Havadis16.com - 20 Ekim 2018, Cumartesi

Milli İttifak Meclis’e girer mi?

1 Haziran 2015
Milli İttifak Meclis’e girer mi? için yorumlar kapalı
Milli İttifak Meclis’e girer mi?

Pazar günü Gökdere Meydanı’nda miting sırası SP ve BBP’den  oluşan Milli İttifak’ta idi. Ondan önce de HDP  alanda toplanmıştı.

Milli İttifak’ın mitingine katılamadım. Ama  bu sabah SP Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak ile BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin basın toplantısında partililerin söylediğine göre  alan  bir hayli kalabalıkmış.

Hatta  2. sıra Milletvekili Adayı Selim Sait Terzioğlu’nun söylemesine göre,  AK Parti’nin alana taşıdığı öğrencileri çıkarırsan kalabalık aynı imiş.

Öyle ki, sonradan Emniyet yetkililerine de sormuş. Onlar da hemen hemen A Parti kadar kalabalık vardı demiş!..

Selim Bey SP’nin inanmış dava emekçilerinden biridir.

Partisinin verdiği her görevi hakkıyla yerini getirir.

Bu seçimlerde de il başkanlığını bırakıp milletvekili adayı oldu. Birinci sıraya partisinin ağır toplarından Temel Karamollaoğlu geldi.

BBP’nin adayı ise 3. sırada Salih Uçak’la başlıyor. 3. sıradan itibaren bir ondan bir bundan gidiyor. SP’nin çatısı altındaki ittifakta ağırlık  Bursa’nın da içinde bulunduğu  55 ilde  1. sırada SP’de.

30 ilde ise BBP’de. Hangi ilde hangi parti daha güçlü ise ilk sıraları o parti almış.

*****                              *****

Orhaneli Yolu üzerindeki Gold Majesti Otel’deki basın toplantısına birlikte girdiğimiz ve  yan yana masalara oturduğumuz için Selim Bey’le uzun uzun sohbet etme imkanı buldum.

Klasik “Seçim çalışmaları nasıl gidiyor? Dediğimde diğer partililerin verdiği cevabı verdi:

Bizim için bir sıkıntı yok. Biz bu seçimlerde Meclis’teyiz. Sahada her yerde varız. Ama vatandaş bu seçimlerde çok ilgisiz. Bakın şurda kaldı 5-6 gün. Seçim mi var, yoksa başka bir şey mi, çok essiz”.

Aynı cevabı masada birlikte oturduğum SP Kadın Kolu Başkanı Meral Gerçek’de verdi.

 “Biz bayanlar olarak hep sahadayız. Kapı kapı dolaşıyoruz. Sokakları, caddeleri geziyoruz. Çadırlar kuruyoruz. Bir sürü etkinlik yapıyoruz. Evet,  ilgi var ama genel anlamda seçimlere karşı bir ilgisizlik var.”

Meral Hanım da 16. sıra Milletvekili Adayı Eğitimci  29 yaşındaki Ayşe Benlioğlu da  bu seçimlerde en fazla  Akepe’den kendilerine yöneliş olduğunu söylediler.

“Akepe’den umudunu kesenler bizi tercih ediyor”.

Selim Bey’e  anket yaptırıp yaptırmadıklarını da sordum. Verdiği cevap bir hayli ilginçti:

“ Biz yaptırmadık ama CHP’li arkadaşların söylediğine göre onların anketinde biz yüzde 15’lerde  imişiz”.

Dilimin ucuna kadar geldi ama motivasyonu düşürmemek için inanmayın bu anketlere diyemedim. Kendisi ne kadar inanıyor bu iddialara ama, genelde seçim dönemleri hep bu yönde söylemler geliştirilir. Yerel seçimlerde de Nilüfer’de  MHP’nin adayı “CHP’nin anketine göre ben CHP’nin adayı Mustafa Bozbey’den sonra 2. yim” demişti Gördük ki sandıktan 3. çıktı ve oy oranı yüzde 7 ‘lerde idi. Başkan seçilen Mustafa Bozbey yüzde 54, AK Parti’nin adayı Mustafa Esgin’de yüzde 34 oy aldı.

****                                                ****

Yine Selim Bey’in söylediğine göre, Mardin Milletvekili Adayı Ahmet Özal’ın da bulunduğu genel başkanlar miting sonrası dün gece Kestel ilçesinin Çataltepe Köy’üne gitmişler. “

Ben miting alanından erken ayrılamadığım için gidemediğim. Bizim bu köyde oy oranımız hep birdir. Son seçimlerde de yüzde 37 almıştık ve onlara söz vermiştik, genel başkanımız gelince sizin köye getireceğiz diye. Onlar da genel başkanların geleceğini öğrenince dana kesip öyle karşılamışlar. Çok memnun kalmışlar”.

Önce SP Genel Başkanı Kamalak konuştu. Ardından da BBP Genel Başkanı Destici. İkisi de Milli İttifak’ın bu seçimlerde  iktidar için alternatif oluşturduğunu belirterek” Eğer Meclis’e yeniden 4 parti girecekse bu seçimlerin pek önemi yok. Biz yeni bir ses, yeni bir nefes ve yeni bir ruh olarak Meclis’te yer almak istiyoruz” dediler.

Bu ittifak’a destek veren Mardin Milletvekili Ahmet Özal da  2001 ve 2008 yılları arasında AK Parti iktidarını desteklediğini ama sonraki yıllarda AK Parti’nin politikalarında  kırılmalar yaşandığını ve  halktan koptuğunu söyleyerek “ Desteğimi çektim. Şimdi Milli İttifak’a destek veriyorum ve bir değişimin artık şart olduğunu söylüyorum” dedi.

Bakalım halk 13 yılda arttırarak verdiği desteği çekecek mi? Çekmeyecek mi?  İktidara alternatif muhalefet partileri gibi değişim istiyor mu istemiyor mu? Hep beraber 6 gün sonra göreceğiz.

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.