Havadis16.com - 18 Ağustos 2018, Cumartesi

Milli Mücadele kahramanına vefa

19 Ekim 2016
Milli Mücadele kahramanına vefa için yorumlar kapalı
Milli Mücadele kahramanına vefa

Mustafakemalpaşa Belediyesi, Kurtuluş Savaşı’nın yerel kahramanlarından Kuvayi Milliyeci Cinci Mehmet’in mezarını düzenleyerek yepyeni bir görünüme kavuşturdu. Tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması için çalışmalarını sürdüren Mustafakemalpaşa Belediyesi, 1920 yılında işgale uğrayan Mustafakemalpaşa’da arkadaşları ile birlikte örgütlenerek Yunan saldırılarına karşı mücadele eden ve pusu kurularak şehit olan Cinci Mehmet’in Ovaazatlı Mahallesi’ndeki kabrini ihya etti.

Milli Mücadele kahramanının manevi şahsına layık bir hale getirilen kabrini ziyaret eden Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, çitle çevrilerek koruma altına alınan mezara çevre düzenlemesinin ardından bir tanıtım levhası yerleştirileceğini söyledi.

 

‘Mezar özenle düzenleniyor’

 

Yol üzerinde bulunan ve uzun yıllar bakımsız kalan mezarın restorasyon çalışmalarını inceleyen Başkan Sadi Kurtulan; ” Mustafakemalpaşa, İstiklal Harbi döneminde 2 yıl 2 ay 12 gün işgal altında kaldı. Bu dönemde kurulan yerel güçler kurtuluş için yeni bir dirilişe başladı. Cinci Mehmet’te zafere giden bu yolda gösterdiği cesaretle örnek olmuştur. Ovaazatlı Köyü’nden olan ve ‘çok hareketli ve yerinde duramayan yapısından’ dolayı ‘Cinci’ lakabını alan Mehmet’in 18 yaşında Ayşe Hanım ile evlendiği ve daha sonra askerliğini yapmak için Çanakkale’ye gittiğini biliyoruz. Üç yıl askerlik yaptıktan sonra Mondros Ateşkes Anlaşması ile Osmanlı Devleti ordularının terhis edilmesi üzerine Kirmasti’ye (Mustafakemalpaşa) dönen Cinci Mehmet, Yunan işgaline karşı mücadele etmiş ve 1921 yılında pusuyla şehit edilmiştir. Ecdadımızın mezarını şimdi özenle düzenleyerek hak ettiği değere kavuşturuyoruz. İsimsiz kahramanlarla dolu ülkemizde bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi minnet borçluyuz ” dedi.

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.