Havadis16.com - 27 Nisan 2018, Cuma

Nazlıaka: “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin borcu 20 kat arttı!”

6 Nisan 2013
Nazlıaka: “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin borcu 20 kat arttı!” için yorumlar kapalı
Nazlıaka: “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin borcu 20 kat arttı!”

CHP Ankara Milletvekili Nazlıaka, TBMM’deki basın toplantısında 1993-2011 arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin borcunun 20 kat, EGO’nun borcunun ise 88 kat arttığını belirtti.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Ankara Büyükşehir Belediyesi ve belediyeye bağlı olan EGO ve ASKİ gibi kurumlarının borçlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Belediye’nin borçlarının kamuoyundan saklandığını belirten Nazlıaka, Gökçek döneminde borçların ciddi oranlarda arttığının altını çizdi.

“1993-2011 arasında Belediyenin borcu 20 kat, EGO’nun borcu 88 kat arttı”
Nazlıaka, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarının 1993-2011 arasındaki değişimi üzerine şunları söyledi:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 1993 yılında vadesi geçmiş borcu 52 bin 67 Dolar, vadesi gelecek borcu 67 milyon 642 bin Dolardır. 2011 yılına gelindiğinde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin vadesi gecikmiş borcu 1.272.667 Bin Dolar, vadesi gelecek olan borcu 84 milyon 953 bin Dolardır. 1993’ten 2011 yılına Büyükşehir Belediyesinin borç artışı 20 kattır. EGO’nun borcu aynı yıllar arasında yaklaşık 88 kat artmıştır.

Genel toplamda belediyenin borcu 1993 yılında 247 milyon 695 bin Dolarken, 2011 yılında 2 milyar 562 milyon 092 bin Dolar olmuştur. Yani 1993’ten 2011’e Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin borcu 10 kat artmıştır. Bu noktada önemli bir ayrıntıyı belirtmek isterim bu verdiğim rakamlara adı geçen kurumların Maliye Bakanlığı’na, yurtiçi bankalara, mal ve hizmet tedarikçilerine ve diğer kişilere olan borçları dâhil değildir.”

“Maliye Bakanlığı Belediye’nin vergi borçlarına ilişkin bilgi vermiyor”
Belediye’nin ve bağlı kuruluşların Maliye Bakanlığı’na olan vergi borçlarına ilişkin bilgi verilmediğini belirten Nazlıaka Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e şöyle seslendi:

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın gelecek kuşaklarının borçlu olarak doğmasının sebebidir. Bu nedenle de belediyenin borcunun kamuoyu ile paylaşılmaması saydamlık ve hesap verilebilirlik açısından siyasi etikle bağdaşmamaktadır.”

“Belediye mali bilgileri kamuoyundan saklıyor”
Ankara Büyükşehir Belediyesinin 2011 yılı Faaliyet Raporunun 84’ncü sayfasında “Faaliyet Raporlarının Belediye Meclisine sunulması ile Mali Tablolarımız kamuoyu bilgisine sunulmaktadır” şeklindeki ifadesine rağmen sadece Ankara BŞB ve bağlı kuruluşları ASKİ ve EGO değil, belediyenin toplam 14 adet şirketinin de varlık ve yükümlülüklerine internet sayfalarından ulaşmanın mümkün olmadığına dikkat çeken Nazlıaka şöyle devam etti:

“Bildiğiniz üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi ile bağlı kuruluşları EGO ve ASKİ birer kamu kuruluşudur. Bu kuruluşların bilanço ve mizan gibi rapor ve tablolarının Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğine göre belirli dönemlerde hazırlanıp kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi yöneticileri belediye ve bağlı kuruluşlarının yönetimine ilişkin mali bilgileri ve bunların içinde de özellikle borçları/yükümlülükleri kamuoyundan saklamaktadır.”

“Tek bir soruşturma açılmamış olmasının açıklanabilir bir tarafı yoktur”
“İçişleri Bakanlığı müfettişleri CHP’li belediyelerin önünde kamp kurmuşken Ankara Büyükşehir Belediyesi hakkında tek bir soruşturma açılmamış olmasının açıklanabilir bir tarafı yoktur” diyen Nazlıaka, şunları söyledi:

“Melih Gökçek’in bu borç tablosuna itiraz edip en iyi bildiği siyaset biçimi olan karalama kampanyası yürütmeye çalışacağını biliyorum. Şunu unutmasın ki bu borç tablosu Hazine Müsteşarlığı tarafından verilen bir bilgidir ve ben Ankara’nın milletvekili olarak Ankaralının geleceğine sahip çıkmayı kendime görev bilen bir milletvekiliyim. Tarih Gökçek dönemini hizmetin olmadığı, borcun 88 kat arttığı, Ankara’da sporun, sanatın, turizmin yok edildiği bir dönem olarak hatırlayacaktır. Ve Ankaralı, kendisini borç batağına düşürenden de, buna sessiz kalandan da hesabını soracaktır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.