Havadis16.com - 25 Mayıs 2018, Cuma

Muhalefetin muhalefetsizliği!

8 Kasım 2016
Muhalefetin muhalefetsizliği! için yorumlar kapalı
Muhalefetin muhalefetsizliği!

cc

 

Demokrasi ile diktatörlük arasındaki en önemli fark, birinde iktidarla beraber muhalefetin, diğerinde sadece iktidarın bulunmasıdır. Suriye ve Mısır ‘da olduğu gibi…

Bizde ise;

Hem iktidar hem de muhalefet olduğuna göre, bir de hemen hemen 2 yılda bir, ya yerel ya da genel seçim için bu halkın önüne sandık geldiğine ve gizli oy, açık tasnif kuralının geçerli olduğuna göre demokrasi var demektir.

Evet gerçek bir demokrasidan söz etmemiz mümkün değil.

Ama, 1950’den beri ufak ufak yol alıp, 10 yılda bir da kesintiye uğrattığımız demokratik gelişimde son 10 yılda önemli ve hızlı adımlar attığımız gerçeğini de bir kenara atmamak ya da küçümsememek gerekir.

Daha önce bir çok defalar dile getirip, tepki topladığım cümlemi tekrarlayacağım. Gerçek bir demokratik yönetim, salt cumhuriyet yönetiminden daha iyidir.

Türkiye 1923’den bu yana Cumhuriyet rejimi ile yönetilen bir ülke. Demokrasi ile tanıştığı1950’ye kadar tek parti ve tek adam ile yönetildi.

O tek parti Cumhuriyeti kuran CHP idi. CHP’nin il başkanları vali, ilçe başkanları kaymakamdı.

İşte O partinin genel başkanı çıkmış bugün bu ülkenin Cumhurbaşkanı’na “diktatör” diyor.

O Genel Başkan daha önce Türkiye’nin Başbakanı ve iktidardaki partiyi Avrupa ülkelerine tek tek mektup yazarak şikayet etmişti.

O Genel Başkan bu ülkenin sınırlarını ihlal eden ve terörü destekleyen Suriye’nin yanında yer almıştı.

Özgürlük ve demokrasiden bahsederken yeni anayasanın karşısına kırmızı çizgileri koyan, 2007 ve 2010’da yapılan referandumlara karşı çıkan,halkın Cumhurbaşkanı seçmesine de itiraz hakkını hala koruyan da o genel başkanın ta kendisi idi.

****                             ****

MHP Genel Başkanı da bu ülkenin bir önceki Başbakanı’na ve şimdiki Cumhurbaşkanı’ na en ağır eleştirileri getirip, Yüce Divan’da yargılama iddiasında bulunmuştu. Hatta vatan haini olmakla dahi suçlamıştı.

HDP’de aynı.

Teröre verdiği desteği artık legal haline getiren bu parti, işi o kadar büyüttü ki, neredeyse ülkemizle savaş halini alan Rusya’nın davetini kabul edip, o ülkenin Başkanı tarafından krallar gibi ağırlandı.

****                                 ****

Bir tarafta Türk siyasi hayatına girdiğinden bu yana ülkeyi tek başına yöneten bir parti AK Parti var, diğer tarafta muhalefet partileri.

Bir tarafta siyasi gündemi belirleyen bir parti, diğer tarafta o belirlenen gündemin peşine takılan muhalefet.

Bir tarafta politikalarını her daim yenileyen, revize eden, kadrolarını teşkilatlardaki mahalle temsilcilerinden tutun da Başbakanına kadar değiştirmekten kaçınmayan bir parti, diğer tarafta, lider ve yönetim kadrosuyla değişmeyen ve etrafına zırh ören muhalefet partileri.

Bir tarafta girdiği her seçimde kendi oy rekorunu kıran bir parti, diğer tarafta ya yerinde sayan ya da aldığı oyun altına düşen ve bunları da mevcut konjonktürde bir başarı olarak algılayan muhalefet partileri

****                                   *****

Bu ülkede muhalefet partilerinin çok olduğuna bakmayın. Seslerinin gür çıktığına da.

Kapladığı alana bakın.

Gücüne bakın.

Etkinliğine bakın.

Orada muhalefet boşluğunu göreceksiniz.

Muhalefet bu ülke için politika üretemiyor. Siyasette yeni atılımlar, yeni gelişmeler, yeni fikirler ve yeni projeler geliştiremiyor. Böyle olunca da sıkışıyor ve içine girdiği kapandan çıkışın yolunu karşısındaki iktidarın en güçlü kişisine saldırmakta buluyor.

İşte bu yüzden hep hedef tahtasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan var. O’na saldırmanın dışında söyleyecek sözleri yok.

Halk da bu gerçeği bildiği için her seçimde Sayın Erdoğan’a ve partisine en büyük desteği veriyor. Kimse bu halkın başına PKK’nın yaptığı gibi silah dayayıp “şuna oy verin” demiyor. Kendi iradesiyle yüzde 52’yi bulup, “oraya oturtmayacağız, seni Cumhurbaşkanı yaptırtmayacağız”diyenlere inat Cumhurbaşkanı yapıyor.

Şimdi de başkanlık sisteminde aynı durum yaşanıyor.Muhalefet bu sistemin de çok gerisinde olduğu için sisteme dair üretebildiği tek söz “ diktatör”.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.