Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

NATO radar üssünün yapımına hız verildi

31 Ağustos 2013
NATO radar üssünün yapımına hız verildi için yorumlar kapalı
NATO radar üssünün yapımına hız verildi

Hatay’da Keldağ zirvesine yapılmakta olan uydu sistemli NATO radar üssünün yapımına hız verildi.

ABD’nin Suriye’ye yönelik düzenleyeceği sınırlı harekatın hareketliliğinin devam ettiği Hatay’da yapımı devam etmekte olan uydu sistemleriyle çalışacak olan ve NATO’nun etkin rol oynayacağı iddia edilen radar üssünün yapımına hız verildi. Ortadoğu ülkelerine hakimiyeti olduğu kadar Kıbrıs’ı net görebilme imkanına sahip bir tepeye inşa edilen radar üssünün üç aya kadar bitirilmesi hedefleniyor. 2006 yılında Amanos dağlarında yine Nato tarafından Kisecik mevkisinde kurulan uydu sistemli radar üssü tam kapasite ile çalışmaya devam ederken bu kez sınırın sıfır noktasına ikinci bir radar üssü kurulmasına başlandı.

Antik adı Silpiyus Dağı olup, yerel halk tarafından Cebel-i Akra olarak bilinen Akdeniz’in güneydoğu köşesinde hemen deniz kıyısından yükselen 1740 metre yüksekliğindeki Keldağ, Hatay hava koridorunun sıfır noktasında olması, İskenderun Körfezi ve Domuz Burnu’na hakim yapısı, başta Suriye ve Kıbrıs olmak üzere Ortadoğu ülkelerini kuş bakışı çok net görebilmesi gibi stratejik konuma sahip aynı zamanda Suriye’nin Keseb kentinin ise hemen üstünde bulunuyor.

Bir yıl önce zirveye gidecek yolun yapımıyla çalışmalarına start verilen radar üssüne giden yolun büyük kısmı tamamlandı. Enerji nakil hatları çekildi su kuyusu açılarak zirveye su verilmeye başlandı. Bölge halkı, radar üssünün Türkiye tarafından yapıldığını ancak NATO askerleri tarafından komuta edileceğini yetkililerden duyduklarını söylediler. 2005-2006 yıllarında yine Hatay Kisecik köyü mevkisine NATO tarafından yaptırılan uydu sistemli radar üssü o dönemde Amerikan radar üssü olarak gündeme gelmişti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.