Havadis16.com - 16 Kasım 2018, Cuma

Nasıl bir teşkilat yapısıyla karşılaşacağız?

21 Haziran 2018
314 kez okundu
Nasıl bir teşkilat yapısıyla karşılaşacağız? için yorumlar kapalı

Türkiye 24 Haziran seçimlerinde sadece cumhurbaşkanını ve parlamentoyu belirlemeyecek, bir büyük eşik atlayıp, yeni bir döneme geçiş yapacak.

‘Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!’ sözü işte bu günden itibaren geçerli olacak.

Çünkü 16 Nisan referandumunda halkın oylarıyla kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetilmeye başlayacağız. Bugüne kadar bildiğimiz ve yönetildiğimiz tüm yönetim sistemlerini ki 200 yıllık parlamenter sistem yönetimi de dâhil bir anda geçerliliğini yitirecek.

Adı tam anlamıyla ne ‘Başkanlık Sistemi’ ne de ‘Yarı Başkanlık’.

Tamamen Türk usulü yeni bir sistem.

Başbakanlık kurumu kalkıyor, kabine parlamento içinden değil, dışarıdan atama yoluyla oluşuyor. Bakanlık sayısı yarıya düşüyor. Kuvvetler ayrılığı kesin hatlarla belirleniyor. Cumhurbaşkanı fiilen de sorumlu hale geliyor. Bürokraside de büyük değişimler ve yeni oluşumlar bekleniyor.

Ana hatlarıyla bildiklerimiz bunlar…

Evet, 24 Haziran’da bu sisteme geçeceğiz ama 25’inden sonra nasıl bir değişim ve yenilenme ile karşılaşacağız, işte orası tam bir muamma!..

Nasıl bir teşkilat yapısı bizi bekliyor, henüz bilmiyoruz!

*******                      *******                          *******

Elbette devletin karar vericileri bu çalışmanın içinde. Öyle geri kalmış ülkelerdeki gibi bir günde eşik atlayıp, yolda kervanımızı düzeltmeyeceğiz.

Resmi verilere göre sistem hazır.

Ancak açıklanmıyor.

Dolayısıyla şu aşamada da sistemin en başında olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakın kurmay ekibi dışında yeni yönetim sisteminin teşkilat yapısını en ince ayrıntılarına kadar bilen yok kanaati geçerliliğini koruyor.

Önceki gün birtakım ciddi haber sitelerinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin teşkilat yapısının belli olduğuna dair birtakım bilgiler ve şema yayınlandı.

AK Parti Genel Merkezi’nden bir kaynağım ise bu şemanın taslak olduğuna, üzerinde çalışmaların devam ettiğine dair bir başka bilgi verdi.

******                   ******                      *******

Buna göre, teşkilat yapısındaki şema aslında görsel anlamda çok basit bir tasarım içeriyor. En ortada büyük bir daire cumhurbaşkanı makamını temsil ediyor, onun hemen üstünde içe geçmiş olarak uydu biçiminde küçük bir daire cumhurbaşkanı yardımcısını temsil ediyor. Bir sağında, iki tane de solunda olmak üzere dairenin dışında 3 adet yarım çember bulunuyor. En dıştaki yarım çember bakanlıklara ait. Bakanlık sayısı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce açıkladığı üzere 16’ya düşüyor ve birçok bakanlık birleştiriliyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birleştirilip Tarım ve Orman Bakanlığı oluyor.

Yine Cumhurbaşkanı Erdoğan bir TV programında açıklamıştı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birleştirilip Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı oluyor. Adalet, Dışişleri, İçişleri, Milli Savunma, Milli Eğitim, Sağlık, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Ulaştırma ve Altyapı,  Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman, Kültür ve Turizm, Gençlik ve Spor, Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile, Hazine ve Maliye, Ticaret ile Sanayi ve Kalkınma Bakanlığı bulunuyor. Bu yarım ay çemberinin hemen içinde yine yarım ay şeklinde 9 tane yeni kurul oluşturuluyor.

Yarım çemberin hemen karşısında ise 5 tane ofis bulunuyor. Finans, İletişim, İnsan Kaynakları, Teknoloji ve Yatırım Ofisi.

Şemanın en altında ise Devlet Denetleme Kurulu, Milli Güvenlik Kurulu, Milli İstihbarat Başkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı yer alıyor.

Görüldüğü gibi pek çok kurul, ofis ve bakanlıklar yönetim sistemimizde yeni olarak hizmet vermeye başlıyor. Sonuçta bu ve benzer teşkilat yapısıyla tanışmaya artık sayılı günler kaldı…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.