Havadis16.com - 16 Aralık 2018, Pazar

Mudanya’da bir ilk

17 Temmuz 2018
Mudanya’da bir ilk için yorumlar kapalı
Mudanya’da bir ilk

Mudanya Sağlıklı Hayat Merkezi, anne sütünün özendirilmesi ve teşviki kapsamında gerçekleştirdiği başarılı çalışmaları nedeniyle Türkiye’nin ilk ‘Bebek Dostu Sağlıklı Hayat Merkezi’ oldu.

Sağlık Bakanlığı tarafından hatalı anne sütü uygulamalarının önlenmesi, emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak çalışmalar gerçekleştiren sağlık kurumlarına ‘Bebek Dostu’ unvanı verilirken, sağlık hayat merkezleri kapsamında belirtilen kriterlere göre çalışmalar gerçekleştiren Mudanya Sağlıklı Hayat Merkezi, ‘Bebek Dostu Sağlıklı Hayat Merkezi’ unvanı almaya hak kazandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, anne sütünün teşviki çalışmalarının Sağlık Bakanlığı’nın önem verdiği konuların başında yer aldığına dikkat çekti. Bu kapsamda belirlenen kriterlere göre uygun sağlık kuruluşlarına ‘Bebek Dostu’ unvanı verildiği bilgisini veren Dr. Akan, “2008 yılından beri ‘Altın Bebek Dostu İl’ unvanına sahip ilimizde 25 bebek dostu hastane, 750 bebek dostu aile sağlığı merkezi bulunuyor. Bunlara ek olarak sağlıklı hayat merkezleri boyutunda Türkiye’de ilk defa Mudanya Sağlıklı Hayat Merkezi’nin ‘Bebek Dostu’ unvanı almaya hak kazanması ilimizdeki anne bebek sağlığı çalışmaları açısından gurur verici gelişmedir” dedi.

Anne sütünün teşviki kapsamında tüm sağlıklı hayat merkezi çalışanlarına eğitimler düzenlediklerini belirten Dr. Akan, “Bu eğitim sonrası Mudanya Sağlıklı Hayat Merkezi’nde görevli personellerimiz kurumlarında emzirme odası hazırladı ve emzirme politikalarını belirledi. Ardından merkezimize başvuran anne ve anne adaylarına anne sütünün önemi ile ilgili danışmanlık hizmeti vermeye başladılar. Sağlıklı hayat merkezlerimizin içinde Mudanya’nın öncü olduğu bu çalışmaların tüm sağlık kuruluşlarında aynı önemle devam etmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Bursa Rol Model Oluyor

Bursa’da anne sütü ile ilgili başarılı çalışmalar yürütüldüğünün altını çizen Dr. Akan, “İlimizde hizmet veren diğer sağlıklı hayat merkezlerimizin de bu unvanı kazanması ve bu konuda ülkemize rol model olmasını hedefliyoruz. İl Sağlık Müdürlüğü olarak anne sütünün önemini anlatmaya ve bu konuda taviz vermemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.