüşebildi.”

*****                      *****                       *****

Tabii söylediklerine inanamadım.

Devam etti:

“ Başbakan dönüşte neden büyük tepki gösterdi. Neden  parti mitingleri düzenledi. Hepsi  dışarıya mesajdı. İçeriye değil. Hiç dikkatinizi çekti mi, bu  eylemde Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül var mıydı? Evet ilk bir gün vardı, ya sonra. Tam da Şişli’nin göbeğinde. O bu tür eylemleri asla kaçırmazdı. Hiç sesi soluğu çıktı mı? Ya TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun? Bir iki ufak kem kümlü açıklama yaptı o kadar. Halbu ki ekonominin başında, ekonomi şöyle etkilendi, böyle etkilendi demesi gerekiyordu”.

Gerçekten de doğru. Her ikisi de geri planda kaldı.

Bunları anlatan siyasetçiye ben de bir bilgi notu verdim.

İki gün önce gazetelerde yer aldı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun genel başkan olacağı merkezde yeni bir parti  kurulduğu ya da kuralacağı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de bu partiyi desteklediği yönünde. Dün de her iki cepheden yalanlama açıklaması geldi2.

Kaşımızdaki “Bak bunu atlamışım.Benim söylediklerimle tıpa tıp  uyuşuyor.”dedi.

******                            ******                              *****

Dedim ya çok ilginç değerlendirmeler diye…

Devamı da var:

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la Başbakan Erdoğan arasında Gezi Parkı olaylarında görüş  ayrılığı olduğunu hepimiz biliyoruz değil mi? İstifa etti diye haberler çıktı. Yalanlandı. Aslında istifa etmişti. Ama ona dediler ki tek başına istifan bir işe yaramaz. Bekle. Şimdi 80 kişinin AK Parti içinden istifası bekleniyor. BDP bu istifalara destek verecek. CHP içinden de  merkeze yakın isimler bu oluşumda yer alacak. Ama Bülent Arınç gibi milli görüş geleneğinden gelenler girmeyecek. Ama büyük destek verecekler”.

Peki dedim neden yeni bir parti?

Cevabı da şu oldu:

Çünkü AK Parti  artık miadını doldurdu. Merkezden kaçtı. Vaat ettiği hiç reform ve demokratikleşme  paketlerini tam anlamıyla gerçekleştiremedi. Başörtüsü sorununu da çözemedi. Yatak odasına girdi, vatandaşın neyi içip içmeyeceğine girdi. Giyimine, kuşamına kadar karışmaya başladı.Ayrıca dış politikada da Suriye meselesini çözemedi. Bir yıldır Suriye yönünden gelen her atışa girerim,  dedi, girebildi mi? Çünkü ordu da Suriye’ye girmek istemiyor .Avrupa Birliği de hayal. Sözün özü. ABD’de , Avrupa’da Tayyip’in üzerini çizdi. Yeni bir parti ile Bölgeyi yeniden dizayn etmek amacındalar”.

İnanmak gerçekten zor ama, dedim ya daha önce bana söylediklerinin hemen hemen hepsi  çıktığı için “hayır, olamaz” diyemiyorum.

Bekleyip göreceğiz…

Yorumlar

  1. hisarcıklıoglu parti kurarsa büyük sıcramalar olacak bunu herkes böyle bilsin diyor ki:

    hisarcıklı oglu parti kurarsa öyle bir tutacak ki dünya bile şaşıracak tam bir sıcrama yapacak bütün insanlar bunu bekliyor kimsenin endişesi olmasın ki rahata huzura kavuşacaklar benim türkiye geneli araştırmalarım ak p de bitiyor zaten son aylarını yaşıyor artık insanlar yenilik peşindeler eskileri yıpranmış ümit yok o demek ki insan yeni bir ev alırsa ve tatile giderse düşünceleri degiştiyi gibi artık yeni düşünceler var insanların beyninde..yorgun kalmışlar sanki 50 kilometre yaya yol yürürsünya taketin enerjin bitdiyi gibi olmuşlar insanlar…. artık yenilik zamanı arkadaşlar bunu şapkanızı ününüze koyun bir düşünün.. herkese saygılarımla.. helal edin hakınızı