Havadis16.com - 11 Aralık 2018, Salı

“Milyar dolarlarla ifade edilen faturaları hep birlikte ödedik”

28 Eylül 2013
“Milyar dolarlarla ifade edilen faturaları hep birlikte ödedik” için yorumlar kapalı
“Milyar dolarlarla ifade edilen faturaları hep birlikte ödedik”

AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, sanayicilerle bir araya geldi. Yalçın, “Bir ay önce Bakanlar Kurulu’nda 60-70 kişilik yolcu uçağı projesi kabul edildi. Bunun önemli ayaklarından biri belki de Bursa olacak” dedi. Yalçın, 1999 ve 2001 ekonomik krizlerini de hatırlatıp, “Milyar dolarlarla ifade edilen faturaları hep birlikte ödedik. Büyük bir istikrarsızlıktı” diye konuştu.

AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, Nilüfer Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (NİLSİAD) konuğu olarak kahvaltıda sanayicilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde Hasırönü Marine’de düzenlenen kahvaltıya İl Başkanı Sedat Yalçın’ın yanı sıra İl Ekonomi İşleri Başkanı İbrahim Okur, NİLSİAD Başkanı Yalçın Aras ve NİLSİAD üyeleri katıldı.

Sedat Yalçın, kahvaltının ardından NİLSİAD üyelerine hitap etti. Yalçın, sanayicinin Türkiye ekonomisinde olup bitenden doğrudan etkilendiğini belirterek, “Her gün üretim yapıyorsunuz, istihdamla, ihracatla, ithalatla uğraşıyorsunuz.  Türkiye’nin gündemindeki bütün konu başlıkları aslından doğrudan sizin işinizi etkiliyor” dedi.

“KRİZLERİN FATURASINI AĞIR ÖDEDİK…”

1999 ve 2001 yıllarında yaşanan ekonomik krizlerin faturasını Türkiye’nin ağır bir şekilde ödediğine vurgu yapan Başkan Yalçın şunları söyledi:

“Türkiye’nin nereden nereye geldiğine bire bir şahitlik etmiş bir nesiliz. 1999 ve 2001 krizlerinde dünyada bir kriz yoktu. O krizler bizim krizimizdi. Bizim geliştirdiğimiz bizim oluşturduğumuz krizlerdi. Yönetim anlayışının doğurduğu krizlerdi. O dönemde sistem maalesef güven vermeyen ve ekonomide bir numaralı ihtiyaç olan güven faktörünün bir türlü oluşmadığı yapıdaydı. O dönemler siyasetçiler açısından popülizm dönemiydi. Bu yılların faturasını ekonomimiz ağır ödedi. Milyar dolarlarla ifade edilen faturaları hep birlikte ödedik. Büyük bir istikrarsızlıktı. Sanayici için bence en tehlikeli kavram bu. İstikrarsızlık, önünüzü görememe… Türkiye’de o dönem çok ciddi küçülmeler yaşadı. O krizlerden sonra Türkiye yeniden silkelendi. 2001 seçimlerinden itibaren Türkiye tek başına bir iktidar imkânını yakaladı. Tek başına iktidarın otomatik olarak getirdiği bazı etkiler gözlemlendi. Türkiye bir anda faiz yapısında dengelenme hissedildi. Türkiye mali disiplin uygulayacağını ilan etti. Enflasyon belasından bu disiplin sayesinde kurtulmaya başladık. Devletin ekonomide düzenleyici ve denetleyici bir rolde olmalı. Bizzat üretimin içinde olmamalı. Türkiye bu yapıdan büyük oranda kurtuldu.”

“TÜRKİYE’Yİ SÜREKLİ REKABET GÜCÜ YÜKSEK

BİR ÜLKE OLARAK TUTMAMIZ GEREKİYOR…”

Türkiye’nin son 10 yılda dışarıdan sermaye çekebilen bir ülke haline geldiğine dikkat çeken Yalçın, “Ekonominin özel sektörün öncülüğünde yönetilmesi büyük oranda gerçekleşti. Özel sektör her boyutta teşvik edildi ve önündeki engeller hep açılmaya çalışıldı. Bizim genç nüfusumuz var daha büyük yatırım yapmamız gerekiyor. Ama sermayemiz yeterli değil. Dünyada dolaşan küresel sermayeden önemli oranda pay alabilmek için Türkiye’yi sürekli rekabet gücü yüksek bir ülke olarak tutmamız gerekiyor. Türkiye son yılda dışardan sermaye çekebilen bir ülke oldu. Dünyada gelişen birkaç ekonomi var ve Türkiye’de onlardan biri olarak dikkat çekti” şeklinde konuştu.

