Havadis16.com - 24 Ekim 2018, Çarşamba

Mevlana için 66 şehirden 560 şiir

25 Mart 2015
Mevlana için 66 şehirden 560 şiir için yorumlar kapalı
Mevlana için 66 şehirden 560 şiir

Osmangazi Belediyesi’nin Milli Eğitim Bakanlığı ve Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği iş birliğiyle düzenlediği ‘Liselerarası Mevlana Şiir Yarışması’na başvurular sona erdi. Bu yıl ülke genelinde yapılan yarışmaya Türkiye’nin 66 ilinden 560 şiir başvurusu yapıldı.
Osmangazi Belediyesi’nin Türk edebiyatına önemli katkılar sunan faaliyetlerinden biri olan ‘Liselerarası Mevlana Şiir Yarışması’na liseli şairlerin ilgisi büyük oldu. 2010 yılında ilk olarak Osmangazi ilçesindeki liseler arasından yapılan, daha sonra Bursa geneline yayılan, bu sene ise ulusal boyut kazanarak ülke genelindeki bütün liselerin dahil edildiği yarışmaya, Edirne’den Van’a kadar Türkiye’nin 66 şehrinden toplam 560 şiir gönderildi. Yarışmaya en çok katılım İstanbul’dan olurken, Ankara, Konya ve Bursa’dan da yoğun bir başvuru yapıldı.
Bu yılın konu başlığı, ‘Mevlana’da İnsan’ olarak belirlenen ‘Liselerarası Mevlana Şiir Yarışması’na başvuru süresinin sona ermesiyle birlikte, Türkiye’nin dört bir yerinden gönderilen şiirler jüri üyeleri tarafından değerlendirilmeye başlandı. Jüri üyeleri tarafından yaklaşık 1 ay sürecek olan değerlendirmelerin ardından, sonuçlar basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulacak. Düzenlenecek törenle dereceye giren yarışmacılara ödülleri takdim edilecek.
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Türkiye’nin 66 şehrinden yapılan 560 başvuru, ‘Liselerarası Mevlana Şiir Yarışması’nın ne kadar başarılı ve önemli bir organizasyon olduğunu ortaya koyuyor. Gençlerimizin, Hazreti Mevlana’yı anlamalarını sağlamak maksadıyla düzenlediğimiz yarışmamızın büyük alaka görmesi bizi sevindirdi. Başvurular arasından oldukça iddialı şiirler var. Bu yıl yarışmamız oldukça iddialı geçeceğe benziyor. Şimdiden gençlerimize başarılar diliyorum” dedi.
Yarışmada birinciye 5 bin, ikinciye 4 bin, üçüncüye, 3 bin, mansiyon alanlara ise biner lira para ödülü verilecek. Ayrıca her yıl olduğu gibi bu yıl da yarışma sonucunda jüri tarafından belirlenen ve yayınlanmaya değer gören eserler kitap haline getirilerek edebiyat dünyasına kazandırılacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.