Havadis16.com - 18 Ekim 2018, Perşembe

MRYLEİA Antik Kenti için çığlık büyüyor

24 Mart 2013
MRYLEİA Antik Kenti için çığlık büyüyor için yorumlar kapalı
MRYLEİA Antik Kenti için çığlık büyüyor

MUDANYA’DA ÜZERİNE AVM İNŞA EDİLEN TARİH HAZİNESİ İÇİN YÜRÜYÜŞ VE BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

BİLİMSEL KARARLARA RAĞMEN DEVAM EDEN İNŞAATA TEPKİ BÜYÜYOR

İBRAHİM MART: SAYIN VALİ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI NEDEN SUSUYOR

Mudanya’da kısmen ortaya çıkan Mryleia Antik Kenti üzerinde planlanan alışveriş merkezinin inşaatı sürerken, antik kenti kurtarmak için Myrleia Antik Kent Platformu’nun kültürel tarihi koruma mücadelesi de güçlenerek devam ediyor.

Rant uğruna feda edilmek istenen tarihi kent kalıntısının tamamen ortaya çıkarılarak açık hava müzesine dönüştürülmesine yönelik eylemlerini “çadır nöbeti” ile sürdüren TMMOB İl Koordinasyon Kurulu öncülüğündeki platform yeni bir yürüyüş ve basın açıklaması daha yaptı.

FİKRİ SAĞLAR DA DESTEK VERDİ

Mudanya İskele Meydanı’nda gerçekleştirilen CHP Bursa Milletvekilleri Sena Kaleli, İlhan Demiröz ve Kültür eski Bakanı ve CHP Parti Meclisi Üyesi Fikri Sağlar’ın da destek verdiği yürüyüş sonrası TMMOB İl Koordinasyon Kurulu tarafından hazırlanan basın açıklamasını Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart okudu.

Mryleia Antik Kenti üzerine halkın, kamu kurum ve kuruluşlarının gözü önünde üzerine betonlar döküldüğünü söyleyen İbrahim Mart, inşaat yapılan bölgenin Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1992 yılında arkeolojik sit alanı ilan edildiğini anımsattı.

2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün bilimsel raporlara karşın sit alanında herhangi bir genişletme yapmadığını ve geçen yıl şirkete ilk ruhsat verildiğini belirten Mart, inşaatın başlamasıyla antik kalıntılar ortaya çıkınca Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından “soruşturma başlatılarak inşaatın durdurulmasına” karar verildiğine dikkat çekti.

İNŞAAT BİR DURUYOR BİR BAŞLIYOR

Bu aşamadan sonra ne oluyorsa birbiri ile çelişen, farklı kararların birbirini izlediğini kaydeden Mart, AVM inşaatına ek olarak bu kez bir de bölgede benzin istasyonu için onay verildiğini aktardı. Durdurma ve inşaata başlama kararlarının soru işaretlerini de beraberinde getirdiğine dikkat çeken İbrahim Mart, “İnşaatı bir durdur bir devam ettir. AVM Binası yükseliyor. Bu karmaşa içinde bir kenara atılan değer; kentimizin en önemli arkeolojik değerlerinden biridir ve tarihi kentin üzerine konulan her tuğla, alanın ortaya çıkarılmasını zorlaştırmaktadır” dedi.

Konuyla ilgili tüm kurum ve kuruluşlara yasal başvurular yapılmış olmasına rağmen inşaatın devam ettiğini kaydeden Mart, şunları söyledi:

KORUMA KURULU NEDEN İNŞAATTA ISRAR EDİYOR?

“Resmi kurumların raporlarına rağmen yetkililer gözlerini kapamış, kulaklarını tıkamıştır. Bu alanın kültürel değeri bilinmesine rağmen, neden hızlı bir şekilde inşaatın başlamasına karar verilmiş, neden inşaat tamamen durdurulmamıştır? Müzeler Genel Müdürlüğünün inşaatın durdurulması ve alanın kamulaştırılması yönündeki yazılarına rağmen, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu neden inşaatın devamına karar veriyor? Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu bu inşaatta neden bu kadar çok ısrar ediyor?”

ARINÇ, VALİ VE BAŞKAN NEDEN SUSUYOR?

Bursa Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Mudanya Belediye Başkanı’nın konuyla ilgili görüşme çağrılarına bugüne kadar yanıt vermediğini ve konuşmadıklarını dile getiren Mart, “Sayın Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç neden susuyor? Herkes sussa biz susmayacağız. Bizler; inşaatın durdurularak, antik kentin ortaya çıkarılması için tüm örgütlülüğümüzle ve tüm gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğimizi ve antik kentin üzerine inşaat yapımına göz yumanların yakasını bırakmayacağımızı ilan ediyoruz” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.