Havadis16.com - 16 Aralık 2018, Pazar

Mısır’daki idam kararlarına protestolar sürüyor

12 Nisan 2014
Mısır’daki idam kararlarına protestolar sürüyor için yorumlar kapalı
Mısır’daki idam kararlarına protestolar sürüyor
Mısır’da 528 kişinin idama mahkum edilmesi kararı, tüm yurtta protesto edildi. 

İstanbul’da Uluslararası Af Örgütü üyesi bir grup, Mısır’da 528 kişinin idama mahkum edilmesi kararını protesto etti.

“Ölüm cezalarına son” yazılı pankart açarak Karaköy’deki Tünel girişinde toplanan grup, ellerinde idamcezalarının durması talebini içeren dövizler taşıdı.

Grup adına açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü üyesi Simge Memişoğlu, “İdam cezası hiçbir koşul altında kabul edilemez. Ölüm cezasını henüz kaldırmamış devletler hemen harekete geçmeli ve bu insanlık dışı cezayı kaldırmalı. Tüm ölüm cezası kararlarını hafifletmeye ve ölüm cezasını yasaklayan bir morotoryum ilan etmeye çağırıyoruz” dedi.

Giresun

Giresun’da, bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilere mensup bir grup, basın açıklamasıyla darbe karşıtı 528 kişi hakkında idam kararı verilmesi protesto etti.

Atatürk Meydanı’nda toplanan gruptakiler adına basın açıklamasını okuyan Anadolu Gençlik Dergisi Giresun Şube Başkanı Murat Yüksel, idam kararlarının hiçbir şekilde insan hakları, özgürlükler ve adaletle ilgisinin olmadığını söyledi.

Basın açıklamasının ardından gruptakiler, Mısır’da idama mahkum edilen 528 kişi için dua etti.

Kırklareli

Kırklareli’de bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilere mensup bir grup, Mısır’da 528 kişi hakkında idamkararı verilmesini protesto etti.

Şevket Dingiloğlu Parkı’nda bir araya gelen grup adına basın açıklamasını okuyan Anadolu Gençlik Kulübü Başkanı Ömer Faruk Peşkir, “Bize düşen hakkı üstün tutan bir anlayışla adil bir düzene dayanan yeni bir dünyayı kurmak için yürüyüşümüze devam etmektir. Müslüman olsun ya da olmasın tüm insanların temel hak ve özgürlüklerini gözetecek İslam Birliği mutlaka tesis edilecektir.” dedi.

Konuşmaların ardından, bazı öğrenciler Mısır’daki idam kararlarına dikkati çekmek için sembolik darağacı kurdu, kefeni temsilen beyaz örtüye sarıldı.

Malatya

Malatya’da bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar, Mısır’da darbe karşıtı 528 kişi hakkında verilen idam kararını protesto etti.

Soykan Parkı’nda toplanan grup, Mısır’daki darbe yönetimine tepki gösterdi. Temsili darağacı kuran ve kefen giyen gruptakiler, “İhvan’a selam, direnişe devam”, “Katil Sisi, Mısır’dan defol” sloganları attı.

Grup adına konuşan MAZLUMDER Malatya Şube Başkanı Kadir Yılmaz, “Dünya ülkelerini ve uluslararası organizasyonları, Mısır’da yaşanan darbeye ve katliamlara karşı hukuki ve ahlaki duruş sergilemeye, yaptırım uygulamaya davet ediyoruz” dedi.

İzmir

İzmir Barosu Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu, idam kararına ilişkin infazın uygulanmaması, hukuki değerlere saygı gösterilmesi ve adil yargılama imkanı sağlanması talepleriyle Mısır Cumhurbaşkanlığı, Adalet Bakanlığı ve savcılığına yazı gönderdi.

Cumhuriyetci Avukatlar Grubu, Mısır’da 528 kişi hakkında idam cezası verilmesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, yargılanan sanığın dinine, ırkına veya politik görüşüne bakmaksızın adil yargılanma hakkına sahip olması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’nun, insanlığın ortak birikimiyle oluşan hukuki değerlere saygı duyulması, idam kararının infaz edilmemesi ve sanıkların adil bir yargılamayla yargılanmasını talebiyle MısırCumhurbaşkanlığı’na, Mısır Adalet Bakanlığı’na ve savcılığa faks ve e-posta yoluyla yazı gönderdiği ifade edildi.

Uşak

Uşak Belediyesi önünde toplanan grup İsmetpaşa Caddesi üzerinden slogan atarak Tritoğlu Parkı’na kadar yürüdü. Burada Kuran-ı Kerim okunmasının ardından Memur Sen Uşak Şube Başkanı Emin Acar 32 sivil toplum örgütünün ortak basın bildirisi okudu.

