Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

MHP’de saflar sıklaşıyor, CHP’de açılıyor.

30 Mart 2013
653 kez okundu

Hep beraber merak ediyoruz:

‘Müzakere süreci başarıyla sonuçlanacak mı?

Yoksa;

Hezimetle noktalanıp ülke büyük bir kargaşanın içine mi girecek?’

Şu aşamada gördüğümüz kadarıyla süreç iktidar partisinin denetiminde normal seyrinde gidiyor.

Elbette süreç başarıya ulaştığı taktirde, yani silahlar bırakılıp, PKK’lılar ülkeyi terk ettiğinde ve Kürt halkının demokratik hakları iyileştirildiğinde  bundan  siyaseten nemalanacak tek parti var o da  AK Parti.

Diğerlerinin durumu kritik.

*****

Şöyle bir siyasi tahmin de ya da olasılık da bulunalım.

Siyaseten var oluşunu “Kürtçülük” üzerinden yürüten ve tabii ki PKK’nın da siyasi kanadı olarak görülen BDP Türkiye normalleştiğinde bölgede siyasi etkinliğini tamamen yitirmiş olacak.

Yine  “Türkçülük” üzerinden siyaset yapan MHP’de elindeki argümanı  yitirdiği için  2002’den önceki partiler nasıl küçülüp tabela partisi durumuna geldiyse, o hale gelecek.

Küçülecek.

CHP’de öyle…

Hatta daha da fena…

Zira;

Parti içinde sürece destek çıkan yenilikçi grup ile karşı çıkan ulusalcı grubun çözüme ulaşılması durumunda bölüneceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Yani,  iki farklı parti.

Bir de madalyonun öbür yüzen bakarsak, sürecin olumlu gitmesine rağmen zamanın ne getireceği belli değil. Neticede uzun soluklu bir çalışma.

Süreç başarısız olduğu taktirde AK Parti’nin büyük bir siyasi linçe tabi tutulması kaçınılmaz

MHP ve BDP  ise daha da güçlenip, büyürler.

Ve  tabii ülkenin kardeş kavgasına sürüklenmesi  durumunda CHP’nin içindeki  guruplar seslerini çıkarmazlar ve parti  bölünmekten kurtulur..

Olumlu ya da olumsuz olasılılığa yönelik  siyasi partilerin durumu böyle değerlendiriliyor.

*****

Bir de mevcut hale bir bakalım.

Şu aşamada AK Parti tüm argümanları elinde bulundurduğu ve hükümet kanadı olarak süreci  yönettiği için güçlü pozisyonda.

Ayrıca;

Yapılan son kamuoyu araştırmasında çözüme destek verenlerin oranının yüzde 35’den yüzde 58’e çıkması bu anlamda hükümetin de elini güçlendirmekte.

MHP’ de ise süreç Bahçeli ve ekibine yaradı.

Hatta MHP içindeki muhalefet susmuş durumda. Farkındaysanız en etkili muhalefeti yürüten Koray Aydın’ın dahi sesi çıkmıyor. Çünkü  “Memleket elden gidiyor”un altında , Bahçeli’nin liderliğinde bir toplanma söz  konusu.

Yani MHP’de saflar sıklaşıyor.

Buna karşılık CHP’de ayrışma su yüzüne çıkmış durumda. Her ne kadar dışarıya karşı  milletvekillerine “susun, konuşmayın” talimatı gelmiş olsa da ulusalcılar ile yenilikçiler süreçle ilgili olarak çatışma içindeler.

Şimdilik sessizliğini koruyan Kılıçdaroğlu ise tarafını belli ettiği anda CHP’de ipler kopacağa benziyor.

Yenilikçileri mi seçecek yoksa  ulusalcıları mı?

CHP’de yol ayrımında.

Neticede müzakere süreci olumlu ya da olumsuz seyretmesi halinde  siyaseti yeniden şekillendirecek.

Yorumlar

  1. Ferdan Ünekalp diyor ki:

    CHP geleceğini sizin eşsiz öngörülerinize göre dizayn edecektir, katkılarınızı esirgemeyin…!!

  2. serdar esen diyor ki:

    Barış olursa MHP nin var olma nedeni kalmayacak, MHP nin barışa karşı tavrı bu nedenle. MHP ve CHP( bu tavrını sürdürürse) tarihteki yerlerini alacaklar, gelecekleri yok.

  3. METİN TEKİN YILMAZ diyor ki:

    SAYIN CANKILIÇ;MAALESEF SİZ HALA ÜLKÜCÜLERİ VE MHP’Yİ TANIYAMAMIŞSINIZ,MHP’Yİ DİĞER KİTLE PARTİLERİ GİBİ (ANAP,DYP V.B) İKTİDAR NİMETLERİ İLE YAŞAYAN,DIŞ GÜÇLERİN DESTEĞİYLE KURULAN,YAŞATILAN PARTİLERLE KARIŞTIRIYORSUNUZ.KOMUNİZM BİTİNCE MHP BİTER,DİYENLER OLDUĞU GİBİ,12 EYLÜLCÜ CUNTA ELİYLE ABD TARAFINDANDA BİTİRİLMEYE ÇALIŞILDI,YİNE BAŞARILAMADI,ŞUNU CÜMLE ALEM BİLSİNKİ İLAHİ KELİMETULLAH’I DÜNYAYA HAKİM KILMADIKÇA,NİZAM-I ALEM DAVASI GERÇEKLEŞMEDİKÇE VE İSLAMA HİZMET YOLUNDA TÜRK MİLLETİ VAROLDUKÇA MHP VE ÜLKÜLER İNŞAALAH HEP VAR OLACAKTIR..