Havadis16.com - 20 Ekim 2018, Cumartesi

Nevruz kutlamaları İstanbul’da başladı

17 Mart 2013
Nevruz kutlamaları İstanbul’da başladı için yorumlar kapalı
Nevruz kutlamaları İstanbul’da başladı

BDP’nin Zeytinburnu Kazlıçeşme’de düzenlediği Nevruz etkinliği başladı.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı etkinlikte BDP’liler, sabahın erken saatlerinden itibaren Kazlıçeşme Meydanı’na geldi.

Vatandaşlar arama noktalarında üst araması yapıldıktan sonra alana girmesine izin verildi. Yöresel kıyafetlerle alana gelen kadınlar da çalan türküler eşliğinde halay çekti.

Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları ile görüntülerinin de barkovizyondan yayınlandığı etkinliğe, EMEP ile çeşitli sivil toplum kuruluşları da katıldı.

400 polis İstanbul’a getirildi

Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde çevik kuvvet polisi olarak görev yapan yaklaşık 400 polis Türk Hava Yolları’ndan kiralanan iki uçakla saat 06:00’da İstanbul’a geldi.

Polisler, silahlarını,kumanyalarını, kask ve ve kalkanlarını otobüslere yükledikten sonra görev yapacakları Zeytinburnu’ndaki Kazlıçeşme Meydanı’na hareket etti.

Bu arada İstanbul Atatürk Havalimanı’nda görev yapan yaklaşık 300 polisin ne Nevruz kutlamaları için görevlendirildiği öğrenildi.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı etkinlikte BDP’liler, sabahın erken saatlerinden itibaren Kazlıçeşme Meydanı’na geldi. Alanın çeşitli noktalarında yiyecek ve içecek satış noktalarıyla tuvaletler kuruldu.

Bazı illerde gerginlik

Erzurum:
Erzurum’da BDP’nin düzenlediği Nevruz mitinginde ise gerginlik çıktı. Mitingin gerçekleştirildiği alana yürümek isteyen ülkücülere  polis biber gazıyla müdahale etti. Ara sokaklara dağılan grup ile polis arasındaki gerginlik sürüyor.

Kocaeli:
Kocaeli’de de Nevruz için toplanan kalabalık ülkücü gençlerin saldırısına uğradı. İki grup arasında yaşanan gerginlik polisin araya girmesiyle son buldu.

Öğle saatlerinde Nevruz kutlaması yapmak için Endüstri Meslek Lisesi önünde toplanan kalabalığa yoldan geçen gençler laf attı. Polisin araya girmesiyle uzaklaştırılan gençler kısa sürede toplanarak yürüyüş yapanlara saldırdı. Polisin araya girmesiyle boş bir sokağa alınan gençler kısa sürede önlerine konan barikatı da yıkarak yürüyüş yapan kalabalığa saldırdı.

Karşı karşıya gelen iki tarafı araya giren polis ekipleri güçlükle ayırdı. İki grubu karşı karşıya getirmeyen polis çevredeki güvenlik önlemlerini daha da artırdı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.