“YERLİ OTOMOBİLİ BİR GÜN MUTLAKA BAŞARACAĞIZ…”

Türkiye’nin kritik alanlarda yerli üretime önem vermesi gerektiğinin altını çizen Sedat Yalçın, “Mesela savunma sanayi bunlardan biri. Bir ay önce Bakanlar Kurulu’nda 60-70 kişilik yolcu uçağı projesi kabul edildi. Bunun önemli ayaklarından biri belki de Bursa olacak. Türkiye şu anda insansız hava aracından, tankından, denizaltından, helikopter projesinden tutun savunma sanayisi ile ilgili çok kritik ürünleri üretebilen bir ülke haline geldi. Yerli otomobil konusunda da böyle bir atak var. Bir irademiz var ve bunu bir gün mutlaka başaracağız. Türkiye’nin böyle bir hedefi var. Bütün dünya bilsin, Türkiye kendi otomobilini üretmek istiyor. Türkiye’nin yakın bir tarihte bu konu ile ilgili somut adımlar attığı çok net bir şekilde görülecek” dedi.

“TÜRKİYE ARTIK YENİ BİR LİGDE…”

Yalçın, konuşması sırasında Bursa ekonomisi hakkında NİLSİAD üyelerine bilgi verdi. Başkan Yalçın, şöyle konuştu:

“İstanbul- İzmir Otoyolu Bursa için kritik bir yatırım olacak. Avrupa’nın en büyük yap işlet devret projesidir. Bu projeler dünyanın dikkati çekiyor.  Bunlar orta ölçekli sıradan ülkelerin yapabileceği projeler değil. 3’üncü havaalanı projesi kritik bir bölgede dünyanın en büyük havaalanlarından birini yapma kararı alıyor Türkiye… Bunları birlikte yönetebilmemiz de gerekiyor. Siz ancak şunları yapacaksınız deniliyor ama siz kalkıp boyunuzun üstündeki işlere de giriyorsunuz. Şu anda Türkiye’nin yaptığı biraz da bu… ‘Türkler’de çok oluyor’ dedirtmeye başladık. Türkiye olarak yeni bir ligdeyiz artık.”

“TOPLUMSAL ÇEŞİTLİLİĞE DİKKAT EDEREK YÖNETMEK GEREKİR”

Bursa’nın Türkiye’den, Balkanlardan ve Kafkaslardan önemli ölçüde göç aldığını hatırlatan AK Parti İl Başkanı Yalçın, “Bursa her yerden göç aldı. Bu çok büyük bir zenginlik. Bursa’nın canlılığı buradan geliyor. Bu şehri yönetirken bu toplumsal çeşitliliğe dikkat ederek yönetmek gerekir. Herkesi kucaklayarak, kimseyi ötekileştirmeden, çok sağlıklı bir şekilde insanları bu şehre adapte ederek kent ekonomisine dahil etmek lazım. Kente uyumla ilgili kuralları çalışmak gerekiyor. Bursa tarihi bir kent. Bir çalışama yaparken bu tarihi dokuyu da bozmamak gerekiyor. Çünkü bunlar Bursa’nın ziyneti” şeklinde konuştu.

“BURSA’NIN POTANSYELİ VAR AMA…”

Bursa’nın çok yüksek potansiyelinin olduğunu ancak bu potansiyelin yeteri kadar kullanılmadığını vurgulayan Yalçın, “Önümüzde yerel seçim süreci var. Seçime giderken kim belediye başkanı olacağı önemli değil. Bu şehri yönetmeye aday olacak kişiler bu şehri nasıl dönüştürecek? Bu kentin temel sorunları ile ilgili altyapısı nedir? Bu şehri nasıl yöneteceksiniz? Sizin hangi konularda hassasiyetiniz var? Biraz kenti yönetme kültürümüzle ilgili konuları öne çıkarmamız gerekiyor. Adaydan çok bu konuyu önemsiyorum” dedi.

AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, daha sonra mayıs ayında açıklanan Bursa 2023 Kent Vizyonu hakkında NİLSİAD üyelerine bilgi verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.