Darbe karşıtlarını dünyanın gözleri önünde camilerde katleden yönetimin bir an önce hesap vermesi gerektiğini belirten Acar şunları söyledi:

“Müslümanlara karşı sürdürülen bu zulmün sona ermesi için sesimizi dahada yükselteceğiz. Suudi Arabistan, ABD, Rusya, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler yaşanan olaylardan sorumludur. Mısır’da darbeyi destekleyenler bu statükonun değişmesini istemiyor. Biz inanan, düşünen, özgürlüğe sevdalı olan insanım diyen herkesi Mısır’da ki zulme sessiz kalmamaya davet ediyoruz”

Ankara

Alperen Ocakları üyesi bir grup, Mısır’da 528 kişi hakkında verilen idam kararını protesto etti.

Alperen Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Serkan Tüzün, Mısır’ın Ankara Büyükelçiği önünde düzenledikleri protesto gösterisinde, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olduğunu hatırlattı.

Çağdaş dünya diktatörlerinin, 24 Mart’ta kendi değerlerini çiğneyen bir karara imza attıklarını ifade eden Tüzün, eski Mısır Savunma Bakanı ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Sisi’ye “Ey çağdaş firavun! Eğer işgalcisi olduğun coğrafyada, Amr Bin As Hazretlerinden ilham alarak sana haddini bildirecek tek bir yiğit Mısırlı çıkmazsa bil ki babamızdan hatıra isimlerimizi ‘Halid El İslambuli’ diye değiştirir, Mısır yollarına düşer ve sana kendi askerinin canını aldıkları Enver Sedat’ı hatırlatırız” diye seslendi.

Temsili darağacı kuran gruptakiler, Sisi ve Esed’in fotoğraflarının olduğu maketleri ateşe verdi. “Kahrolsun Sisi’nin İstiklal Mahkemeleri, yaşasın ehl-i sünnet kardeşliği” pankartı açan grup üyeleri, büyükelçilik önünde slogan attıktan sonra dağıldı.

Sakarya

Adapazarı Kültür Merkezi önünde toplanan ve döviz ile pankartlar taşıyan Sakarya Adalet Girişimi üyeleri, bir süre Mısır yönetimi aleyhine slogan attı.

Özkan Yasin Güler, grup adına yaptığı açıklamada, Mısır’da askeri darbenin ardından Müslüman Kardeşlere yönelik baskı ve tehdit kampanyası başlatıldığını söyledi.

Güler, zalimlere, zorbalığa ve haksızlığa karşı dayanışma içinde olacaklarını dile getirdi.

Zonguldak

Darbe karşıtı yazılar bulunan dövizler ile Muhammed Mursi’nin fotoğraflarını taşıyan Zonguldak Sivil Toplum Örgütleri Dayanışma Platformu üyeleri, Madenci Anıtı önünden yürüyüşe geçti.

Sloganlar eşliğindeki yürüyüşün sona erdiği Valilik önünde dua eden grup, sembolik darağaçlarını devirerekidam kararlarına tepki gösterdi.

Grup adına açıklama yapan platform üyesi Emre Amir, haklarında idam kararı verilen 528 kişinin tek suçunun, seçilmiş hükümete karşı yapılan darbeyi protesto etmek için Adeviyye Meydanı’nda bulunmak olduğunu anlattı.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da, İmaret Camisi bahçesinde toplanan ve bazıları kefeni temsil eden beyaz örtülere bürünen Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri, Anıtpark’a kadar slogan atarak yürüdü.

Anadolu Gençlik Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Mevlüt Üyümez, grup adına parkta yaptığı açıklamada, Mısır’da halkın yüzde 52’sinin oyunu alarak cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi’nin, darbeye kadar geçen süreçte dikta döneminin fiili ve hukuki kalıntılarıyla boğuştuğunu söyledi.

Amasya

Atatürk Anıtı’nın bulunduğu Yavuz Selim Meydanı’nda toplanan yaklaşık 700 kişi, pankartlar açarak Mısırhükumeti aleyhine bir süre slogan attı.

Grup adına basın açıklaması yapan İsa Çolaker, cunta ve sahte mahkemelerin iğrenç bir tiyatro sahnesi ile Mısır’ın özgün insanlarını yargılayarak katletmek istediğini söyledi.

Protestoya Merzifon’dan gelerek takılan Yusuf ve Şennur Doğdu çiftinin üçüzleri ilgi odağı oldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.