Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

Nilüfer LIONS Kulübü Esin Çelebi Bayru’yu ağırlamaya hazırlanıyor

13 Mart 2013
Nilüfer LIONS Kulübü Esin Çelebi Bayru’yu ağırlamaya hazırlanıyor için yorumlar kapalı
Nilüfer LIONS Kulübü Esin Çelebi Bayru’yu ağırlamaya hazırlanıyor

ULUSLARARASI MEVLANA VAKFI SEMA GRUBUNUN SEMA GÖSTERİSİ 19 MART’TA

  Nilüfer Lions Kulübü üyeleri,  Kent Meydanı AVM katkıları ile 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla Mevlana Celalettin Rumi’nin 22 Kuşak Torunu ve aynı zamanda Uluslararası Mevlana Vakfı Vekili Esin Çelebi Bayru’yu ağırlamaya hazırlanıyor.

Nilüfer Lions Kulübü üyeleri, Kent Meydanı AVM Genel Müdürü Cemal Tuzcuoğlu ve Pazarlama Müdürü Emel Çelikkol’un katılımıyla Kent Meydanı AVM Kahve Dünyası’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Nilüfer Lions Kulübü Başkanı Zernur Meriç, yaptığı açıklamada 19 Mart Salı Günü Altın Ceyla’da Uluslararası Mevlana Vakfı Sema Grubu’nun Sema Gösterisi (Ayin-i Şerif) sunacağı etkinliği Bursa Valisi Şahabettin Harput’un eşi Bayan Funda Harput; İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya’nın eşi Türkan Kahya ve Bursa’daki diğer sivil toplum kuruluşları üyelerinin katılımıyla gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.

Anadolu topraklarında Konya’da yaşayan ve ölümünden sonra dünya üzerinde iz bırakan Mevlana Celalettin-i Rumi’nin eserleri ve sözleriyle tüm dünyayı etkilediğini belirten Meriç, “O; renk, cins, dil, ırk, makam, mevki, yerli ve yabancı farkı gözetmeden hem kendi zamanındaki hem de gelecek kuşaklardaki sancılı ve sıkıntılı gönülleri tedavi ile teskin etmeye çalışmıştır. Bu maksatla onun dikkat çektiği en önemli sosyal zümre, kadınlar olmuştur. Kadının geri plana atılması, ihmal edilmesi ve kaderine terk edilmesi anlayışını değil, kadınların toplumun geleceğine etki edecek özelliğe sahip olmalarını vurgulamıştır. Tasavvuf düşüncesinin bir temsilcisi gibi Mevlana da, geleneksel anlamda, Müslüman hakların kadına karşı bakış tarzını yansıtmakla birlikte o kadının cinsiyetinden çok kişiliğine dikkat çekmiştir. O, insanın cinsiyetinden çok, kimliği üzerine vurgu yapmaktadır. Ona göre, kadın ve erkek bir bütünün iki ayrı parçasıdır. Dolayısıyla Mevlana erkek ve kadına önce insan olarak değer vermiştir” dedi.

Basın toplantısında konuşan Kent Meydanı AVM Genel Müdürü Cemal Tuzcuoğlu ise “5 yıldır birçok sosyal etkinlikte yer alıyoruz. Kadına dikkat çeken etkinlikleri desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Nilüfer Lİons Kulübü ile işbirliği içinde olduğumuz bu etkinlik ile de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü bir kez daha anlamlı bir şekilde kutlamış olacağız” diye konuştu.

Kent Meydanı AVM ve Biaport’un katkılarıyla gerçekleştirilecek ve Esin Çelebi Bayru’nun Mevlevilik ve Mevlana konulu sunum yapacağı etkinliğin biletleri Nilüfer Lions Kulübü üyelerinden temin edilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.