Havadis16.com - 16 Kasım 2018, Cuma

MHP’nin bu kararı Bursa’ya nasıl yansır?

17 Ağustos 2018
126 kez okundu
MHP’nin bu kararı Bursa’ya nasıl yansır? için yorumlar kapalı

Piyasaların doların sıcaklığına endekslendiği bir dönemde siyasi kulisler de hız kesmiyor.

7 ay sonra yapılacak olan yerel seçimlere hazırlanan partilerin gündeminde 2 konu öncelikli olarak yer alıyor.

Birincisi;

-İddia edildiği gibi yerel seçimler öne alınacak mı?

İkincisi;

-MHP, AK Parti’nin adaylarını destekleyecek mi?

Öncelikle şu konunun altını çizmekte fayda var.

MHP’nin AK Parti’ye verdiği desteği siyasi destek olarak algılamak son derece yanlış olur. Bu desteğin Türkiye’nin içine girdiği buhranlı dönemlerden itibaren başladığını dikkate aldığımızda, destek partiye ve Erdoğan’a değil Türkiye’nin istikrarı noktasındadır.

İşte bu noktada, MHP’den önemli bir karar çıktı.

24 Haziran Genel Seçimlerinde Cumhur İttifakı altında AK Parti ile seçimlere giren MHP’nin önümüzdeki yerel seçimlerde aynı ittifakı sürdürüp sürdürmeyeceği merak konusu idi.

MHP’nin genel seçimler sonrası Meclis’te AK Parti’ye verdiği destekten yola çıkanlar ittifakın yerel seçimlerde de süreceği kanaatini taşırken, MHP’den tam aksi bir karar çıktı.

MHP yerel seçimlere kendi adaylarıyla gitme kararı aldı.

******                                  ******                    ******

Peki, bu durum Bursa’ya siyaseten nasıl yansır?

AK Parti ile MHP ittifakının yerel seçimlerde de devam edeceği beklentisi içinde olanlara göre, bu karar elbette hesapları tersine çevirecek.

Zira, Özellikle AK Parti’nin 2004 yılından bu yana gözünü diktiği Nilüfer’de, bu kararla beraber CHP yine bir adım öne geçmiş oluyor.

Çünkü bir önceki seçimlerden yola çıkılarak elde yapılan basit hesaplarda, AK Parti’nin adayının bu ilçede MHP tarafından da destekleneceği varsayılıyor ve iki partinin iyi çalışması durumunda belediye başkanlığını CHP’den rahatlıkla alabileceği iddia ediliyordu.

Şimdi ise her iki parti kendi adayını çıkaracağına göre bu hesaplar da altüst olmuş durumda.

Aynı durum Mudanya için de geçerli.

Orada da MHP’nin belli bir oy potansiyelinden yola çıkıldığında, AK Parti’nin adayının desteklenmesi durumunda CHP’nin kaybetme olasılığı yüksek gözüküyordu.

MHP önümüzdeki yerel seçimlere kendi adayıyla gideceğini deklare etmesinin yanı sıra, adaylarını  Kurban Bayramı’nın hemen ardından belirleme yöntemine de gidecek. Gelen bilgilere göre, belediye başkanlığını elinde bulundurduğu seçim bölgelerinde başkanın profilini ve çalışma karnesine göre devam edip etmeyeceğini belirlerken, yola devam etmemesi durumunda burada halkın takdirini almış yeni isimleri çok önceden açıklayıp çalışmaların startını verecek.

MHP’nin bir önceki yerel seçimlerde az oyla kaybettiği yerlerde ise o adayla devam etme olasılığı da yüksek bulunuyor.

Bursa’da Büyükşehir ile diğer ilçelere gelince…

Elbette son seçimlerde olduğu gibi AK Parti yöneticileri ve politikaları ile adayına kızan AK Parti seçmeninin gideceği tek adres MHP’nin adayı olacaktır. Bu çerçevede AK Parti’nin adaylarını belirlerken, genel seçimlerde yaptığı hatayı yapması halinde Bursa elindeki ilçeleri de riske atmış olur!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.