Havadis16.com - 20 Eylül 2018, Perşembe

NEVRUZ BÖYLE KUTLANDI

21 Mart 2016
NEVRUZ BÖYLE KUTLANDI için yorumlar kapalı
NEVRUZ BÖYLE KUTLANDI

Vali Karaloğlu: “Nevruz; birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize ve kanın, gözyaşının, huzursuzluğun son bulmasına vesile olsun.” dedi. Baharın gelişini, bolluk ve bereketi simgeleyen Nevruz Günü’nde Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Nevruz Kutlama Komitesi ve Valilik çalışanları ile birlikte Çarşamba Valilik Hizmet Binası bahçesinde gerçekleştirilen kutlama törenine katıldı.

Konuşmasına, omzuna Türkmen Poşusunu alarak başlayan Vali Karaloğlu:”Değerli arkadaşlar 2016 Nevruz Bayramını kutlamak için bir aradayız. Her şeyden önce her birinizin Nevruz Bayramını kutluyorum. Nevruz birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize vesile olsun. Topraklarımızdaki bereketi arttırsın diye temenni edelim, dua edelim inşaallah. Değerli dostlar Nevruz geniş bir coğrafyada Orta Asya’dan Orta Doğuya Kafkaslara Balkanlara kadar geniş bir coğrafyada kutlanan bir bayram. Çok farklı etnik guruplar farklı geleneklerle Nevruzu kutluyorlar belki bugün. Ama son dönemde Türkiye’de maalesef sanki Nevruz birilerinin özel günüymüş gibi öne çıkarıldı. Baktığınızda özellikle İran Azerbaycanı’na gittiğinizde Nevruz bizdeki gibi sadece 1 gün kutlanan bir bayram değil; Nevruza 15-20 gün kala bütün toplumun özel hazırlandığı, evlerin tepeden tırnağa yıkandığı, perdelerin yenilendiği, evdeki eşyanın yenilendiği, adeta tabiatla beraber insanın yenilendiği bir şölene dönüşür. Orta Asya’dan Anadolu’ya Balkanlara kadar bu geniş coğrafyada kutladığımız önemli milli bayramlardan bir tanesi. Bursa’da da arkadaşlarımız Nevruz Kutlama Komitesi adı altında bir komite oluşturarak her sene bu geleneğimizi, bu milli günümüzü kutlamaya devam ediyorlar. Ben komitede bulunan ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.

NEVRUZUN RUHU KARDEŞLİKTİR

Nevruzu ruhuna uygun bir şekilde kutlamak gerekir. Nevruz bu topraklarda yaşayan herkesin birliğine, dirliğine, kardeşliğine, muhabbetine vesile olması gerekir. Nevruzun ruhu bunu gerektirir. İnşallah bundan sonra da Nevruzu bu şekilde kutlamaya devam ederiz. Ben tekrar coğrafyada yaşayan bütün milletlerin Nevruzunu kutluyorum. İnşallah Nevruz Bayramı coğrafyamızda yaşanan acıların da son bulmasına vesile olur. Son dönemde çok acı yaşadık. Maalesef ülkemizle beraber geniş bir coğrafyada uzun yıllardır kan, gözyaşı, ızdırap ve huzursuzluk var. Temenni ederim ki Nevruz kanın, gözyaşının ve huzursuzluğun son bulmasına vesile olsun. Son dönemde verdiğimiz bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 2016 yılımız bereketli olsun ve huzur içinde geçsin.” dedi.

Bursa Nevruz Kutlama Komitesi adına konuşma yapan Handan Askeran Ton ise: “Gönül isterdi ki barışın ve kardeşliğin sembolü olan Nevruz’u çevremizdeki savaşların etkisinden, ülkemizdeki terörden uzakta ve onların olmadığı bir ortamda şenlikle kutlayalım. Çünkü Nevruz kardeşliktir, barıştır, berekettir. Yeni günlerin, yeni umutların başlangıcıdır. Ancak bu sene Nevruzumu şölen havasında değil, tarihimize, kültürümüze sahip çıkarak kutluyoruz. En büyük dileğimiz Nevruz’un ülkemize ve tüm dünyaya barış ve huzur getirmesidir.” dedi.

Nevruz Kutlama Komitesi’nin semeni sunumu ile devam eden programda Vali Karaloğlu, yumurta tokuşturma geleneğini de ihmal etmedi. Renkli görüntülerin yaşandığı tören, sıcak ve samimi bir ortamda yapılan kokteyl ile son buldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.