Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

Mudanya’da esnaf denetleniyor

17 Nisan 2014
Mudanya’da esnaf denetleniyor için yorumlar kapalı
Mudanya’da esnaf denetleniyor

Mudanya Belediyesi’nde Hayri Türkyılmaz’ın belediye başkanı olmasının ardından başlayan hareketlilik sürüyor. Belediye Zabıtası, esnafa yönelik başlattığı denetimleri aralıksız sürdürüyor.

 Mudanya Belediyesi hizmet sınırları içindeki bakkal, market ve süper marketlerde denetim yapan Mudanya Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ruhsat, soğuk meze et ve süt ürünlerinin son kullanma tarihleri kontrol ediliyor. Ayrıca gıda maddeleri ile temizlik maddelerinin ayrı ayrı tezgâhlarda bulunmaları ve satışlarının yapılması konusunda işyerlerine gereken uyarılar yapılıyor.

FIRINLAR MERCEK ALTINDA

Zabıta ekipleri ilçede faaliyet gösteren fırınları da mercek altına aldı. Ekmek ve unlu mamullerin gramaj ve etiket kontrolleri yapılıyor. Manav reyonlarında satılan ürünlerin kontrol edilmeleri, görülen aksaklıklarla ilgili tespit ve tutanaklar da işyeri sahiplerine teslim ediliyor.  Belediye Zabıta Müdürlüğü ayrıca ilçe sınırları içinde hizmet veren kuaför ve berberlerin kontrol ve denetimleri yapılıyor. Bu esnafların da işyerleri açma ve çalışma ruhsatlarının kontrolleri, çalışan personelin ustalık ve kalfalık belgeleri, çalışma masalarının kolay temizlenebilir ayrıca dezenfekte edilebilir mermer veya camdan olmasına, havalandırma ve ısıtma sistemlerinin kontrolleri,  çalışanların iş kıyafetlerine, kullanılan malzemelerin hijyeninden diğer sağlık şartlarının oluşturulmasına kadar en ince ayrıntıya kadar denetim yapılıyor.

 

DENETİMLER SÜRECEK

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz,  denetimlerin aralıksız olarak süreceğini belirterek, alınan kararlara herkesin uymasını istedi. Türkyılmaz, “ İlçemizde hijyen kuralların harfiyen uyulmasını istiyoruz.  İnsan sağlığı her şeyin önünde gelir. Biz yeni belediye yönetimi olarak hiç bir esnafımızın ve vatandaşımızın mağdur olmasını istemiyoruz.  Ancak alınan kararlara uyulmasını da istiyoruz. Ürün tazeliği, hijyen koşulları, belge ve ruhsat bulundurma, personel iş kıyafet konuları, iş yerlerin de yangınlara karşı alınması gereken önlemler, traş malzemelerinin mutlaka hijyenik olması gibi.  Bunlar vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren konulardır ve esnaflarımızın bunlara mutlak surette uymaları gerekmektedir. Zabıtamızın denetimleri bundan sonra da aralıksız olarak devam edecek. Bu arada Zabıta ekiplerimiz semt pazarlarımızda esnaflara siyah poşetler dağıtarak iş bitiminde tezgahlarının bulunduğu alanların temizlenmesini sağlıyorlar” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.