Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

Myrleia Antik Kenti için Vali Harput devrede

26 Mart 2013
Myrleia Antik Kenti için Vali Harput devrede için yorumlar kapalı
Myrleia Antik Kenti için Vali Harput devrede

 MYRLEİA ANTİK KENTİ PLATFORMU HARPUT’U ZİYARET ETTİ

 HARPUT: BAKANLIK NEZDİNDE GİRİŞİMDE BULUNACAĞIM

Mudanya’da üzerinde AVM inşaatı devam eden Myrleia Antik Kenti’ni kurtarmak için mücadele veren Myrleia Antik Kenti Platformu Vali Şahabettin Harput’la görüşerek inşaatın durdurulup, antik kentin kültürel miras olarak korunmasını istedi.

Bir süredir ‘çadır nöbeti’ başta olmak üzere çeşitli eylemler yapan Myrleia Antik Kenti Platformu’nun görüşme talebine olumlu yanıt veren Vali Şahabettin Harput, Bursa Barosu İkinci Başkanı İsmail Metin, Bursa Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Tufan Kumaş, Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şubesi Başkanı Aslı Evke Yetkin, KESK Bursa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Sürmeli Selçuk, Mudanya Tarihine Sahip Çıkanlar Platformu Sözcüsü Levent Koyak, TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Fikri Düşünceli, Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Remzi Çınar ile Mimarlar Odası Başkanı Nizamettin Kaya’dan oluşan heyeti makamında kabul etti.

 ‘İNŞAAT ACİLEN DURDURULMALI’

Harput’a konuya gösterdiği duyarlılık nedeniyle teşekkür eden heyet, kendisine antik kent ve devam eden AVM inşaatı süreciyle ilgili olarak ayrıntılı bir dosya sundu. Dosyadaki dilekçede, AVM inşaatının itirazlara rağmen ruhsat verilip sürdürüldüğü belirtilerek, bilimsel raporlar ile Müzeler Genel Müdürlüğü’nün inşaatın durdurularak, alanın kamulaştırılmasına ilişkin görüşlerinin dikkate alınmadığı ifade edildi.

İnşaatın acilen durdurularak kapsamlı bir arkeolojik araştırma yapılması istenen dilekçede, araştırma sonuçlarına göre, bölgenin SİT derecesinin belirlenip müze haline getirilmesi için çalışmalara başlanması talep edildi.

Doğal çevre ve kültürel mirasın korunması konularındaki duyarlılığı bilinen Vali Şahabettin Harput, dikkatle dinlediği Myrleia Antik Kenti Platformu heyetine, konuyla yakından ilgileneceğini söyledi. Konuyla ilgili olarak Bakanlık nezdinde girişimlerde bulunacağını belirten Harput, kısa sürede sonuç alınması için de çaba sarfedeceğini bildirdi.

 BÜLENT ARINÇ’A DA DOSYA SUNULACAK

Bursa Barosu, Kent Konseyi Arkeoloji Çalışma Grubu, Bursa Tabip Odası, Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi, Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şubesi, DOĞADER, DİSK Güney Marmara Bölge Temsilciliği, KESK Bursa Şubeler Platformu, Mudanya Tarihine Sahip Çıkanlar Platformu ile TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu’ndan oluşan Myrleia Antik Kenti Platformu, AVM inşaatının durdurulup antik kentin kültürel mirasa kazandırılması için etkinliklerini sürdürürken, ilgili kişi, kurum ve kuruluşlar nezdinde de girişimlerini sürdürüyor. Platform, bu çerçevede Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a da sunulmak üzere bir dosya hazırladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.