Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

MHP Bursa’da 2. parti oldu!

3 Nisan 2014
433 kez okundu
MHP Bursa’da 2. parti oldu! için yorumlar kapalı

“MHP bu seçimlerde başarılı mı? başarısız mı?”

Sorunun cevabını vermeden önce rakamlara bir bakalım.

Türkiye genelini ele aldığımızda 5 yıl önceki seçimlere göre 1 puan kaybetmiş.

Yüzde 15.

9 ilden 8 ile düşmüş.

2011 Genel seçimlerine baktığımızda oy oranı yüzde 12.98. Bu durumda  3 puan arttırmış gözüküyor.

Bursa’ya baktığımızda ise;

Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde yüzde 15.37 ile 3. parti durumunda. 2009 yılı seçimlerinde bu oran yüzde 12.5.

Burada yüzde 3’lük bir artış söz konusu.

Oyunu arttırmasına rağmen 2009’da kazandığı İznik İlçesi’ni bu seçimlerde kaybetmesi de bir gerçek. Üstelik bu ilçede CHP’den sonra 3. parti .

Üzerine yeni ilçe koyamaması da bir gerçek…

Yeni duruma göre MHP’nin Bursa’da  bir tane bile  belediyesi yok.

***                         ***

Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye göre MHP başarılı.

Sandıklar açıldıktan sonra yaptığı ilk açıklamada şöyle dedi:

“ MHP Türk milletinin seçim tercihine saygı duymaktadır. Sonuçlar derinlemesine analiz edilecektir. MHP önemli sayılabilecek bir başarıya imza atmıştır. Bu bizim açımızdan bir gelişme ve ümitvar bir tablodur “

Türkiye genelinde bana göre MHP çok başarı elde edememiştir.  Yüzde 1 puanlık artış öyle  aman aman kale alınacak bir tırmanış değildir.

Ancak Bursa bazında değerlendirdiğimizde ilçe belediyesi kazanamamış olmasına rağmen oy oranlarında önemli ve dikkate değer bir artışa imza atmıştır.

Şöyle ki;

10 ilçede 2. parti durumundadır. En iddialı parti CHP’nin önüne geçtiği gibi Büyükorhan, Orhaneli, Yenişehir gibi ilçelerde AK Parti’nin hemen hemen birkaç puan ötesindedir.

CHP’nin 17 ilçe içinden sadece 6 ilçede 2. parti olduğunu dikkate aldığımızda MHP Bursa’da oy oranları itibariyle gerçekten de başarılı olmuştur.

***                               ****

Dün;

MHP’nin Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Koçdemir  teşekkür ziyareti kapsamında medya gezisinde bizlere uğradığında bu durumu konuştuk.

O oy oranlarına bakmayıp sonuca baktı ve  “ kabul etmek gerekir ki  belediye başkanlığı seçimlerinde bir kazanan bir de kaybedenler vardır. Biz  oy oranlarımızı arttırmamıza rağmen belediye başkanlığını kazanamadık. Benim için “seçimleri kaybettim” demek  doğrudur” dedi.

Ancak sonuç itibariyle kaybedenler sınıfında yer almasına rağmen kazançlı çıktığını da ekledi:

“ Bursa’da genel siyasetin ötesinde siyasi partiler ile adayları olarak seviyeli bir seçim kampanyası yürüttük. Hepimiz birbirimize rakiptik ama hepimiz iyi birer dostuz. Ayrıca burada çok iyi dostluklar kazandım ve Bursa’nın tüm sorunlarına vakıf oldum.”

Kendisine siyasete girilir ama çıkılmaz dediğimde de verdiği cevap “ Evet,  siyasete devam. Buralardayım” oldu.

Gelecek neyi gösterir bilemeyiz ama bu cümleden anlıyorum ki siyasette  artık bir Kadir Koçdemir faktörü var ve  genel seçimlerde aday…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.