Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

HÜZNÜN MEVSİMİ: SONBAHAR & KIŞ

26 Ocak 2016
1.225 kez okundu
HÜZNÜN MEVSİMİ: SONBAHAR & KIŞ için yorumlar kapalı

Hava şartlarının değişmesiyle birlikte içinde bulunulan ruh hali de değişim gösterir. Çünkü insanoğlu doğanın bir parçasıdır ve doğadaki tüm canlılar gibi dinamik bir yapıya sahiptir.

Her ilkbahar yaşam için yeni bir başlangıçtır adeta…

Soğuk havaların dondurduğu bedenlerin uyanışı gibi…

Birçok aşklar ilkbaharda başlar.

Oysa sonbahar elem ve keder yüklüdür.

Sonbahar kapanmaktır… Veda etmektir…

Ne olursa sanki hüzünlü bir sonbahar akşamında olur.

Mevsimsel değişimlerle insanların ruh halleri arasında bir ilişki vardır. Her mevsimin anlamı kişiden kişiye göre değişim gösterse de hava şartları özellikle kapalı ve yağışlı havalar çoğu kişide benzer anlamlar ifade eder. İlkbaharda  doğanın canlanması çoğunlukla birçok kişinin canlanmasını sağlar. Bu yüzden ilkbahar genellikle bedensel ve ruhsal bir değişimin başlangıcı olarak yorumlanır. Doğanın canlılığını kaybetmesi ise birçok insanın canlılığını kaybetmesine sebep olarak görülür. Bu yüzden sonbahar ve kış aylarında hüzün, keder, kasvet, sıkıntı, isteksizlik gibi pek çok olumsuz duygular ortaya çıkar.

Sonbaharda aralıklı havanın kapalı olması ve kışında sürekli kapalı, kasvetli ve soğuk olması çoğu insanın günlük işlerini gerçekleştirmede isteksizliğe neden olabilir. Erken saatlerde havanın kararması kişide, uykuya geçme ihtiyacını doğurur. Böylece daha fazla uyuma isteği görülür. Havaların soğuması sıklıkla bedensel ağrıların yaşanmasına neden olur. Bu durum kişinin günlük performansını olumsuz bir biçimde etkiler.

Günümüzde en yaygın olarak görülen ruhsal bozukluklardan biri depresyon olarak bilinir. Depresyonda olan kişinin kendine ve hayata karşı bakışında değişimler meydana gelir.Bu kişiler kendilerini yorgun, bitkin ve çökkün hissederler.Asabi, alıngan, kırılgan olurlar.Hiçbir şeyden zevk alamazlar.Günün çoğu zamanını yatakta geçirmeyi tercih ederler. Günlük işleri sürdürmekte zorluk yaşamaya başlarlar. Çevrelerine karşı ilgileri azalır. Çünkü ilişki kurmak ve sürdürmek çok zor bir hal almaya başlar. Bu belirtilerin bazı insanlarda sadece belli zamanlarda yaşanması “Mevsimsel Depresyon” olarak adlandırılır.

Nasıl oluyor da insanlar mevsimsel değişimlerden bu kadar etkileniyor. Güneş ışınları gözler aracılığıyla beynin ilgili merkezlerine gidip,metabolizmayı canlandıracak hormonlar salgılanmasını sağlar. Özellikle mutlu olmayı sağlayan “serotonin” salgısı ışıkla artmaktadır. Kuzey Avrupa ülkelerinde depresyonun çok yaygın olarak görülmesi de buna bağlıdır.

Mevsimsel Depresyondan Korunmak İçin Neler Yapmalı?

 

Kendine ve hayata karşı bakışını değiştir.

Mevsimlere göre kendini bedensel ve ruhsal olarak hazırla.

Sen doğanın bir parçasısın. Unutma! Uyum sağla.

Çünkü her mevsim yapılacak güzel aktiveler var.

Dengeli ve düzenli beslenme çok önemli.

Düzenli egzersiz yap. Hareket etmek mutluluğu arttırır.

Tatil önemli. İmkanlar kısıtlı ise üç ayda bir hafta sonu kaçamakları yap.

Gelecek mevsimler için önemli planlar yap. Yazın nereye gideceğini planla.

Tembel ve miskin olan arkadaşlardan uzak durmaya çalış. Enerjini yok etmelerine izin verme

Seni güldüren şeylerle ilgilen.

Yaptığın işin sorumluluklarını yerine getirmekten kaçınma.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.