Havadis16.com - 09 Aralık 2018, Pazar

Misi Yılın Köyü Ödülü ile taçlandı

21 Temmuz 2018
Misi Yılın Köyü Ödülü ile taçlandı için yorumlar kapalı
Misi Yılın Köyü Ödülü ile taçlandı

 Nilüfer’in gözde turistik merkezi, 2400 yıllık tarihe sahip  Misi, “Yılın Köyü” seçildi. Yaşayan Şehirler Platformu’nun verdiği ödülü, İzmir’de düzenlenen törende alan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, herkesi, hayata geçirilen projelerle artık bir sanat köyüne dönüşen Misi’ye davet etti.

Eşsiz tarihi ve doğal güzelliklere sahip Misi (Gümüştepe), Yılın Köyü Ödülü’ne değer görüldü. Nilüfer Belediyesi’nin adeta bir sanat merkezi haline getirdiği Misi’yi, Yaşayan Şehirler Platformu, Şehir Ödülleri Türkiye 2018 kapsamında  “Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülleri” kategorisinde “Yılın Köyü” seçti.

Şehirlerin geleceğine ışık tutmak, Türkiye’deki başarılı, toplumsal fayda odaklı, tamamlanmış projeler, uygulamalar ile uygulayıcıları desteklemek ve bütün ülkeye örnek göstermek amacıyla düzenlenen “Şehir Ödülleri Türkiye 2018”  kapsamında değer görülen ödüller, İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Sarayı’nda düzenlenen törende verildi.

Yüzyıllara direnerek ayakta kalan özgün mimari özelliklere sahip evleri ve doğal güzellikleriyle Nilüfer’in incisi Misi’ye verilen ödülü, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Bülent Civelek’ten aldı.

BOZBEY’DEN MİSİ’YE DAVET

Ödülü, Misi halkı adına gururla aldığını söyleyen Başkan Bozbey, bölgenin, özellikle Nilüfer’de değişimi yöneten anlayışın ürünü olan hizmetlerle dikkat çektiğine vurgu yaptı. 2400 yıllık tarihi geçmişi bulunan Misi’nin, hayata geçirilen projelerle bir sanat köyüne dönüştüğüne dikkat çeken Başkan Bozbey, şöyle devam etti: “Bu mahallemizde Çocuk Kütüphanesi, Mysia Fotoğraf Müzesi, Edebiyat Müzesi, Koza Evi ve İpek Evi var. Aynı zamanda bu bölgede Mysia Yolları adını verdiğimiz bir projemiz var. Misi’den başlayıp yine tarihi geçmişi bulunan Gölyazı’ya kadar uzanan bir parkur. Bisiklet, kamp ve yürüyüş yolları dahil, 17 köye uğrayarak geçen 302 kilometrelik bir yol güzergahımız var. Misi, kentin içinde bir yer. İnanılmaz  doğal güzelliklere sahip, yeşilin olduğu ve birçok özelliğin olduğu bir yer. Kentimize ismini veren Nilüfer Çayı da bu köyümüzün içinden geçiyor. Ben 1999 yılından bu yana Nilüfer’de kent yöneticiliği yapıyorum. 1999 yılından bu güne bu mahallemizi ülkemizin her yerinde ve yurt dışında duyurma imkânımız oldu. Misi’ye ilgi çok büyük, özellikle hafta sonları tarih ve doğayla baş başa kalmak isteyenler bu eşsiz güzellikteki mahallemize akın ediyor”

Başkan Bozbey, konuşmasını Türkiye’nin dört bir yanından ödül törenine katılan belediye başkanları ve kurum temsilcilerini Misi’ye davet ederek tamamladı.

SANAT KÖYÜ MİSİ

Aralarında akademisyenler, yöneticiler ve iş dünyasından değerli isimlerin bulunduğu 33 jüri üyesinin oyları ile “Yılın Köyü” seçilen tarihi Misi Mahallesi’nde, Nilüfer Belediyesi’nin hayata geçirdiği projelerde kültürel ve sanatsal çalışmalar dikkat çekiyor. Sanat köyü olma yolunda ilerleyen Misi’de yıkılmaya yüz tutmuş tescilli sivil mimarlık eserlerini restore eden Nilüfer Belediyesi, bölgeye, Çocuk Kütüphanesi, İpekevi, Kozaevi, Sanatevi, Mysia Fotoğraf Müzesi ve  Edebiyat Müzesi’ni kazandırdı. Yine Misi’nin eşsiz doğasını kültür ve doğa turizmine kazandırmak amacıyla Nilüfer Çayı kenarında 12 dönüm arazi üzerinde kurulan Bursa’nın ilk kamp ve karavan tesisi doğaseverlerin büyük ilgisini çekerken,  “Mysia Yolları” da  kültür ve doğa turizmi alanlarında ziyaretçilerine çeşitli destinasyonlar sunuyor.  Misi’de düzenlenen geleneksel “Misi Yerel Lezzetler Şenliği”,  “Sanat Çalıştayı” ve İpeğin Yolculuğu Festivali de yörenin sürdürülebilir kültürel ve sanatsal etkinleri arasında yer alıyor.

 

TARİHİ  KEMERALTINI FOTOĞRAFLADILAR

“Şehir Ödülleri Türkiye 2018”  kapsamında ödül alan isimler,  tören öncesinde de farkındalık yaratacak dikkat çekici bir etkinliğe katıldılar. Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç’ın da aralarında bulunduğu isimler, tarihi Kemeraltı’nı fotoğrafladılar. Etkinliğe katılanlar, İzmir’in tarihi  bölgesi Kemeraltı’nı, kendi bakış açılarıyla fotoğraf  karelerine yansıttı.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.